Zespół Stevensa-Johnsona: przyczyny, objawy, leczenie
Zespół Stevensa-Johnsona charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych o charakterze rumienia wielopostaciowego, rozległych, bolesnych nadżerek z ogniskami martwicy tkanek oraz spełzania naskórka. Jakie są przyczyny występowania zespołu Stevensa-Johnsona i jak przebiega jego leczenie?
Spis treści
- Zespół Stevensa-Johnsona: przyczyny
- Zespół Stevensa-Johnsona: objawy
- Zespół Stevensa-Johnsona: rozpoznanie
- Zespół Stevensa-Johnsona: różnicowanie
- Zespół Stevensa-Johnsona: leczenie
- Zespół Stevensa-Johnsona: powikłania
Zespół Stevensa-Johnsona (ZSJ, łac. erythema multiforme major, ang. Stevens-Johnson syndrome - SJS) jest zagrażającą życiu reakcją skórno-śluzówkową o ostrym charakterze i gwałtownym przebiegu, która rozwija się u osób z nadwrażliwością na działanie różnych czynników farmakologicznych, infekcyjnych czy środków chemicznych.
Schorzenie rozwija się szczególnie często u pacjentów po zastosowaniu niektórych antybiotyków, leków z grupy salicylanów oraz barbituranów.
Zespół Stevensa-Johnsona nie jest częstym schorzeniem, w literaturze podaje się, że występuje średnio u 2 do 5 osób na milion w ciągu roku. Chorują osoby w każdym wieku, stosunkowo często dzieci i młodzież.
Nieznacznie częściej zespół Stevensa-Johnsona diagnozowany jest u kobiet niż u mężczyzn. Śmiertelność wynosi około 5-10%.
Zespół Stevensa-Johnsona: przyczyny
Przyczyny występowania zespołu Stevensa-Johnsona nie zostały jednoznacznie poznane. Przypuszcza się, że jest to reakcja układu odpornościowego organizmu z nadwrażliwością na niektóre związki chemiczne i ich metabolity czy drobnoustroje. Prowadzi ona do masowej apoptozy (czyli zaprogramowanej śmierci komórki) komórek, z których zbudowany jest naskórek.
Zespół Stevensa-Johnsona szczególnie często uznawany jest za skutek niepożądany stosowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków (sulfonamidy, tetracykliny, penicyliny), leków przeciwpadaczkowych (barbiturany, karbamazepina, lamotrygina), niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy oksykamów, allopurinolu (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej), środków stosowanych w profilaktyce malarii oraz niektórych leków przeciwdepresyjnych.
Warto także wspomnieć, że zespół Stevensa-Johnsona może rozwinąć się również w przebiegu infekcji, zwłaszcza wywołanych bakterią Mycoplasma pneumoniae, która odpowiada za rozwój atypowego zapalenia płuc, jak również wirusem opryszczki zwykłej, wirusem grypy czy wirusem zapalenia wątroby.
Zespół Stevensa-Johnsona: objawy
Zespół Stevensa-Johnsona jest ostrą reakcją skórno-śluzówkową na działanie różnych środków chemicznych, farmakologicznych czy infekcyjnych.
Wśród najczęstszych i najbardziej charakterystycznych zmian skórnych obserwowanych u pacjentów wyróżnia się nietrwałe pęcherzyki i pęcherze wypełnione surowiczym płynem, które łatwo pękają i pozostawiają bolesne nadżerki (czyli powierzchnie pozbawione naskórka) z ogniskami martwicy tkanek.
Zmiany początkowo pojawiają się na błonach śluzowych jamy ustnej, gardła i narządów płciowych, na wargach, niekiedy obejmują śluzówki oczu i nosa.
Wraz z upływem czasu zmiany w postaci rumieniowych plam obserwuje się także na skórze twarzy, tułowia, a w rzadkich przypadkach, nawet całego ciała.
Ponadto, w przebiegu zespołu Stevensa-Johnsona opisywane jest spełzanie i zanik płytek paznokciowych.
To właśnie ostra martwica naskórka i błon śluzowych, obejmująca mniej niż 10% powierzchni ciała, stanowi o rozpoznaniu zespołu Stevensa-Johnsona.
Oprócz charakterystycznych zmian skórnych u pacjentów prawie zawsze obserwuje się także objawy ogólne, które poprzedzają o kilka, czy kilkanaście dni ich wystąpienie.
Należą do nich:
- ból głowy
- wysoka gorączka
- dreszcze
- osłabienie
- złe samopoczucie
- ból gardła
- kaszel
- zapalenie spojówek
- dolegliwości bólowe mięśni i stawów
Choroba trwa około 3-6 tygodni.
Zespół Stevensa-Johnsona: rozpoznanie
Rozpoznanie zespołu Stevensa-Johnsona ustala lekarz specjalizujący się w dziedzinie chorób skóry na podstawie obrazu klinicznego, procentowego zajęcia powierzchni błon śluzowych oraz skóry procesem chorobowym, a także badania immunopatologicznego wycinka skóry.
Warto wspomnieć, że według literatury zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczna nekroliza naskórka są tą samą jednostką chorobową, która różni się jedynie stopniem nasilenia zmian oraz obszarem skóry jaki obejmuje.
Wykwity pokrywające mniej niż 10% powierzchni ciała upoważniają lekarza do rozpoznania zespołu Stevensa-Johnsona, natomiast zajęcie powyżej 30% powierzchni ciała świadczy o występowaniu toksycznej nekrolizy naskórka.
Objęcie 10-30% powierzchni skóry procesem chorobowym nazywane jest zespołem nakładania obu powyższych jednostek.
Zespół Stevensa-Johnsona: różnicowanie
Zespół Stevensa-Johnsona należy do schorzeń dermatologicznych, które charakteryzują się występowaniem wykwitów o charakterze rumienia wielopostaciowego, pęcherzyków i pęcherzy, nadżerek, jak również ognisk nekrolizy oraz spełzania naskórka.
Przebieg wielu chorób skóry jest podobny, dlatego przed ustaleniem ostatecznego rozpoznania lekarz specjalizujący się w dziedzinie dermatologii powinien wziąć pod uwagę inne schorzenia wywołujące podobne objawy, zwłaszcza takie jak:
- pokrzywka
- gronkowcowe zapalenie złuszczające skóry
- zakażenie wirusem opryszczki
- pęcherzyca zwykła
- pemfigoid
- pryszczyca
- choroba Kawasaki
Zespół Stevensa-Johnsona: leczenie
Leczenie zespołu Stevensa-Johnsona powinno odbywać się w szpitalu, pod opieką lekarzy specjalistów dermatologii oraz personelu doświadczonego w leczeniu oparzeń. Zależne jest ono przede wszystkim od czynnika etiologicznego i ciężkości rumienia wielopostaciowego.
Terapia polega na rozpoznaniu oraz odstawieniu leków bądź innych czynników, które są odpowiedzialne za wywołanie reakcji skórnej.
Leczenie farmakologiczne opiera się miejscowym stosowaniu maści i kremów zawierających glikokortykosteroidy (wartość kortykosteroidoterapii ogólnej jest jednak dyskusyjna).
Lekarz może zdecydować także o konieczności zastosowania cyklosporyny A, antybiotyków o szerokim spektrum działania czy leków przeciwhistaminowych.
Warto pamiętać o włączeniu środków i opatrunków przeznaczonych do pielęgnacji ran oparzeniowych, które wspomagają proces gojenia, a także leczenia przeciwbólowego, które znacznie wpływa na komfort i samopoczucie osoby chorej.
Zespół Stevensa-Johnsona: powikłania
Największa ilość powikłań występująca u osób chorujących na zespół Stevensa-Johnsona związana jest z rozwojem infekcji i wtórnych nadkażeń zmian skórnych.
W zależności od zakresu powierzchni skóry jaki objęty jest wykwitami dochodzić może także do zaburzeń termoregulacji oraz zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Występowanie wykwitów w obrębie narządu wzroku może natomiast prowadzić do zarastania spojówek, a nawet uszkodzenia rogówki, co skutkować może poważnymi problemami ze wzrokiem.
Ponadto, istnieje duże ryzyko powikłań ze strony układu moczowego, układu pokarmowego i układu oddechowego, a także prawdopodobieństwo nawrotów choroby.
Śmiertelność w zespole Stevensa-Johnsona wynosi około 5-10%, natomiast w toksycznej nekrolizie naskórka sięga aż 25-30%.
Porady eksperta