Potówki to zmora nie tylko dzieci. Tak się ich pozbędziesz

2024-07-18 11:10

Kiedyś dręczyły głównie niemowlaki, bo rodzice, niejednokrotnie za radą lekarzy, mieli skłonność do ich przegrzewania. Podczas tropikalnych upałów dopadają wiele osób. Generalnie potówki nie są groźne i łatwo się goją, ale mogą prowadzić do nadkażeń bakteryjnych, więc warto szybko się ich pozbyć.

Potówki to zmora nie tylko dzieci. Tak się ich pozbędziesz
Autor: GettyImages

Niełatwo samodzielnie ocenić, z jakim problemem skórnym mamy do czynienia. Zmiany dermatologiczne są podobne, stanowią wyzwanie nawet dla lekarzy.

Jeśli jednak w ostatnich dniach twoja skóra została przegrzana, dosłownie zalewał cię pot, a teraz masz niekomfortowe, nieestetyczne zmiany na plecach, pod majtkami czy na twarzy, zapewne dopadły cię potówki.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem?

Jak wyglądają potówki

Potówki mogą przyjmować różną postać na skórze. Najczęściej to wypełnione płynem pęcherzyki, czasem krostki z białym czubkiem.

Zdarza się, że okolica potówek jest zaczerwieniona, zaogniona.

Najczęściej znikają po dobie-dwóch, ale bywa, że wymagają konsultacji lekarskiej.Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci. Dorośli jednak też mogą narobić sobie kłopotów, jeśli potówki rozdrapią, doprowadzą do nadkażenia bakteryjnego.

Bywa, że potówki to tylko jeden z objawów groźnego dla zdrowia i życia przegrzania. Jeśli fatalnie się czujesz, masz zawroty głowy, wymiotujesz, potówki to może być twój najmniejszy problem. Raczej pomocny sygnał ostrzegawczy, który powinien wysłać do lekarza.

Potówki - 3 niezawodne domowe sposoby

Potówki są niegroźnymi zmianami, które zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia.

Na potówki w zasadzie znane są trzy domowe sposoby: soda oczyszczona, rumianek, aloes.

Ze wszystkich możesz swobodnie skorzystać, gdy zmiany dotyczą pleców, szyi, karku, dołów pachowych, pośladków oraz zgięć łokciowych.Trochę trudniej, gdy potówki robią się na twarzy.

Jeśli masz pewność, że twoja buzia dobrze toleruje napary z rumianku czy kosmetyki z aloesem, zadanie ułatwione.

Soda oczyszczona dodana z umiarem do wody też jest łagodna oraz z powodzeniem stosowana na obrzęki i podrażnienia nawet u niemowląt, ale zawsze trzeba pamiętać o indywidualnych reakcjach i odmiennej wrażliwości.

Leczenie zmian skórnych u dziecka lepiej konsultować z pediatrą. U siebie zacznij może eksperymentowanie na innym skrawku skóry niż twarz.

Tak czy owak - łyżeczka sody oczyszczonej na pół szklanki wody nikomu nie powinna zaszkodzić. Nawilż w niej gazik i przyłóż w zmienionym miejscu. Będzie lepiej.

Podobnie zadziałaj z rumiankiem. Napar przygotujesz samodzielnie. Możesz go też wypić.

Roztwór rumianku i sody oczyszczonej możesz też dodać do kąpieli.

O łagodzący kosmetyk z aloesem warto zapytać w aptece. Mało prawdopodobne, ze sukulent z doniczki, który masz na własnym parapecie, ma właściwości lecznicze. Aloes w preparatach leczniczych i kosmetycznych to zazwyczaj starannie wyizolowane, specjalne odmiany.

Potówki - lepiej zapobiegać

Tu nie ma żadnej tajemnicy - wiemy, skąd potówki się biorą i jak im zapobiegać. Przewiewne ubrania, luźne, z naturalnych tkanin, częste prysznice i delikatne kosmetyki znacząco zmniejszają ryzyko.

Bywa jednak tak, że potówek nie da się uniknąć - w dusznych pomieszczeniach, w szczególnie gorący dzień. Warto też wiedzieć, że zapobiega im schładzanie ciała od środka - odpowiednie płyny i lekka dieta.

Listen on Spreaker.