Torbiel włosowa (zapalenie tkanki podskórnej): przyczyny, objawy, leczenie
Torbiel włosowa, często nazywana również zatoką włosową to zapalenie tkanki podskórnej. Zwykle rozwija się w szparze między pośladkami. Dokuczliwe zmiany najczęściej pojawiają się na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Najczęściej zapalenie to wywołują bakterie, które naturalnie znajdują się na skórze.
Spis treści
- Jak wygląda torbiel włosowa?
- Torbiel włosowa: przyczyny
- Torbiel włosowa: objawy
- Torbiel włosowa: leczenie chirurgiczne
Jak wygląda torbiel włosowa?
Torbiel włosowa (zatoka włosowa, zapalenie tkanki podskórnej) to mało znana, ale dokuczliwa przypadłość. Cierpią na nią głównie mężczyźni, którzy niedostatecznie dbają o higienę, prowadzą siedzący tryb życia, są otyli lub nadmiernie się pocą.
Torbiel włosowa najczęściej lokuje się w szparze międzypośladkowej, na wysokości kości ogonowej lub krzyżowej. Można ją wyczuć podczas codziennej higieny - to guzek, który przesuwa się pod dotykiem.
Mogą się rozwinąć także na karku (przy linii włosów) lub na policzkach. Samodzielne ich usuwanie (wyciskanie) zazwyczaj kończy się powstaniem blizny na skórze w postaci trwałego jej zasinienia. Źle leczone torbiele pozostawiają w skórze nieestetyczne zagłębienia.
Torbiel włosowa: przyczyny
Jak powstaje torbiel włosowa? Przy braku higieny bakterie przenikają do mieszka włosowego, gdzie dość szybko się mnożą. Równie często powodem infekcji są bakterie beztlenowe, które też wnikają do mieszka włosowego i wywołują miejscowy stan zapalny.
Oprócz zewnętrznych są i wewnętrzne przyczyny dolegliwości. Na tworzenie się torbieli narażone są osoby z przewlekłymi zaburzeniami metabolicznymi, np. z cukrzycą. Kolejną grupą są panowie z obniżoną odpornością, np. wskutek stosowania leków immunosupresyjnych.
Torbiele włosowe zdarzają się również u osób, które przez dłuższy czas są unieruchomione i mają ograniczone możliwości codziennej kąpieli.
Torbiel włosowa: objawy
Torbiel włosowa początkowo nie boli. Może się jednak wdać stan zapalny, który jest reakcją organizmu na obecność bakterii. Aby je zwalczyć, gromadzi on w jednym miejscu białe krwinki. Po kontakcie z nimi część bakterii obumiera. Ale ich resztki połączone z tkankami są materiałem do wytworzenia się ropy. Ta wydobywa się na zewnątrz.
Substancje, które się w niej znajdują, drażnią zakończenia nerwowe, co sprawia ból.
Skóra jest wtedy obrzęknięta i mocno zaczerwieniona. Jeśli torbieli jest kilka lub jedna dużych rozmiarów, może dojść do ogólnej infekcji, której będą towarzyszyć gorączka oraz nieprzyjemne dreszcze.
Torbiel włosowa: leczenie chirurgiczne
- Zdarza się, że torbiel sama się otwiera i wycieka z niej treść. Częściej jednak konieczne jest jej nacięcie, po miejscowym znieczuleniu skóry. Zwykle robi się to przez ostrzyknięcie torbieli lignokainą.
- Kolejnym etapem leczenia jest bardzo dokładne wypłukanie powstałej rany (często ma ona formę krateru) roztworem o właściwościach bakteriobójczych i odkażających.
- Jeżeli torbiel włosowa miała duże rozmiary, konieczne bywa chirurgiczne usunięcie zakażonej tkanki, która znajduje się wokół niej.
- Gdy pacjent choruje na cukrzycę lub ma osłabiony układ immunologiczny, po zabiegu musi zażywać antybiotyki. Każda torbiel tworząca się w fałdzie międzypośladkowej powinna być zbadana i leczona przez chirurga. To ważne, ponieważ podobne zmiany mogą być objawem rozwijającej się gruźlicy czy choroby Leśniowskiego-Crohna.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta