Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

2023-07-13 15:03

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Tego typu zmian nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju groźnych chorób skóry: czyraka lub figówki. Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych? Jak rozpoznać objawy stanu zapalnego? Na czym polega leczenie tej choroby skóry?

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie
Autor: Getty Images Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Spis treści

  1. Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?
  2. Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny
  3. Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka
  4. Zapalenie mieszków włosowych - objawy
  5. Zapalenie mieszków włosowych - leczenie
  6. Zapalenie mieszków włosowych - jak zapobiegać?

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej pojawia się po goleniu i depilacji. Po zastosowaniu maszynki lub po depilacji woskiem w obrębie ujścia włosa pojawiają się charakterystyczne wykwity skórne. Tego typu zmian nie należy lekceważyć. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.

Czyrak objawia się w postaci bolących guzków. W przebiegu choroby stan zapalny atakuje głębsze warstwy skóry i atakuje także tkankę okołomieszkową. Z kolei figówka to przewlekłe ropne zapalenie torebek włosowych na wardze górnej i na brodzie, które może doprowadzić do obrzęków i bólu skóry.

Depilacja laserowa - laser diodowy

Zapalenie mieszków włosowych - czym są mieszki włosowe?

Mieszki włosowe to wąski kanał w skórze, z którego wyrasta włos. Do mieszków włosowych uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój. Wydostaje się on na powierzchnię skóry, tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który chroni ją przed podrażnieniami (m.in. neutralizuje szkodliwe substancje i uniemożliwia im kontakt ze skórą oraz wniknięcie w jej głębsze warstwy).

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

W wyniku uszkodzenia ujścia mieszka, poprzez "starcie" tzw. płaszcza lipidowego przez drażniące kosmetyki lub poprzez mikrourazy mechaniczne, np. podczas golenia, drobnoustroje wnikają do mieszków włosowych i tam namnażają się. Wówczas organizm zaczyna się bronić i zapoczątkowuje stan zapalny.

Wówczas na skórze może pojawić się zaczerwienienie oraz krostki wokół włosa. Te guzki mogą być w kolorze czerwonym, żółtym lub białym, a w środku może znajdować się ropna treść. Zapaleniu może towarzyszyć świąd, ból i obrzęk.

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych dzieli się na infekcyjne i nieinfekcyjne. W tej pierwszej grupie najczęściej spotyka się zakażenia bakteriami, spośród których dominują paciorkowiec ropny i gronkowiec złocisty, który bytuje czasowo na skórze i błonach śluzowych, np. jamy nosowej, i w chwilach upośledzenia układu odpornościowego atakuje organizm.

Przyczyną infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych może być też Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej. Oznacza to, że do zakażenia dochodzi w zanieczyszczonej wodzie, np. na basenie, w SPA, jacuzzi, szczególnie przy złej jakości wody i jej niewłaściwym chlorowaniem.

Inne przyczyny infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych to:

Z kolei nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to zmiany o podłożu trądzikowym, które często są spowodowane lekami. Stosowane miejscowych kortykosteroidy i kortykotropina mogą prowadzić do wykwitów skórnych, składających się z zapalnych krostek. Do tej grupy zalicza się także popromienne zapalenie mieszków włosowych, czyli to, które jest wynikiem ekspozycji na słońce.

Zapalenie mieszków włosowych – czy jest zaraźliwe?

Zapalenie mieszków włosowych nie jest zaliczane do chorób zakaźnych, więc nie przenosi się z jednej osoby na drugą. Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Zapalenie mieszków włosowych - czynniki ryzyka

Do zakażenia może dojść także miejscach, które są narażone na częste pocieranie i kontakt z ubraniami (kark i plecy). Nie bez znaczenia są także rodzaje kosmetyków używane do codziennej pielęgnacji.

Te, które zawierają duże ilości sztucznych barwników i substancji zapachowych, mogą przesuszyć skórę i doprowadzić do stanu, w którym będzie ona bardziej podatna na infekcje.

Zapalenie mieszków włosowych po goleniu

Do infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych często dochodzi podczas golenia czy depilacji. Wówczas liczba nieestetycznych krostek zwiększa się po każdym goleniu, ponieważ zakażenie przechodzi z jednego mieszka włosowego na drugi.

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Zapalenie mieszków włosowych objawia się wykwitami skórnymi, często wypełnionymi płynem surowiczym lub ropą, zlokalizowanymi wokół mieszków włosowych. Wykwity te często się zlewają, tworząc skupiska niebolesnych grudek i krostek przebitych włosami, które mogą powodować świąd, a nawet ból.

Tego typu zmiany mogą być zlokalizowane na całym ciele, jednak najczęściej obserwuje się je na twarzy, owłosionej skórze głowy, pachach, pośladkach i okolicy łonowej. Mogą wystąpić także na ramionach, udach czy łydkach.

Ropnych grudek nie powinno się wyciskać. Podczas wyciskania może dojść nie tylko do rozsiania bakterii po skórze. Podczas wyciskania część ropy zostanie wgnieciona jeszcze głębiej, pogarszając tym samym stan zapalny.

Czytaj też: Truskawkowe nogi (czerwone krostki po depilacji) - skąd się biorą i jak je leczyć?

Sprawdź, jak wyglądają truskawkowe nogi

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie

W przypadku leczenia zapalenia mieszków włosowych na tle bakteryjnym stosuje się antybiotykoterapię. Ponadto lekarz przepisuje maści, które wykazują działanie przeciwbakteryjne.

Tego typu preparaty stosuje się miejscowo na zmienione obszary skóry 2-3 razy dziennie przez czas określony przez lekarza. Co ważne, w tym czasie należy wstrzymać się od wszelkiego rodzaju depilacji.

Czy zapalenie mieszków włosowych jest wyleczalne?

Zapalenie mieszków włosowych to dolegliwość w pełni wyleczalna. Wystarczy jedynie zastosować się do wytycznych specjalisty, a by unikać nawrotu schorzenia, pilnować poziomu glukozy we krwi. Warto również stawiać na przewiewną odzież i unikać mechanicznych uszkodzeń skóry np. w trakcie golenia.

Zapalenie mieszków włosowych - jak zapobiegać?

Po zakończonej kuracji należy pamiętać o profilaktyce. W tym celu skuteczne będą wszelkie kremy, żele oraz balsamy zawierające mocznik, które, dzięki swoim właściwościom nawilżającym, skutecznie poprawiają stan skóry.

Należy zadbać o dobór kosmetyków do rodzaju skóry. Powinno unikać się tych, w których składzie znajdują się konserwanty. Lepiej wybrać neutralne, nieperfumowane kosmetyki bez dodatku sztucznych barwników.

Należy pamiętać także o dezynfekcji maszynki do golenia i depilatorów po każdym użyciu. Wystarczy użyć spirytusu salicylowego lub wody utlenionej.

Czytaj też: Metody depilacji. Jak depilować się domowym sposobem?

Jaka to choroba?

Pytanie 1 z 12
Co dolega temu dziecku?
niemowle