Trądzik i inne problemy skórne dokuczają też tam. Kiedy zmiany na pośladkach pokazać lekarzowi

2024-09-12 22:14

Jest co najmniej kilka powodów, które odpowiadają za nieestetyczne wypryski na pośladkach. Bywa, że te pojawiają się we wczesnym dzieciństwie, potem wracają w wieku dojrzewania i nie chcą nas opuścić przez lata. To nie jest po prostu "taka uroda". Zamiast się wstydzić, czas pożegnać problem. Czasem konieczna jest pomoc lekarska.

Trądzik i inne problemy skórne dokuczają też tam. Kiedy zmiany na pośladkach pokazać lekarzowi
Autor: GettyImages

Skórze na pośladkach rzadko pozwalamy swobodnie "oddychać". Bywa narażona na kontakt z drażniącymi substancjami i materiałami. Przegrzewana, uciskana, ma prawo się buntować. U osób wrażliwych skutkiem mogą być nie tylko potówki, otarcia czy dość szybko gojące się wypryski, ale także brzydkie rany, podchodzące ropą i bardzo bolesne.

Wiele można zmienić dzięki właściwej higienie i pielęgnacji, ale czasem to za mało i nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza, najlepiej dermatologa.

Poradnik Zdrowie kiedy udać się do dermatologa

Wypryski na pośladkach - źródło kompleksów

Najtrudniej zapobiegać krostom, które są spowodowane uwarunkowaną genetycznie tendencją, a bywa i tak. Osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze niejednokrotnie na głowie stają, a wyprysków i tak jest sporo.

Bywa, że wpływają negatywnie na życie osobiste, stają się źródłem kompleksów i zahamowań, bo wcale nie są mniejszym problemem niż na przykład trądzik na twarzy. Zresztą - on też niekoniecznie wysyła zaraz do dermatologa, chociaż powinien.

W naszej mentalności wciąż zakorzenione jest myślenie, że problemy skórne to błaha sprawa, która sama minie. Niestety, nie musi tak być, a nawet jeśli uporasz się z zaostrzeniami, kłopot wróci lub zostaną brzydkie blizny. Po co ci to?

Nie ma sensu cierpieć ani się męczyć, bo leczenie dermatologiczne jest zazwyczaj bardzo skuteczne. Trzeba tylko sobie i lekarzowi dać szansę.

Krosty na pośladkach - skąd bierze się problem

Krosty na pośladkach lub udach to zazwyczaj skutek zatkania gruczołów łojowych i infekcji bakteryjnej. Przytykają się też mieszki włosowe - to, że pośladki nie mają widocznego owłosienia nie oznacza, że tam ich nie ma.

Czasem winna jest alergia - jeśli krosty pojawiły się po zmianie proszku do prania czy spędzeniu dnia w nowych majtkach z nie do końca wiadomo czego, można podejrzewać, że to jest właśnie źródło kłopotów.

Przy powstawaniu problemu, także u osób, które teoretycznie nie mają nadmiernej skłonności do zmian skórnych i infekcji, główną rolę odgrywają: spocona skóra, nieprzewiewna bielizna i otarcia (np. podczas jazdy na rowerze, przy wykończeniach majtek itd.).

Często znaczącą ulgę przynoszą częste prysznice, stosowanie kosmetyków hypoalergicznych, noszenie bielizny wyłącznie z tkanin naturalnych, unikanie uszkodzeń naskórka.

Pomocne mogą też być ziołowe nasiadówki, wietrzenie pośladków (rezygnacja z bielizny nie tylko nocą, ale też na jakiś czas po kąpieli), stosowanie łagodzących kosmetyków po zabiegach pielęgnacyjnych.

Jeśli to nie pomaga - problem się nasila, nawraca - czas na pomoc lekarza. Nie rozwiążą go nawet zabiegi kosmetologiczne.

Trądzik i inne zmiany na skórze - jak to leczyć

Jak tłumaczy dr Kamila Stachura, dermatolożka i specjalistka medycyny estetycznej, w ostatnich latach w farmakologii dokonała się ogromna, jakościowa zmiana.

Dziś trądzik i inne zmiany skórne leczy się naprawdę skutecznie, niezależnie od tego, gdzie się pojawiają.

Wielu pacjentom wystarczają preparaty miejscowe i doustne, dobrane przez lekarza (dostępne na receptę). Czasem potrzebne jest wsparcie kosmetologa i odpowiednio dobranych zabiegów pielęgnacyjnych, oczyszczających. Postępowanie musi być ustalone z lekarzem.

nawet pozornie banalne problemy skórne nie są łatwe w diagnozowaniu i leczeniu bez właściwego przygotowania i doświadczenia. Przykładowo pacjenci czasami mylą trądzik z alergią i szukają rozwiązań w zmianie diety czy środków do pielęgnacji.

Kiedy indziej trądzik bywa mylony ze zmianami na skórze spowodowanymi zakażeniem bakteryjnym, wywołanym na przykład przez gronkowce.

Samodzielne stawianie diagnozy, a co gorsza - próby leczenia na własną rękę to często naprawdę bardzo zły pomysł.

Listen on Spreaker.