Zapomniany hit PRL-u na oparzenia i trądzik. Zrobisz go samodzielnie
Była znana i lubiana w czasach PRL. Naturalna, mająca swoje korzenie w ludowym ziołolecznictwie, została z czasem zapomniana. Zupełnie niesłusznie, bo może wspomagać w różnego rodzaju zmianach skórnych, przy skaleczeniach, ugryzieniach, podrażnieniach. Co ciekawe, można przygotować ją samodzielnie.
Maść nagietkowa - właściwości i zastosowanie
Maść nagietkowa była znana i lubiana w czasach PRL. Naturalna, mająca swoje korzenie w ludowym ziołolecznictwie, została z czasem zapomniana. Zupełnie niesłusznie, bo może wspomagać w różnego rodzaju zmianach skórnych, przy skaleczeniach, ugryzieniach, podrażnieniach. Co ciekawe, mając do dyspozycji kwiaty nagietka, można samodzielnie przygotować tę miksturę.
Kwiaty nagietka lekarskiego mają właściwości regenerujące skórę. To dlatego tak często ekstrakty z nagietka stanowią cenny składnik kremów i maści. Działanie nagietka to zasługa obecnych w nim karotenoidów, które mogą działać na skórę ujędrniająco, odżywczo, regenerująco, łagodząco w przypadku przebarwień i zmian skórnych oraz przeciwstarzeniowo.
Znajdziemy ekstrakty z nagietka nawet w produktach dedykowanych skórze wrażliwej, delikatnej, skłonnej do atopii i uczuleń. Maści z nagietkiem mogą stosować także osoby zmagające się z trądzikiem i bakteryjnymi nadkażeniami skóry. Może mieć zastosowanie również u osób z odleżynami, oparzeniami i odmrożeniami. Pomocniczo można stosować przy grzybicy. Latem maść nagietkowa sprawdzi się, gdy przesadzimy z opalaniem. Złagodzi podrażnienia poparzonej słońcem skóry.
Olejki eteryczne z nagietka
Nie tylko „dotyk” nagietka koi. Także jego zapach, za sprawą zawartych olejków eterycznych, może mieć korzystny wpływ na organizm. Maści nagietkowe mogą służyć do masażu aromaterapeutycznego, który rozluźnia i koi zmysły.
Maść nagietkowa - jak zrobić, gdzie kupić
Maść nagietkową można kupić w sklepach zielarskich, w drogeriach i w aptekach. A jeśli masz w sobie choć trochę zamiłowania do tworzenia własnych mikstur, możesz zrobić taką maść samodzielnie, wykorzystując płatki kwitnących nagietków.
Jak zrobić swoją maść nagietkową? Użyj pół szklanki oleju roślinnego. Polecany jest olej kokosowy, ale może być też np. olej z pestek winogron, a nawet zwykły olej słonecznikowy.
Doprowadź olej do wrzenia. Dodaj do niego ok. 2 garści płatków nagietka, uprzednio ususzonych. Gotuj ok. 10-15 min. Miksturę odcedź i przelej do słoika. Przechowuj w warunkach chłodniczych. Możesz stosować nawet dwa razy dziennie na podrażnione i chorobowo zmienione miejsca.
Maść nagietkowa - przeciwwskazania
Kiedy nie stosować maści nagietkowej? Jak w przypadku wszystkich preparatów, maść nagietkowa może działać uczulająco. Przed pierwszym użyciem warto wykonać próbę alergiczną i obserwować, czy nie pojawią się zmiany skórne przed upływem 24 h. Odradza się również nakładanie na podrażnione sutki w przypadku karmiących piersią mam. Nie należy też używać tej maści na duże otwarte rany.