Masz "dziwne paznokcie"? Dermatolog zaleca pilne badania
Podejrzane zmiany na paznokciach zazwyczaj kojarzone są z grzybicą. Okazuje się jednak, że istnieje szereg innych schorzeń, które mogą wpływać na strukturę paznokci. Jednym z nich jest pośrodkowa Kanalikowa dystrofia paznokci Hallera. Dermatolog radzi, jak sobie poradzić z tym kłopotliwym schorzeniem.
Twoje paznokcie zaczynają pękać, a wzdłuż paznokcia pojawia się podłużna bruzda poprzecinana drobnymi, poprzecznymi bruzdami przypominającymi kształtem jodełkę? To nic innego jak pośrodkowa kanalikowa dystrofia paznokci Hellera. Katarzyna Pyrkosz, dermatolog, radzi, jak postępować w przypadku tego schorzenia oraz jakie są jego przyczyny.
Czym jest pośrodkowa kanalikowa dystrofia paznokci Hallera?
"W mojej praktyce, pacjenci którzy zgłaszają się do dermatologa z taką dolegliwością, najczęściej obawiają się, że jest ona wynikiem poważnych niedoborów pokarmowych" - pisze na swoim profilu na Instagramie.
Okazuje się jednak, że najczęstszą przyczyną powstawania tego typu zmian są powtarzane, drobne urazy macierzy paznokci, które wywołane są ich skubaniem. Pośrodkowa kanalikowa dystrofia paznokci Hallera najczęściej dotyczy kciuków, choć może pojawiać się również na pozostałych paznokciach. W nielicznych przypadkach tego typu zmiany są wynikiem stosowania doustnej terapii izotrerinoiną.
W poważnych przypadkach dystrofia paznokci może być jednym z objawów wskazujących na obecność guza przy paznokciu. Jeśli istnieją takie podejrzenia, niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań.
Choć pośrodkowa kanalikowa dystrofia paznokci wygląda niepokojąco, nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Ma charakter wyłącznie kosmetyczny. Jest to jednak uporczywe schorzenie, a zahaczanie uszkodzonymi paznokciami o ubrania może powodować dalsze urazy płytki.
Co robić, kiedy zobaczysz u siebie takie zmiany?
Katarzyna Pyrkosz radzi, by przede wszystkim jak najszybciej udać się na konsultację do dermatologa w celu potwierdzenia diagnozy. Istotną kwestią jest zapobieganie dalszym urazom paznokci przez stosowanie opatrunków. Należy również unikać skubania paznokci.
Jak podkreśla dermatolog, często skubanie paznokci może mieć charakter impulsywny. "Nawykowe skubanie paznokci może być wynikiem zaburzeń psychicznych, np. zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. W takiej sytuacji warto podjąć leczenie psychiatryczne i/lub psychoterapię" - podaje w swoim wpisie.
Choć opatrunki i zaprzestanie skubania są terapią zalecaną, proces odbudowy paznokcia jest bardzo długotrwały. Zdrowa płytka odrasta po kilku miesiącach, a nawet latach. Co istotne, zmiany mogą nawracać.
Polecany artykuł: