ŁUSZCZYCA a remisja. Jak wydłużyć okres remisji łuszczycy?
Łuszczyca to choroba nieuleczalna. Chorzy mogą jednak walczyć o remisję, czyli o cofnięcie się objawów choroby. Niestety, remisja jest tylko czasowa i często zdarza się, że poprzedza pogorszenie się stanu chorego. Dlatego chorzy powinni wiedzieć, jak wydłużyć okres remisji łuszczycy.
Jak wydłużyć okres remisji łuszczycy? To pytanie zadają sobie chyba wszystkie osoby zmagające się z ta nieuleczalną chorobą. Łuszczyca to choroba skóry, która w ogromnym stopniu wpływa na jakość życia, podobnie jak to się dzieje w przypadku cukrzycy, przewlekłej choroby obturacyjnej płuc, czy choroby niedokrwiennej serca. Przy odrobinie szczęścia w nieszczęściu nikt nie zauważy, że chorujemy na łuszczycę. Czasami tylko mijana na ulicy osoba zdziwi się, że w upał chodzimy w bluzce z długimi rękawami i w spodniach. Ale nie ze wszystkimi choroba tak łagodnie się obchodzi. Bywa, że łuszczycą dotknięte są widoczne części ciała, a wówczas otoczenie trzyma się od chorych z daleka.
Objawy łuszczycy to czerwone plamy pokryte srebrzystą łuską (łuszczyca zwyczajna). Jeśli ją zdrapiemy, pojawiają się kropelki krwi (objaw Auspitza), ponieważ w miejscach objętych chorobą, tzw. wykwitów, naczynia krwionośne przemieszczają się do góry, tuż pod powierzchnię naskórka. Zdarza się, że skóra pęka, tworzą się małe ranki, które łatwo zainfekować. Niekiedy zamiast plam tworzą się ropne krostki (łuszczyca krostkowa). Wykwity bywają maleńkie, o średnicy kilku milimetrów, kiedy indziej zlewają się w duże plamy, które w ciężkich przypadkach mogą objąć większość ciała. Wykwity na ogół pojawiają się na łokciach, kolanach, głowie, ale nierzadko również na dłoniach, stopach, w szparze pośladkowej, na plecach i twarzy. Niektórym chorym dokucza świąd, a także ból (przy pęknięciach skóry, krostkach, a zwłaszcza przy łuszczycowym zapaleniu stawów).
Jak wydłużyć okres remisji łuszczycy?
- Postaraj się, aby skóra była zawsze dobrze nawilżona i natłuszczona. Dlatego do mycia ciała wybieraj kosmetyki, które jej nie wysuszą i nie podrażnią, najlepiej emolienty, np. z serii Lipikar, Emolium, Balneum.
- W ciągu 3 minut po umyciu posmaruj się kosmetykiem do bardzo suchej skóry lub emolientem.
- Chroń skórę przed urazami, skaleczeniami, nawet drobnymi obtarciami.
- Nie lekceważ stanów zapalnych. Chory ząb, zapalenie zatok czy pęcherza mogą być przyczyną nawrotu choroby.
- Zwracaj uwagę na to, gdzie jesz. Bakterie wywołujące zatrucia pokarmowe powodują wysiew łuszczycy.
- Nie noś odzieży uciskającej ciało. Rezultatem noszenia za ciasnego biustonosza czy wpijających się między pośladki stringów jest pojawienie się wykwitów.
- Jeśli słońce pomaga w walce z choroba, opalaj się, oczywiście z umiarem. Najlepiej połącz tę przyjemność z kąpielami w morzu, ale bardziej słonym niż Bałtyk. Słońce, klimat i słona woda mogą zdziałać cuda, zwłaszcza gdy uda się wyjechać nad Morze Martwe. Jeśli to niemożliwe, skorzystaj z pobytu w polskich sanatoriach leczących łuszczycę, np. w Busku Zdroju czy Goczałkowicach Zdroju. Można też używać do kąpieli soli z Morza Martwego, która wspomaga leczenie łuszczycy.
- Znajdź sposoby na wyciszenie, odreagowanie napięcia nerwowego. Stres zaostrza przebieg choroby.
- Nie traktuj łuszczycy jako niesprawiedliwości losu, z którą nie da się walczyć. Poczucie daremności wysiłków może doprowadzić do depresji, która osłabia działanie leków.
- Naucz się cieszyć życiem. Radość i zadowolenie pomagają w walce z chorobą. Gdy poczujesz się gorzej, wspominaj wszystkie dobre chwile.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta