Powstał "plaster na raka", niszczy komórki nowotworowe. Będzie przełom w leczeniu?

2022-11-09 11:16

Brytyjscy naukowcy opracowali specjalny opatrunek podgrzewany, który potrafi zniszczyć komórki nowotworowe. Wyniki ich badań napawają optymizmem, jednak wymagają dalszej i bardziej pogłębionej analizy. Okazuje się bowiem, że nowo odkryte narzędzie ma być przeznaczone dla pacjentów po leczeniu chirurgicznym czerniaka.

Zbliżenie na plecy z widocznymi zmianami skórnymi
Autor: Getty Images Przełom w leczeniu czerniaka? Opracowano specjalny opatrunek, który ma zapobiegać jego nawrotom

Jak wynika z badań brytyjskich naukowców z University of Nottingham, być może wkrótce nastąpi przełom w leczeniu czerniaka. Jest to najgroźniejszy nowotwór skóry o dużej skłonności do tworzenia przerzutów, m.in. do węzłów chłonnych, wątroby, płuc i mózgu.

Nowy sposób walki z czerniakiem

Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest łatwy do wyleczenia poprzez chirurgiczne wycięcie zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej skóry o szerokości od 2 do 3 cm. Jak pokazują niektóre analizy naukowe, u około 13 proc. pacjentów w ciągu dwóch lat od usunięcia zmiany następuje nawrót tej choroby nowotworowej, która atakuje komórki barwnikowe skóry – melanocyty.

Ten nowo opracowany podgrzewany opatrunek ma pomóc w usunięciu ewentualnych pozostałych po operacji komórek nowotworowych, a także zmniejszyć blizny i przyspieszyć gojenie. Jeśli przejdzie pomyślnie serię testów ma także ograniczyć przypadki wznowy czerniaka. 

Jak wyjaśnił główny autor badania prof. Alvato Mata, specjalny opatrunek niszczy te, które są "złe" i całkowicie zbędne dla organizmu, ale nie szkodzi tym "dobrym", czyli zdrowym komórkom.

Poradnik Zdrowie kiedy udać się do dermatologa

Opatrunek ma pomóc w zwalczaniu komórek nowotworowych

Grupa naukowców przeprowadziła badanie w warunkach laboratoryjnych. Działanie plastra bazuje na zasadach terapii fototermicznej, czyli chodzi o to, że wiązka lasera jest wykorzystywana do niszczenia komórek nowotworowych. Są one bardziej wrażliwe na uszkodzenia niż zdrowe komórki. Z ich obliczeń wynika, że naświetlanie plastra przy temperaturze 60 stopni przez 15 sekund co dwa dni wytwarzało wystarczającą ilość ciepła pomocną w zwalczaniu komórek nowotworowych.

Ten specjalny opatrunek opracowany przez naukowców z University of Nottingham ma teraz przejść szereg testów z udziałem pacjentów.

Wyniki tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Advnced Functional Materials".