Piodermia zgorzelinowa: przyczyny, objawy, leczenie
Piodermia zgorzelinowa (zgorzelinowe zapalenie skóry) to choroba dermatologiczna cechująca się zagłębionymi owrzodzeniami. Przyczyny jej pojawienia się nie są do końca znane, ale wiadomo, że może pojawić się jako wynik chorób układowych. Jakie są objawy piodermii zgorzelinowej i jak przebiega jej leczenie?
Spis treści
- Piodermia zgorzelinowa: rodzaje
- Piodermia zgorzelinowa: objawy
- Piodermia zgorzelinowa: diagnoza
- Piodermia zgorzelinowa: leczenie
Piodermia zgorzelinowa (pyoderma gangraenosum) to rzadka choroba skóry, która cechuje się zagłębionymi owrzodzeniami, które powstają nagle. Pomimo nazwy, piodermia zgorzelinowa nie ma związku z zakażeniem bakteryjnym, a wynika z martwicy ścian naczyniowych.
Piodermia zgorzelinowa najczęściej diagnozowana jest u osób między 25 i 54 rokiem życia, choć może rozwinąć się także w dzieciństwie.
Choroba może występować samodzielnie lub towarzyszyć chorobom układowym takim jak:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- zapalenie stawów
- szpiczak mnogi
- białaczka
- przewlekłe aktywne zapalenie wątroby
- niekiedy występuje jako zespół paranowotworowy
Przyczyna choroby nie jest znana.
Piodermia zgorzelinowa: rodzaje
Klasyfikacja obejmuje cztery główne odmiany piodermii:
- piodermia wrzodziejąca - może towarzyszyć chorobom zapalnym jelit oraz gammapatiom monoklonalym, obejmuje przede wszystkim tułowie i nogi, co nie znaczy, że nie wystąpi na na głowie (również pod włosami) czy na szyi lub prąciu, zmiany przyjmują postać owrzodzeń o wywiniętych, sinych brzegach, wokół których rozwija się pierścień zapalny
- piodermia krostkowa - często pojawia się w zaostrzeniach wrzodzejącego zapalenia jelita grubego, niewielkie krostki pojawiają się na niezmienionej skórze części wyprostnych kończyn i na górnej połowie tułowia, prrzy czym otoczone są rumieniem zapalnym
- piodermia pęcherzowa - najczęściej towarzyszy chorobom mieloproliferacyjnym, gdy pojawi się w przebiegu białaczki, znacznie pogarsza rokowania; przyjmuje postać powierzchownych, bolesnych pęcherzy z rumieniową otoczką, stopniowo przekształcających się w nadżerki i owrzodzenia
- piodermia bujająca - postać ograniczona o przewlekłym przebiegu, zwykle występuje samodzielnie (nie towarzyszy chorobom układowym), powierzchowne, płytkie, niebolesne owrzodzenia o powolnej progresji zwykle pojawiają się na tułowiu
Piodermia zgorzelinowa: objawy
Typowe dla tego schorzenia są:
- nieprawidłowości skórne pod postacią głębokich i dobrze odgraniczonych od otoczenia owrzodzeń
- zmiany szerzą się dynamicznie, czasem ich powstanie poprzedza zapalny naciek lub rozwój pęcherzy odczynowych
- wykwity skórne są pojedyncze lub mnogie
- jedne zmiany mogą się goić i jednocześnie powstawać kolejne
- przebieg piodermii jest przewlekły i postępujący
Piodermia zgorzelinowa: diagnoza
Rozpoznanie choroby ustala się w oparciu o stwierdzenie nagle powstających, zagłębionych i szybko rozprzestrzeniających się zmian skórnych pod postacią owrzodzeń.
Dodatkowo przeprowadza się szczegółowe badania w kierunku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i zmian rozrostowych układu hematologicznego.
Piodermia zgorzelinowa: leczenie
Leczenie tej choroby należy rozpocząć od podania sulfonów i salazosulfapirydyny. Korzystne efekty uzyskuje się po skojarzeniu tych preparatów z niewielkimi dawkami glikokortykosteroidów, np. prednizonu.
Dobre wyniki obserwowane są również po prowadzeniu terapii pulsowej glikokortykosteroidami (podawanie tzw. megadawek preparatów przez pewien czas) i podtrzymywaniu leczenia za pomocą chlorambucylu i niewielkich ilości glikokortykosteroidów (kontynuacja terapii).
Przeczytaj:
- Piodermia zgorzelinowa - jakie leczenie? [Porada eksperta]
- Piodermia zgorzelinowa a rumień guzowaty [Porada eksperta]
Porady eksperta