Truskawkowe nogi (czerwone krostki po depilacji) - skąd się biorą i jak je leczyć?
Truskawkowe nogi, czyli czerwone krostki po depilacji i goleniu, to częsty problem pojawiający się latem. Ich powstawaniu sprzyjają wszelkie podrażnienia skóry wywołane słońcem oraz wodą morską. Co jest przyczyną powstawania efektu truskawkowych nóg i jak to się leczy?
Spis treści
- Truskawkowe nogi - objawy
- Truskawkowe nogi - przyczyny
- Truskawkowe nogi - jak do tego dochodzi?
- Truskawkowe nogi - jak leczyć?
- Truskawkowe nogi - jak im zapobiec?
Efekt truskawkowych nóg pojawia się najczęściej latem, gdy zaraz po goleniu czy depilacji wystawiamy nasze ciało na działanie warunków atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr czy woda morska. Co ważne, jest to problem nie tylko estetyczny, lecz także medyczny - nieleczony może dać poważne powikłania.
Truskawkowe nogi - objawy
O efekcie truskawkowych nóg możemy mówić, gdy na ogolonej skórze pojawiają się charakterystyczne wykwity objawiające się:
- podrażnieniem,
- zaczerwienieniem skóry,
- drobnymi krostkami,
- płynem surowiczym lub ropą zbierającą się wokół mieszków włosowych
Zmiany te mogą się zlewać i tworzyć skupiska grudek, które swędzą, a nawet powodują ból. Co ważne, nie powinniśmy ich wyciskać, gdyż stan zapalny może się w ten sposób przenieść do głębszych warstw skóry.
Tego typu podrażnienia mogą wystąpić nie tylko na nogach, ale również w innych miejscach, które często golimy: na twarzy, pod pachami czy w okolicy bikini.
Czytaj też: Zmiany na ustach - najczęstsze przyczyny
Truskawkowe nogi - przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstania efektu truskawkowych nóg jest zapalenie mieszków włosowych, które pojawia się po goleniu nóg golarką lub depilacji woskiem.
Jak dochodzi do zapalenia mieszków włosowych? W wyniku golenia ściera się tzw. płaszcz lipidowy przy ujściu mieszków włosowych, który chroni skórę przed podrażnieniami i wnikaniem groźnych drobnoustrojów. Niestety czasem się zdarza tak, że mikrourazy wywołane goleniem są tak duże, że mieszki włosowe stają się wrotami zakażenia. Bakterie wnikają do mieszków i namnażają się w nich, wywołując stan zapalny, który objawia się właśnie charakterystycznym efektem truskawkowych nóg.
Tak wyglądają truskawkowe nogi! [GALERIA]
Truskawkowe nogi - jak do tego dochodzi?
Truskawkowe nogi mogą mieć podłoże infekcyjne i nieinfekcyjne.
Infekcyjne zapalenie mieszków jest najczęściej spowodowane zakażeniem:
- bakteriami, m.in. gronkowcem złocistym, paciorkowcem ropnym, pałeczką ropy błękitnej,
- wirusami, np. wirusem opryszczki,
- grzybami, np. drożdżakami,
- pasożytami - zwykle nużeńcem.
Do zakażenia tymi drobnoustrojami dochodzi najczęściej w wyniku kąpieli w niezbyt czystej wodzie: w jeziorach, rzekach, ale też basenach, spa.
Zapalenie mieszków włosowych może też zostać wywołane czynnikiem nieinfekcyjnym, takim jak np. leki (szczególnie kortykosteroidy) czy słońce (tzw. popromienne zapalenie mieszków).
Truskawkowe nogi - jak leczyć?
Jeśli występuje u nas efekt truskawkowych nóg, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do dermatologa. Tego problemu nie można lekceważyć, gdyż z czasem nieestetycznych krostek na nogach może być coraz więcej - zakażenie będzie się roznosić z jednego mieszka na kolejne.
Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może z kolei doprowadzić do rozwoju czyraka czy figówki.
Leczenie efektu truskawkowych nóg zależy od przyczyny stanu zapalnego. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, lekarz przepisze nam odpowiedni antybiotyk albo maść z antybiotykiem, którą wystarczy stosować miejscowo 2-3 razy dziennie. Należy też uważać, by skóra w tym miejscu nie była obcierana przez ubranie. W tym czasie nie wolno również golić nóg.
Również na drożdżaki i wirus opryszczki mamy odpowiednie leki. Jeśli powodem są stosowane leki, należy unikać jednoczesnego przyjmowania tych medykamentów i ekspozycji na słońce.
Czytaj też: 8 domowych sposobów na pękające pięty
Truskawkowe nogi - jak im zapobiec?
W przypadku problemu truskawkowych nóg ważniejsze niż leczenie jest zapobieganie. Oto kilka prostych wskazówek:
- Po każdej depilacji myj i dezynfekuj maszynkę do golenia (najlepiej spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną).
- Po depilacji używaj delikatnych kosmetyków, które nawilżą skórę i poprawią jej kondycję, najlepiej z dodatkiem mocznika.
- Jeśli masz skłonność do zapalenia mieszków włosowych, stosuj wyłącznie naturalne kosmetyki, bez dodatku barwników, konserwantów czy parabenów.
Polecany artykuł: