Plamy wątrobowe pojawiają się nie tylko u seniorów. Skąd się biorą i kiedy należy iść do lekarza?
Tak zwane plamy wątrobowe to duże obszary skóry zabarwionej brązowawym pigmentem, pojawiające się najczęściej na grzbiecie dłoni.
Spis treści
- Plamy a przyjmowanie leków
- Plamy wątrobowe - kiedy do lekarza?
- Jak rozjaśnić przebarwienia - metody domowe
Choć zwykle plamy wątrobowe kojarzą nam się z osobami w podeszłym wieku, plamy te nie są efektem starzenia się skóry. To po prostu obszary, w których gromadzi się nadmiar pigmentu - zwykle na skutek długotrwałego wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Dawka promieniowania słonecznego kumuluje się i z reguły efekty widać dopiero po wielu latach, często w starszym wieku. Osoby, które bardzo dużo przebywają na słońcu, mogą jednak mieć je na rękach czy twarzy już w wieku dwudziestu kilku lat.
Plamy a przyjmowanie leków
Przyjmowanie niektórych leków (między innymi środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi) czyni skórę bardziej wrażliwą na słońce, a w efekcie bardziej podatną na tworzenie się plam.
Plamy wątrobowe - kiedy do lekarza?
Plamy wątrobowe - wyglądające zwykle jak piegi, tylko dużo od nich większe - są raczej niegroźne. Jeśli jednak w takim miejscu czujesz mrowienie, swędzenie, jeśli plama zmienia kolor albo zaczyna krwawić - jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Niektóre rodzaje nowotworów skóry - np. czerniak - mogą w początkowym stadium wyglądać jak plamy wątrobowe. Jeżeli domowe metody nie pomagają - twój lekarz może skierować cię do dermatologa, który obejrzy zmiany i zaleci właściwe leczenie.
Jak rozjaśnić przebarwienia - metody domowe
- smaruj plamy sokiem z cytryny 2 razy dziennie - jego lekko kwaśny odczyn jest wystarczająco silny, aby usunąć zewnętrzną warstwę naskórka i rozjaśnić przebarwienia.
- zmiksuj miód z jogurtem - w ten sposób otrzymasz domowy rozjaśniacz - wystarczy łyżeczka naturalnego jogurtu i łyżeczka miodu. Raz dziennie nałóż papkę na plamy, pozostaw wyschniętą przez 30 minut, potem spłucz.
- pokryj plamy żelem z aloesu - jeśli to możliwe, wyciśniętym ze świeżych liści. Zerwij liść, przetnij go w połowie i wyciśnij gęstą, żelowatą galaretkę. Aloes zawiera substancje, które przyspieszają złuszczanie się naskórka i wzrost nowych, zdrowych komórek. Nakładaj żel na skórę 1-2 razy dziennie.