Łysienie w wieku 22 lat. Dlaczego u młodego mężczyzny wypadają włosy? [Porada eksperta]
Jestem 22-letnim mężczyzną i mój problem polega na tym, że na mojej głowie, gdy zaczeszę do tyłu grzywkę, widnieją dość widoczne zakola. Jestem brunetem, a moje włosy są gęste. Muszę przyznać, że jestem zakolami zaniepokojony, ponieważ nie jestem jeszcze tak wiekowym człowiekiem, aby włosy mi się przerzedzały. Jeżeli chodzi o sprawy genetyczne to fakt, mój tata ma widoczną łysinę, ale włosy zaczęły mu wypadać w wieku 30 lat. W chwili obecnej widzę widoczną poprawę, a właściwie zatrzymanie się tego nieszczęsnego procesu. Stosuję specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, ponieważ niedawno kupiłem pewien inny szampon, po którym dostałem straszliwego łupieżu. Ale myślę, że to nie łupież jest przyczyną moich zakoli. W sumie, to te zakola powstały mi około 2 lata temu. Jeszcze wtedy stosowałem dość często lakiery i gumy do włosów. No i kupiłem również dla odmiany inny niż zwykle szampon. Właśnie wtedy zorientowałem się, że z moimi włosami jest coraz gorzej. W tym momencie zaprzestałem stylizacji włosów żelami i stosowania tego feralnego szamponu. Moim włosom coś dolegało, tylko nie bardzo wiedziałem co. Wróciłem do poprzedniego szamponu. Włosy ciężko się myło. Po umyciu były dość twarde, szorstkie, ale sytuacja się ustabilizowała. Nie wiem jaki szampon, ampułki itp są skuteczne w walce z początkami łysienia. Raz zrobiłem eksperyment i przeszedłem się po kilku aptekach, to w każdej zaproponowano mi coś innego. Dlatego chciałbym zapytać panią doktor, jak mógłbym podleczyć te moje włosy? Może Pani jako specjalista poleci mi coś, co pomogłoby? Dodam, że nie jestem bardzo zamożnym człowiekiem, więc proszę o poradę, która nie wiązałaby się z jakimiś wielkimi kosztami. Mógłbym odbyć np. jaką kurację domową lub przejść się na jakiś dość tani i skuteczny zabieg. Bardzo proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam
Powinien pan zgłosić się do dermatologa. Łysienie wymaga zawsze szczegółowej diagnostyki różnicowej. Warto wykonać badania trichologiczne i w zależności od ich wyniku, ewentualne badania laboratoryjne. Określenie typu łysienia pozwala na dobór najlepszej metody leczenia.
Opisywane przez Pana zmiany wymagają różnicowania z łysieniem androgenowym, które może być leczone preparatami zewnętrznymi (minoksidil) i/lub doustnymi (finasteryd).
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta