Pemfigoid: przyczyny, objawy, leczenie
Pemfigoid to choroba z grupy dermatoz pęcherzowych, występująca najczęściej w starszym wieku. Cechuje się ona dużymi pęcherzami, które występują są na obszarach rumieniowo-obrzękowych lub na skórze pozornie niezmienionej chorobowo.
Pemfigoid mogą wywoływać niektóre preparaty farmakologiczne jak np. lek moczopędny - furosemid lub środki stosowane miejscowo np. w terapii świerzbu lub łuszczycy. Przebieg pemfigoidu jest przewlekły i często nawrotowy, wielomiesięczny, a nawet wieloletni.
Pemfigoid - objawy
Typowe cechy pemfigoidu to:
- wielopostaciowe zmiany skórne mające charakter rumieniowo-obrzękowy, pokrzywkowaty, pęcherzowy i pęcherzykowaty
- pęcherze różnej wielkości, zwykle dobrze napięte, nierzadko o charakterze krwotocznym
- czasem drobne wykwity układające się wianuszkowato
- niekiedy zmianom skórnym może towarzyszyć świąd i pieczenie
Pemfigoid - diagnoza
Rozpoznanie choroby ustala się w oparciu o charakterystyczne cechy kliniczne schorzenia. Dodatkowo przeprowadza się badanie histologiczne wycinka chorobowo zmienionej skóry w mikroskopie, po zastosowaniu specjalnego barwienia.
Pemfigoid - leczenie
Leczenie tego schorzenia polega na doustnym podawaniu glikokortykosteroidów w średnich dawkach, co na ogół daje dobry efekt terapeutyczny i powoduje szybkie ustąpienie zmian skórnych. Stopniowo należy zmniejszać dawki leków, nie wolno jednak ich gwałtownie odstawiać, bowiem istnieje wysokie ryzyko nawrotu schorzenia.
Czasem korzystne okazuje się skojarzenie glikokortykosteroidów z sulfonami lub niektórymi antybiotykami (np. tetracykliną albo erytromycyną).