Czy izotretynoina jest skuteczna w leczeniu trądziku?
Izotretynoina to chyba jedyna substancja, która rzeczywiście sobie radzi z trądzikiem, który w ciężkiej, bardzo ciężkiej i piorunującej postaci jest bardzo trudny w leczeniu. Jednak, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych, leczenie trądziku izotretynoiną wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza prowadzącego kurację.
Spis treści
- Izotretynoina: skuteczość w leczeniu trądziku
- Jak działa izotretynoina?
- Izotretynoina w leczeniu trądziku: wskazania
- Leczenie trądziku izotretynoiną a ciąża
- Leczenie trądziku izotretynoiną: konieczne regularne badania
- Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn
- Leczenie trądziku izotretynoiną a opalanie
- Sposoby leczenia trądziku [wideo]
Izotretynoina, pod względem chemicznym jest retinoidem - pochodną witaminy A. Jako lek na trądzik, izotretynoina jest dostępna w kapsułkach kilku producentów. Stosuje się ją doustnie przez okres 4-6 miesięcy, w indywidualnie dobranych dawkach, a wskaźniki jej skuteczności są wysokie nawet w najcięższych postaciach trądziku.
Izotretynoina: skuteczość w leczeniu trądziku
Izotretynoina powoduje całkowite ustąpienie zmian trądzikowych u 80-90 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii oraz trwałe wyleczenie z trądziku u ponad 60 procent pacjentów po jednym, prawidłowo przeprowadzonym kursie terapii (różnica w porównaniu z powyższym odsetkiem wynika z faktu, że u części pacjentów choroba nawraca i kurs trzeba powtórzyć).
Jak działa izotretynoina?
- zmniejsza wydzielanie łoju, co przekłada się także na zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych;
- normalizuje procesy rogowacenia, „otwierając” istniejące zaskórniki i umożliwiając ich opróżnienie oraz hamując tworzenie się nowych;
- ogranicza rozwój bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za podrażnienie skóry i miejscowy proces zapalny (bezpośrednią przyczyną podrażnienia i zapalenia skóry są kwasy tłuszczowe, uwalniane podczas rozkładu łoju przez te bakterie).
Izotretynoina w leczeniu trądziku: wskazania
Poza przypadkami ciężkiego, bardzo ciężkiego i piorunującego trądziku, izotretynoiną leczy się nią także:
- trądzik o średnim nasileniu, oporny na inne leki
- trądzik o średnim nasileniu z tendencją do bliznowacenia
- trądzik o średnim nasileniu z tendencją do nawrotów
- trądzik z silnym łojotokiem
- trądzik, który jest źródłem kompleksów, depresji i myśli samobójczych
Leczenie trądziku izotretynoiną a ciąża
Izotretynoiny nie można stosować w ciąży, ponieważ mogłaby zaburzyć jej przebieg lub niekorzystnie wpłynąć na płód. Żeby skutecznie wyeliminować to ryzyko, u kobiet stosuje się ją po wykluczeniu ciąży (dwukrotnym testem ciążowym) i pod osłoną antykoncepcji, obowiązującą przez miesiąc przed terapią, przez cały okres trwania terapii i przez miesiąc po jej zakończeniu.
Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?
Leczenie trądziku izotretynoiną: konieczne regularne badania
Izotretynoina może spowodować wahania niektórych parametrów pracy organizmu. Najczęściej dotyczy to lipidogramu i prób wątrobowych (15 procent leczonych). Dlatego pacjenci zobowiązani są wykonywać w trakcie terapii kontrolne badania krwi (po miesiącu, po 3 miesiącach i każdorazowo po zwiększeniu dawki leku). Wahania te są przejściowe i odwracalne. Mogą jednak wymusić modyfikację dawki leku u danego pacjenta. Ze względu na możliwość wystąpienia tych wahań, podczas terapii izotretynoiną nie wolno spożywać alkoholu, który zaburza gospodarkę lipidową i obciąża wątrobę (powoduje wzrost transaminaz). Natomiast, wbrew mitowi, prawidłowo prowadzona, rutynowa terapia izotretynoiną nie powoduje trwałego uszkodzenia wątroby. Nie wpływa też na nerki ani na układ moczowo-płciowy.
Leczenie trądziku izotretynoiną a powstawanie blizn
Trądzik wiąże się z powstawaniem na skórze blizn – tym liczniejszych i głębszych, im jest bardziej agresywny i dłużej trwa. Leczenie izotretynoiną nie tylko powstrzymuje rozwój tej choroby, ale także „zaciera” po niej ślady. Hamując aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozpad kolagenu, izotretynoina:
- spłyca istniejące blizny zanikowe
- zapobiega powstawaniu nowych blizn
Leczenie trądziku izotretynoiną a opalanie
Izotretynoina nie jest lekiem fototoksycznym (odczyny fototoksyczne po izotretynoinie należą do sporadycznych). Jednak leczeni nią pacjenci powinni unikać ekspozycji na promienie UV oraz chronić przed nimi skórę i oczy (kremy z filtrem UV, okulary z filtrem UV). Wynika to z faktu, że lek ten uwrażliwia oraz wysusza skórę i spojówki. Nie znaczy to natomiast, że nie można go stosować w lecie lub na obszarach geograficznych o intensywnym nasłonecznieniu.
Sposoby leczenia trądziku [wideo]
O tym, jak skutecznie leczyć trądzik podpowiada dermatolog Agnieszka Bliżanowska z Centrum WelldDerm.
Porady eksperta