Subtelny objaw raka. Zauważysz go na skórze
Choroby nowotworowe mogą przez dłuższy czas rozwijać się w ukryciu lub wysyłają nieoczywiste sygnały. Lekarz ostrzega, że wiele osób nie dostrzega ważnego objawu raka. Łatwo go przeoczyć lub przypisać innym dolegliwościom.
Nowotwór skóry to nie tylko czerniak
W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zachorowań na nowotwory skóry. Ta choroba atakuje podstępnie i może mieć różne oblicza. Rozpoznana we wczesnym stadium jest w dużej mierze uleczalna. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka i kontrola swojej skóry. Nie tylko pieprzyki, ale także inne zmiany na skórze powinny zwrócić naszą uwagę, szczególnie te, które zmieniły kształt lub strukturę. Tak właśnie może rozwijać się czerniak, czyli jeden z najgroźniejszych nowotworów skóry.
Według American Cancer Society czerniak stanowi zaledwie jeden proc. zdiagnozowanych przypadków raka skóry. Najczęściej występującą postacią raka skóry jest rak podstawnokomórkowy – wykrywany jest w 8 na 10 przypadków. Dermatolog dr Jeffrey Hsu ostrzega, że „większość nowotworów skóry to rak podstawnokomórkowy lub rak płaskonabłonkowy”. Warto zatem wiedzieć, na jaki wczesny objaw zwrócić szczególną uwagę.
Wczesny objaw raka skóry. Nie ignoruj go
Nowotwory skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy, mogą we wczesnym stadium objawiać się zwykłą wysypką skórną, co powoduje, że wielu pacjentów nie dostrzega sygnałów, jakie wysyła im organizm. Lekarz opisał przypadek swojej pacjentki, która spędzała dużo czasu na świeżym powietrzu i uwielbiała się opalać. Zgłosiła się do niego na konsultację, ponieważ miała bardzo suchą skórę. Dostrzegła też u siebie nietypową wysypkę. Dr Jeffrey zaniepokoił fakt, że kobieta miała plamy na klatce piersiowej od kilku lat.
- Po biopsji okazało się, że te plamki zwiastowały raka płaskonabłonkowego – wyjaśnił lekarz. Wdrożone leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty.
Niestety, istnieje ogromny brak świadomości na temat innych nowotworów skóry niż czerniak. - Jeśli plamka lub wysypka nie znikają po około trzech miesiącach, zaleca się wizytę u specjalisty – apeluje dr Jeffrey Hsu. Warto pamiętać, że rak skóry wykryty we wczesnym stadium bardzo dobrze rokuje. Postawmy więc na profilaktykę i kontrolę swojego ciała. Gdy zauważysz niepokojące sygnały, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.