Przyustne zapalenie skóry to reakcja alergiczna na kosmetyki
Przyustne zapalenie skóry to choroba przypominająca trądzik, która powstaje w wyniku reakcji alergicznej skóry na kosmetyki, a dokładniej - na niektóre składniki wchodzące w skład kosmetyków, choć nie tylko. Jakie są pozostałe przyczyny zapalenia skóry wokół ust? Jak rozpoznać objawy? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - przyczyny
- Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - objawy
- Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - diagnoza
- Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - leczenie
Przyustne zapalenie skóry, inaczej okołoustne zapalenie skóry (łac. dermatitis perioralis - dermatitis znaczy zapalenie skóry, a perioralis - wokół ust), to przewlekła i nawracająca choroba zapalna mieszków włosowych. Dotyka ona przede wszystkim kobiety, zwłaszcza młode.
Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - przyczyny
Przypuszcza się, że za zapalenie skóry w okolicach ust odpowiadają substancje wchodzące w skład niektórych kosmetyków i mechaniczne podrażnienie skóry.
Częstą przyczyną jest też nadmierne używanie rzekomo pielęgnujących preparatów. Stałe używanie np. kremu nawilżającego powoduje opuchnięcie i przetłuszczenie naskórka.
SPRAWDŹ >> konserwanty w kosmetykach
Do wystąpienia okołoustnego zapalenia skóry może się też przyczynić nadużywanie past do zębów i innych środków higieny jamy ustnej zawierających fluor oraz laurylosiarczan sodu (sodium lauryl sulphate).
Przyczyną stanu zapalnego może być też przewlekłe stosowanie preparatów glikokortykosteroidowych miejscowo (np. maści).
Pewną rolę w rozwoju choroby mogę też odgrywać hormony. W związku z tym może się ona pojawić u kobiet przyjmujących środki antykoncepcyjne, zwłaszcza te zawierające gestageny.
Czynnikiem ryzyka jest również ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Ponadto zauważono, że choroba dotyka głównie osoby ze skłonnością do występowania odczynów naczynioruchowych.
Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - objawy
Okołoustne zapalenie skóry objawia się zmianami mogącymi przypominać trądzik - grudkami, krostami i pęcherzykami na podłożu rumieniowym. Wykwity zajmują brodę, fałdy nosowo-policzkowe, z pozostawieniem wolnej strefy wokół ust. Zdarza się, że zmiany pojawiają się także na szyi. W ostrzejszych formach przyustne zapalenie skóry może atakować powieki, czoło i policzki.
Ponadto dochodzi do drobnopłatowego łuszczenie naskórka w rejonach zajętych stanem zapalnym. Zmianom mogą towarzyszyć świąd, pieczenie i ściągnięcie skóry.
Choroba często ma przebieg przewlekły, utrzymujący się tygodniami lub miesiącami
Przyustne zapalenie skóry łatwo pomylić z trądzikiem
Przyustne zapalenie skóry łatwo pomylić z trądzikiem pospolitym, od którego różni się brakiem zaskórników, a także z trądzikiem różowatym, od którego różni się lokalizacją zmian.
Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - diagnoza
Przy podejrzeniu przyustnego zapalenia skóry należy udać się do dermatologa, który powinien wykluczyć inne jednostki chorobowe, np. demodekozę. Jest to choroba skóry wywołana przez roztocza Demodex folliculorum i Demodex brevis, w przebiegu której również pojawiają się zmiany przypominające trądzik różowaty.
W celu zdiagnozowania zapalenia przyustnego może zlecić badania histopatologiczne i naskórkowe testy płatkowe.
WARTO WIEDZIEĆ >> Makijaż dla cery trądzikowej. Jak zatuszować trądzik makijażem?
Przyustne (okołoustne) zapalenie skóry - leczenie
Leczenie jest trudne i przewlekłe. W pierwszej kolejności należy odstawić glikokortykosteroidy (czasami zdarza się, że jeśli przyczyną stanu zapalnego są te leki, zmiany mogą ustąpić samoistnie po zaprzestaniu ich stosowania), a także kosmetyki, szczególnie kremy i maści. Ze względu na prawdopodobieństwo wywołania choroby przez składniki kosmetyków (bezpośrednio lub z powodu ich nadużywania) ważna staje się zasada: mniej daje więcej. Działanie kosmetyczne powinno się ograniczyć do delikatnego zmywania skóry - jeśli to konieczne - tylko wodą.
Następnie stosuje się częściowo antybiotyki (doustnie i/lub zewnętrznie), pochodne kwasu witaminy A oraz kwas azelainowy.
Porady eksperta