Odkryto nową przyczynę łuszczycy. Wszyscy jesteśmy zagrożeni?
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Nie ma co ukrywać, że jest to uciążliwa i niewdzięczna przypadłość. Okazuje się, że jej nowa postać może być połączona z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Nowe badanie tłumaczy.
Junhui Wu, z Peking University School of Nursing w Pekinie wraz ze swoimi współpracownikami zbadał związek pomiędzy długoterminowym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza a łuszczycą. Sprawdzili również interakcje między zanieczyszczeniem powietrza a genetyczną podatnością na łuszczycę incydentalną. W analizie wzięło udział 474 055 osób w czasie obserwacji wynoszącym około 12 lat.
Związek pomiędzy łuszczycą a zanieczyszczonym powietrzem. Naukowcy wyjaśniają
Naukowcom udało się potwierdzić związek między ryzykiem łuszczycy a narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Jak możemy przeczytać na stronie Medicalxpress:
W przypadku drobnych cząstek stałych o średnicy <2,5 μm, drobnych cząstek stałych o średnicy <10 μm, dwutlenku azotu i tlenków azotu, każdy wzrost zakresu interkwartylowego skutkował wyższym ryzykiem.
Ryzyko skorygowane zostało wieloczynnikowo. Jak udało się zaobserwować istotne interakcje między zanieczyszczeniem powietrza a predyspozycjami genetycznymi do występowania łuszczycy.
Przy czym u osób narażonych na najwyższy kwartyl poziomu zanieczyszczenia powietrza i jednocześnie z wysokim ryzykiem genetycznym obserwowano znacznie większe ryzyko wystąpienia łuszczycy w porównaniu z osobami w najniższym kwartylu poziomu zanieczyszczenia powietrza i niskim ryzykiem genetycznym.
Autorzy podkreślają, że niezbędne jest opracowanie i wdrożenie skutecznych interwencji, które miałyby na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i ochronę ludzi przed skutkami łuszczycy.
Łuszczyca - najważniejsze informacje
Łuszczyca jest ciężką i przewlekłą chorobą skóry sklasyfikowaną jako nawracająca. Zazwyczaj u chorych skóra wygląda względnie dobrze jedynie latem, kiedy jest wystawiona na korzystne dla niej działanie słońca.
Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry w Polsce. Według danych z 2019 r., na łuszczycę w Polsce choruje ok. 1 mln osób.
Zmiany łuszczycowe pojawiać się mogą na całym ciele, od tułowiu i kończyn przez skórę głowy oraz paznokcie aż do okolic intymnych. Około 40 proc. chorych doświadcza również rozwoju łuszczycowego zapalenia stawów.
Warto jednak podkreślić, że łuszczyca skóry nie jest zaraźliwa.
Typy łuszczycy
Wyróżnia się obecnie dwa typu łuszczycy:
- łuszczyca typu I, czyli uwarunkowana dziedzicznie. Pojawia się w wieku od 10 do 40 lat,
- łuszczyca typu II objawia się u osób w wieku 50-70 lat i nie wykazuje cech rodzinnego występowania.
Objawy łuszczycy
Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Na skórze zaczynają się pojawiać skupiska czerwonobrunatnych grudek wyraźnie oddzielone od reszty skóry. Zazwyczaj pokryte są one suchymi łyskami. Pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach czy skórze głowy.
Zmiany wczesne są niewielkie. Jednak te w pełni rozwinięte mogą osiągać nawet do kilku centymetrów. Ponadto łuszczycy może towarzyszyć wiele chorób o charakterze ogólnoustrojowym jak: zaburzenia metaboliczne, choroby reumatologiczne, choroby serca.