To nie trądzik, ale lepiej ich nie wyciskaj. Dermatolog radzi, jak bezpiecznie pozbyć się prosaków
Niewielkie, szpecące, aż ręce świerzbią, żeby wycisnąć i mieć problem z głowy. Niestety, to nie takie proste. Prosaki (łac. milia), bo o nich mowa, wymagają jednak właściwego postępowania, jeśli skutkiem ma być rzeczywiste pozbycie się kłopotu. Co robić, żeby znowu cieszyć się zadbaną twarzą, podpowiada dr Kamila Stachura, dermatolożka.
Zapewne wiesz, jak wyglądają prosaki (milia), bo to dość częsty problem estetyczny. Nazywamy tak drobne, wypukłe grudki, które w rzeczywistości są niewielkimi torbielami o średnicy zwykle 1-2 mm. Nie bolą, nie swędzą, nie są groźne dla zdrowia. Często występują w grupie kilku wykwitów umiejscowionych zwykle na twarzy. Miewają też inne lokalizacje, choćby wargi sromowe.
Skąd się biorą prosaki?
Czasami sami przyczyniamy się do powstawania prosaków, stosując niewłaściwą pielęgnację, tzw. bogate kremy czy wielowarstwowy makijaż. Ten skutecznie zaburza pracę gruczołów łojowych.
- Nie bez znaczenia dla naszej skóry są też zaniedbania pielęgnacyjne przy skórze wytwarzającej duże ilości sebum. Te niewielkie torbiele powstają bowiem wtedy, gdy zatkane gruczoły łojowe "zatrzymują" materiał produkowany przez organizm. Tworzy się ten rodzaj maleńkiej wypukłości - tłumaczy dr Stachura.
Ich przyczyny powstawania prosaków również związane są z gospodarką hormonalną organizmu oraz uwarunkowaniami genetycznymi.
Prosaki to nie trądzik
Prosaki to nie trądzik, a bywają mylone z tą chorobą. Prosaki po usunięciu nie wymagają leczenia jak trądzik. Są bowiem problemem estetycznym, a nie chorobą.
Specjalistka apeluje jednak, by nie usuwać ich samodzielnie poprzez wyciskanie czy rozdrapywanie lub domowe stosowanie agresywnych peelingów. Postępując w ten sposób, ryzykujemy nadkażeniami czy stanami zapalnymi skóry.
W jaki sposób usuwać prosaki?
Usunięcie prosaków to zadanie dla kosmetyczki. Jeśli jednak zmiany na skórze cię niepokoją, pokaż je dermatologowi.
W gabinecie kosmetologicznym prosaki usuwa się m.in. poprzez chemiczne peelingi i wymrażanie. U dermatologa możliwe jest także zastosowanie technologii laserowych. To ostatnie rozwiązanie stosuje się zwykle w przypadku nawracającego problemu z prosakami.
Prosaki - zapobieganie
W przypadku prosaków warto stawiać na zapobieganie takim zmianom. Służy temu stosowanie odpowiednich peelingów i zabiegów dobranych do rodzaju i problemów danej skóry.Istotne jest dbanie o higienę i dobór właściwej pielęgnacji.
- Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie stwierdzić czy mamy do czynienia z prosakami, czy innymi zmianami np.; trądzikowymi, warto umówić się do dermatologa - mówi dr Stachura i dodaje:
- Nie eksperymentujmy z naszą skórą. szczególnie gdy problem prosaków dotyczy okolic oczu czy innych widocznych miejsc. Źle potraktowana skóra będzie nam przypominała o popełnionych błędach przez długi czas. Łatwiej i taniej jest usunąć prosaki w gainecie niż leczyć zakażenia skóry czy blizny pozostałe jako pamiątki takich samodzielnych działań.
Lekarz dermatolog, założycielka kliniki dr Stachura w Szczecinie. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Staż specjalistyczny odbyła w Klinice Dermatologii i Wenerologii PUM. Członkini Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych SLDE oraz European Academy of Dermatology and Venerology (EADV). Szkoleniowiec w zakresie m.in. zabiegów iniekcyjnych, prelegent na konferencjach dla lekarzy w Polsce i za granicą z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Od wielu lat specjalizuje się w leczeniu chorób skóry oraz w terapiach łączonych z zakresu medycyny estetycznej, w tym najnowszych osiągnięć technologii laserowych.