Metoda mokrych opatrunków - na czym polega? Dla kogo jest przeznaczona?
Metoda mokrych opatrunków to istotny element leczenia atopowego zapalenia skóry, egzemy, łuszczycy, liszaja i innych chorób dermatologicznych, które objawiają się zaczerwienieniem, suchością skóry, świądem oraz zmianami wypryskowymi. Mokre opatrunki pozwalają złagodzić te objawy, a dodatkowo stanowią barierę ochronną, m.in. przed alergenami. Sprawdź, na czym polega metoda mokrych opatrunków i jak ją stosować.
Metoda mokrych opatrunków (ang. wet wrapping) to zabieg dermatologiczny, którego celem jest złagodzenie objawów, takich jak przesuszenie, zaczerwienienie (rumień), zmiany wypryskowe (również atopowe) oraz świąd, a także ochrona przed dalszym podrażnieniem skóry.
Spis treści
- Czym są mokre opatrunki?
- Metoda mokrych opatrunków - dla kogo jest przeznaczona?
- Jak działają mokre opatrunki?
- Mokry opatrunek - tylko na zalecenie lekarza
- Metoda mokrych opatrunków - jak stosować?
- Metoda mokrych opatrunków - przeciwwskazania
- Metoda mokrych opatrunków - jak często stosować?
- Metoda mokrych opatrunków - jak długo stosować?
Czym są mokre opatrunki?
Mokre opatrunki to bandaże lub odzież lecznicza wykonane z wiskozowych tkanin, które pozwalają skórze "oddychać". Ponadto włókna wiskozowe są oplecione elastomerem, dzięki czemu tkaniny te mają zdolność rozciągania się w wielu kierunkach.
Bandaże lecznicze są wykorzystywane w przypadku, gdy choroba zajęła tylko część skóry. Z kolei odzież leczniczą, na którą składają się legginsy i podkoszulek z długim rękawem, stosuje się, gdy choroba zajęła większy obszar ciała. Zarówno bandaże, jak i odzież, składają się z dwóch warstw - tej przeznaczonej do zamoczenia i nałożenia bezpośrednio na skórę, oraz suchej, która jest zakładana na warstwę mokrą.
Metoda mokrych opatrunków - dla kogo jest przeznaczona?
Metoda mokrych opatrunków jest przeznaczona dla osób, które zmagają się z chorobami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, liszaj i innymi, które objawiają się rumieniem, świądem czy wypryskami. Metoda mokrych opatrunków jest zaleca także wtedy, gdy konieczne jest stosowanie steroidów lub maści leczniczych miejscowo.
Jak działają mokre opatrunki?
Po założeniu na skórę mokrego opatrunku dochodzi do częściowego odparowania wody (do poziomu wilgotności ok. 60 proc), które stymuluje zakończenia włókien nerwowych odpowiedzialnych za odczucie zimna, co zmniejsza uczucie świądu przewodzonego drogą nerwów bólowych do ośrodkowego układu nerwowego.
Jednak co najważniejsze, opatrunki pozostawiają emolienty i lekarstwa w bezpośrednim kontakcie ze skórą i pozwalają na ich lepsze wchłonięcie przez skórę, przez co dochodzi do jej maksymalnego zmiękczenia i nawilżenia, a także do zmniejszenia rumienia i zahamowania odpowiedzi zapalnej.
Mokre opatrunki są bardzo praktyczne, ponieważ zapobiegają przenoszeniu się emolientów i kremów z ciała na pościel czy piżamę. Istotne jest także to, że stanowią mechaniczną barierę przed drapaniem. Nie dopuszczają także do bezpośredniego kontaktu ciała z potencjalnymi alergenami wywołującymi choroby skóry.
Ponadto mokre opatrunki, poprzez schłodzenie skóry, obniżają nieznacznie temperaturę ciała, co jest szczególnie pożądane w gorące, upalne dni i noce, kiedy poprzez nadmierne ciepło i wzmożony świąd, pojawiają się problemy z koncentracją czy zaburzenia snu.
Mokry opatrunek - tylko na zalecenie lekarza
Metoda mokrych opatrunków daje możliwość stosowania łagodniejszych lekarstw dla uzyskania efektów podobnych do tych, które są spodziewane po stosowaniu np. sterydów. Mokry opatrunek zwiększa bowiem absorpcję steroidów, kremów i maści. W związku z tym lekarze często zalecają stosowanie lżejszych steroidów niż przy leczeniu bez użycia mokrego opatrunku. Jeśli więc chcesz skorzystać z tej metody, przed jej wykorzystaniem koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki leku.
Metoda mokrych opatrunków - jak stosować?
Odzież lecznicza
- Przed pójściem spać przygotuj 2 warstwy odzieży leczniczej. Jedną z nich zamocz w misce z ciepłą, przegotowaną wodą.
- Dokładnie umyj ciało, osusz je i zaaplikuj na skórę emolienty, sterydy lub inne maści.
- Wyjmij z miski namoczoną odzież i delikatnie ją wyciśnij, pozbywając się nadmiaru wody. Jeśli są to leginsy, "zroluj" je (podwiń nogawki tak wysoko, jak się da) i załóż, pamiętając, aby były założone szwami na zewnątrz. Następnie rozwijaj każdą nogawkę osobno w kierunku stóp. Jeśli jest to koszulka z długim rękawem, również ją "zroluj" (podwiń rękawy i część zakrywającą tułów), a następnie załóż i rozwijaj w kierunku pasa. Na koniec rozwiń rękawy w kierunku dłoni. Materiał należy rozwinąć w taki sposób, aby nie przenosić i nie wycierać nałożonego wcześniej na skórę preparatu. Na koniec należy upewnić się, że odzież idealnie przylega do ciała, nie ma żadnych zagnieceń i marszczeń.
- Następnie, w ten sam sposób, bezpośrednio na warstwę mokrą załóż kolejną warstwę odzieży - suchą (również szwami na zewnątrz). Następnie na suchą warstwę można założyć piżamę lub inne ubranie.
Bandaż
W pierwszej kolejności mierzy się obwód kończyny i rozmiar zmian skórnych. Dzięki temu można wybrać odpowiedni rozmiar bandaża i odciąć potrzebną jego długość. Następnie wsmarowuje się w skórę, gdzie będzie założony opatrunek, emolient lub leki. Potem należy "zrolować" bandaż i lekko go rozciągnąć, by móc założyć na rękę lub nogę. W ten samo sposób zakłada się potem suchy opatrunek.
Metoda mokrych opatrunków - przeciwwskazania
Mokry opatrunek tworzy środowisko o bardzo dużej wilgotności, co sprzyja rozwojowi bakterii i rozprzestrzeniania się zakażenia po skórze. Dlatego nie należy stosować mokrego opatrunku, gdy pojawiają się stany zakaźne skóry.
Metoda mokrych opatrunków - jak często stosować?
Mokre opatrunki należy stosować codziennie, najlepiej na noc. Czasami można zakładać je dwa razy dziennie, jednak założone na noc wydają się bardziej skuteczne.
Metoda mokrych opatrunków - jak długo stosować?
To zależy od tego, jak skóra reaguje na leczenie, w związku z tym decyzję o czasie leczenia należy konsultować z lekarzem. Przyjmuje się, że u osób, które stosują steroidy, terapia powinna trwać 7-14 dni. Jeśli stan skóry znacznie się polepszy, można dalej kontynuować leczenie mokrym opatrunkiem, jednak już przy użyciu emolientu (zamiast steroidów).
Porady eksperta