TRĄDZIK: czy leczenie miejscowe trądziku jest skuteczne?

2014-09-19 9:22

Trądzik trzeba leczyć, bo potrafi obrzydzić życie i pozostawić trwałe blizny. Leczenie miejscowe trądziku stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty przeciwtrądzikowe mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne i skórę wokół nich.

TRĄDZIK: czy leczenie miejscowe trądziku jest skuteczne?
Autor: Thinkstockphotos.com Leczenie miejscowe trądziku stosuje się w przypadku trądziku o łagodnym i średnim nasileniu. Preparaty przeciwtrądzikowe mają postać maści, kremów, żeli, płynów i używa się ich bezpośrednio na zmiany skórne i skórę wokół nich.

Spis treści

  1. Trądzik: leki do stosowania miejscowego
  2. Skuteczne sposoby leczenia trądziku [wideo]
  3. Leczenie miejscowe trądziku: jak stosować leki przeciwtrądzikowe?

Trądzik można leczyć miejscowo lub ogólnie - lekarz proponuje terapię w zależności od typu i nasilenia zmian. Systematyczne, wielomiesięczne (a często wieloletnie) leczenie miejscowe trądziku jest wystarczające u 60 procent chorych. Rezultaty leczenia trądziku mogą być widoczne dopiero po wielu miesiącach, ale warto być cierpliwym.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Trądzik: leki do stosowania miejscowego

  • retinoidy (pochodne witaminy A) – hamują tworzenie się zaskórników, ograniczają powstawanie stanów zapalnych, umożliwiają prawidłowe złuszczanie naskórka;
  • kwas azelainowy – ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, złuszczające, przeciwłojotokowe. Stosowany także w leczeniu śladów potrądzikowych;
  • antybiotyki: erytromycyna lub klindamycyna – stosuje się w przypadku zmian zapalnych;
  • nadtlenek benzoilu – działa złuszczająco, przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Wśród leków miejscowych są też preparaty złożone, np. połączenie retinoidów i antybiotyków, retinoidów i nadtlenku benzoilu, nadtlenku benzoilu i antybiotyków.

Skuteczne sposoby leczenia trądziku [wideo]

Sposoby na walkę z trądzikiem

Leczenie miejscowe trądziku: jak stosować leki przeciwtrądzikowe?

Leki miejscowe nakładamy na całą powierzchnię skóry, w obrębie której znajdują się zmiany chorobowe. Punktowe nakładanie leku na już istniejące wykwity jest niewystarczające z uwagi na obecność mikrozaskórników, które nie są widoczne gołym okiem, a stanowią punkt wyjścia dla wszystkich zmian w trądziku.

Gdy leczenie miejscowe okazuje się mało skuteczne, sięga się po broń większego kalibru, czyli leki działające ogólnie.

Antybakteryjne maści i żele do smarowania zmian skórnych ułatwiają opróżnianie gruczołów z sebum i zmniejszają jego produkcję. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, środki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, np. podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na światło.