Czym grozi nieleczona przepuklina? Przeczytaj, dlaczego trzeba szybko zoperować przepuklinę

2013-07-03 9:15

Przepuklina nigdy nie znika sama, wcześniej czy później konieczna będzie operacja przepukliny. Nieleczona przepuklina może zaś narazić nas na niebezpieczne powikłania, zagrażające życiu. Nie czekaj więc z operacją przepukliny. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się jak najwcześniej na leczenie przepukliny i jakie powikłania dzięki temu cię ominą.

Czym grozi nieleczona przepuklina? Przeczytaj, dlaczego trzeba szybko zoperować przepuklinę
Autor: Photos.com Przepuklina nigdy nie znika sama, wcześniej czy później konieczna będzie operacja przepukliny. Nieleczona przepuklina może zaś narazić nas na niebezpieczne powikłania, zagrażające życiu. Nie czekaj więc z operacją przepukliny. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się jak najwcześniej na leczenie przepukliny i jakie powikłania dzięki temu cię ominą.

Czym grozi nieleczona przepuklina? Choćby uwięźnięciem jelita. Wtedy trzeba natychmiast jechać na ostry dyżur chirurgiczny i poddać się operacji przepukliny. W takim stanie jest ona dużo trudniejsza i bardziej niebezpieczna. Nieleczona przepuklina jest też źródłem innych dolegliwości, np. bólu, ogranicza możliwość ruchu, podnoszenia ciężarów, uprawiania sportu.  Mowa oczywiście o przepuklinie pachwinowej.

Nieleczona przepuklina - czym to grozi

Przepukliny nie można wyleczyć inaczej niż operacją. Przepuklina polega na rozerwaniu błony jamy brzusznej i wydostaniu się fragmentu jelita poza nią. Uszkodzenie samo się nie naprawi. Ucisk na błonę jest bowiem tak duży, że nie ma najmniejszej szansy, by się zasklepiła. Zmiana może nastąpić tylko na gorsze - otwór będzie się powiększał i coraz większy fragment jelita znajdzie się poza powłokami jamy brzusznej. Nieleczona, powiększająca się przepuklina powoduje coraz bardziej dotkliwe dolegliwości - ból, początkowo przy wysiłku, potem już przy zwykłym chodzeniu. Im dłużej zwlekamy z operacją przepukliny, tym będzie ona trudniejsza. Małą przepuklinę można zoperować w znieczuleniu miejscowym i jeszcze tego samego dnia wraca się do domu. Cięcie, a zatem i blizna pooperacyjna są niewielkie. Kiedy dopuścimy do tego, że przepuklina jest duża i na tyle rozlana, że nie możemy fragmentu jelita wepchnąć ręką do brzucha - operacja jest dłuższa, odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym, a w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Przy takiej operacji przepukliny trzeba dłużej zostać w szpitalu, częściej zdarzają się powikłania.

Nieleczona przepuklina - uwięźnięcie jelita

Najgroźniejszym powikłaniem nieleczonej przepukliny jest uwięźnięcie jelita. Dochodzi wtedy do sytuacji, że treść pokarmowa nie może się przesuwać - jelito staje się niedrożne. Poza tym uwięźnięte jelito nie otrzymuje krwi i dochodzi do martwicy. Może także dojąć do perforacji jellita, zapalenia otrzewnej i śmierci. Objawem uwięźnięcia jelita jest ostry ból w dole brzucha. Przepuklina staje się twarda i zaczerwieniona. Objawom towarzyszą: wzdęcie, gazy, zaparcie oraz przyspieszona akcja serca. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.