Sucha skóra znowu swędzi. Jak o nią zadbać, by spokojnie przespać całą noc?

2024-04-11 8:59 Materiał sponsorowany

Uszkodzona warstwa ochronna skóry i zaburzenia immunologiczne sprzyjają powstaniu egzemy atopowej, rybiej łuski, stopy cukrzycowej, mocznicowej czy starczej suchości skóry. Jak pielęgnować suchą skórę towarzyszącą tym schorzeniom? Ulgę w dokuczliwych objawach przynoszą emolienty, które odbudowują prawidłową barierę naskórkową.

Dexeryl otwarcie
Autor: Getty Images

Zdrowa skóra działa jak doskonała machina, bo chroni ją ścisły mur stworzony z komórek naskórka. Jeśli jednak warstwa jest uszkodzona, ze skóry paruje cenna woda, a z zewnątrz przenikają czynniki drażniące – wtedy staje się sucha, swędząca, zaczerwieniona, nadwrażliwa na stosowane miejscowo leki (np. glikokortykosteroidy) lub agresywnie działające  kosmetyki.  Badania naukowe wykazały, że skóra wrażliwa częściej towarzyszy schorzeniom dermatologicznym, takim jak atopowe zapalenie skóry (AZS), trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), łuszczyca czy wyprysk.

Nadmierna suchość

Nieszczelna bariera skórno-naskórkowa sprzyja nadmiernej utracie wody ze skóry. Sucha skóra jest szorstka, łuszczy się, miejscami pęka i przewlekle swędzi. W powstaniu świądu w skórze suchej biorą udział liczne neuromediatory, np. czynnik wzrostu nerwów (NGF). Sucha skóra jest najczęstszym objawem dermatoz: AZS, genetycznie uwarunkowanej rybiej łuski czy łuszczycy. Towarzyszy też często chorobom  układowym, takim jak przewlekłe choroby wątroby, nerek, cukrzyca.

Świąd – koszmar osób z AZS

AZS (egzema atopowa) jest przewlekłą chorobą zapalną, która rozwija się w wyniku zaburzeń immunologicznych i jest zwykle uwarunkowana genetycznie. Jeśli jeden z rodziców cierpi na tę chorobę, to z prawdopodobieństwem 50-70 proc. zapadnie na nią dziecko. Gdy oboje rodzice są chorzy, częstość wystąpienia choroby u dzieci sięga 80 proc. AZS dotyka głównie dzieci już od 3. miesiąca życia. Choroba charakteryzuje się okresami nasilenia i wyciszenia, czasem na dobre ustępuje w okresie dojrzewania.

Jaka jest przyczyna powstawania AZS? Choroba rozwija się na skutek mutacji genu filagryny oraz czynników środowiskowych. Obecne w powietrzu szkodliwe związki chemiczne (głównie siarka) działają toksycznie na naskórek, osłabiając jego warstwę ochronną. Swój udział mają też alergeny unoszące się w powietrzu, czyli roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, psia i kocia sierść, grzyby, drożdżaki.

Skóra objęta zapaleniem jest sucha, zaczerwieniona, z łuszczącymi się płatkami lub pęcherzykami, które mogą się sączyć, tworząc strupy lub pękać, czego efektem są drobne ranki. Silnie swędzące (zwłaszcza nocą) zmiany powstają głównie w zgięciach (np. na kolanach i łokciach) oraz na twarzy czy dłoniach. Osoby z atopią w wyniku świądu drapią czerwone grudki i krostki. Dolegliwość przechodzi w postać przewlekłą. Uporczywy świąd zaburza sen, co z kolei jest przyczyną chronicznego zmęczenia i złego nastroju.

U 80 proc. zmagających się z AZS zmiany nasilają się w wyniku nadkażenia gronkowcem złocistym. Obecność bakterii w sączących się ogniskach pobudza wytwarzanie tzw. mediatorów zapalenia, głównie histaminy, która zwiększa uczucie świądu. Błędne koło się zamyka.

U dzieci borykających się z AZS istnieje ryzyko późniejszego rozwoju chorób dróg oddechowych o podłożu alergicznym, takich jak alergiczny nieżyt nosa i astma (składowe tzw. marszu atopowego).

ABC pielęgnacji suchej, atopowej skóry

  • Sucha skóra nie lubi kąpieli w drażniącej, chlorowanej wodzie, dlatego najlepszy jest krótki prysznic. Woda powinna być chłodniejsza, by nie nasilać suchości i świądu skóry.
  • Po kąpieli osusz dokładnie skórę, delikatnie przykładając ręcznik do ciała, a potem stosuj emolient na całe ciało raz lub dwa razy dziennie. Dobrze jest to robić zaraz po kąpieli (do 2-3 minut po osuszeniu).
  • Latem w walce z dokuczliwymi zmianami wspiera nas słońce. Opalanie powoduje jednak nadmierną potliwość, co może prowadzić do zaostrzenia dolegliwości.
  • Jeśli zmiany atopowe znajdują się na dłoniach, pamiętaj o wkładaniu rękawiczek do zmywania naczyń. Najlepiej dwóch par – bawełnianych, a na nie gumowych (bezpośredni kontakt gumy ze skórą zwiększa wydzielanie potu, który działa drażniąco).
  • Równie ważne jest codzienne ubranie. Unikaj drażniących materiałów (wełna, materiały syntetyczne, grube włókna) i wybieraj delikatniejsze tkaniny, takie jak bawełna i len.
  • Warto pamiętać (zwłaszcza, gdy z atopią zmaga się dziecko), by mieć zawsze krótko obcięte paznokcie – nieświadomie drapiąc się w nocy można uszkodzić chorą skórę.
  • Zmiany atopowe nasila dym papierosowy w pomieszczeniach zamkniętych, a ponadto niektóre pokarmy, np. owoce cytrusowe lub pomidory. Mogą one zaostrzać egzemę wokół ust, która nasila się pod wpływem oblizywania. Wrażliwą okolicę ochronisz smarując usta wazeliną 2-3 razy dziennie oraz przed posiłkami.
  • Odkurzaj często mieszkanie. Roztocza kurzu domowego znajdujące się w materacach, dywanach, zasłonach pogarszają objawy egzemy. Wdychane z powietrzem mogą przyczyniać się do rozwoju astmy.

Emolienty - podstawa pielęgnacji

Właściwa pielęgnacja wprawdzie nie wyleczy skóry, ale pomoże zminimalizować dokuczliwe objawy. Kluczowe jest delikatne mycie i stosowanie emolientów.

Skóra atopowa bardzo łatwo ulega podrażnieniu i wysuszeniu wskutek utraty wody przez naruszoną warstwę ochronną naskórka. Dlatego trzeba ją systematyczne nawilżać i natłuszczać za pomocą emolientów - bezzapachowych preparatów o fizjologicznym pH, które nawilżają naskórek, regenerują uszkodzoną barierę naskórkową, zmniejszają objawy stanu zapalnego, ograniczają uczucie świądu i koją skórę.

Jak stosować emolienty?

Skóra sucha i podrażniona, skłonna do atopii potrzebuje delikatnego oczyszczania, bez zawartości substancji zapachowych i parabenów. Takiej skórze szkodzą detergenty, mydła i wszelkie chemikalia.

Marka Dexeryl – wsparcie w walce z AZS 

Dexeryl Krem emolient to wyrób medyczny* przeznaczony do leczenia objawów i dolegliwości związanych z suchością skóry. W jego skład wchodzi m.in. wazelina, parafina i glicerol. Nawilża i odbudowuje barierę skóry suchej, skłonnej do atopii. Można go stosować nawet u dzieci od 1. dnia życia. Glicerol wiąże wodę w skórze, a wazelina i parafina tworzą powłokę ochronną na jej powierzchni. W tak komfortowym środowisku skóra dochodzi do równowagi.

Pamiętajmy, że pielęgnacja skóry zaczyna się już od wyboru odpowiedniego produktu do mycia, dlatego świetnie się sprawdzi Dexeryl Shower krem myjący pod prysznic, który już od pierwszego użycia oczyszcza i koi bardzo suchą, skłonną do atopii skórę.

Podmiot prowadzący reklamę/ dystrybutor: Pierre Fabre Dermo-Cosmetique Polska sp. z o.o.

Producent:  Pierre Fabre Medical Devices Francja