Łojotokowe zapalenie skóry głowy. Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry głowy jest chorobą, która może doprowadzić do wypadania włosów. Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej dotyka osoby, których gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Ale nie tylko. Łojotokowe zapalenie skóry przydarza się też ludziom o normalnej skórze.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy samo w sobie nie zagraża zdrowiu, choć może być sygnałem poważnej choroby. Przede wszystkim jednak łojotokowe zapalenie skóry głowy powoduje duży dyskomfort związany z brzydkim wyglądem i wypadaniem włosów.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy
Choroba objawia się czerwonymi swędzącymi plamami, na których pojawia się żółtawa tłusta łuska. Plamy mają tendencję do zlewania się i rozszerzania ku obwodowi. W środku zaś powstaje żółtobrunatne przebarwienie. Zmiany mogą pojawić się także na czole, w okolicy brwi i za uszami. Towarzyszy im często nieprzyjemne swędzenie i pieczenie.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy - skąd się bierze
Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Najczęściej dotyka osoby z łojotokiem czyli nadprodukcją łoju, lekarze przypuszczają więc, że jest to czynnik ryzyka. Rozwój choroby wiąże się też z namnażaniem drożdżaków Malassezia spp., bytujących normalnie na skórze. Gdy ich ilość znacznie wzrośnie produkowane przez grzyby toksyny i agresywne enzymy trawiące łój przyczyniają się do powstania stanu zapalnego skóry.
Kto choruje na łojotokowe zapalenie skóry
Na chorobę najbardziej narażone są osoby w wieku pokwitania. Choruje też wielu ludzi między 18 a 40 rokiem życia - 1-3 procent populacji. Częściej atakuje mężczyzn niż kobiety.
Łojotokowemu zapaleniu skóry sprzyjają zaburzenia immunologiczne i hormonalne zwłaszcza nadprodukcja androgenów.
Choroba często przytrafia się nosicielom wirusa HIV oraz chorym na AIDS i nowotwory złośliwe. Dotyka także ludzi z zaburzeniami nastroju, depresją oraz poddanych silnym stresom. łojotokowemu zapaleniu skóry sprzyja przebywanie w przegrzanych, klimatyzowanych pomieszczeniach.
Choroba nasila się jesienią i zimą. Jeśli łojotokowe zapalenie skóry rozwinie się u kogoś z normalnym wydzielaniem łoju, być może doszło do podrażnienia skóry przez zanieczyszczone powietrze lub kosmetyki.
Jakie są konsekwencje łojotokowego zapalenia skóry głowy?
Schorzenie, jeśli raz się pojawi, ma tendencje do nawracania. Często obejmuje też inne , poza skórą głowy, partie ciała, gdzie występują gruczoły łojowe.
Częste nawroty łojotokowego zapalenia skóry głowy i nasilone objawy mogą spowodować wypadanie włosów prowadzące do łysienia ogniskowego lub rozlanego.
Na szczęście tego rodzaju łysienie jest odwracalne. Po wyleczeniu choroby skóry i przy umiejętnej pielęgnacji oraz zmianie tryby życia zapobiegającym jej nawrotom włosy odrastają.
Leczenie łojotokowego zapalenia skóry
Terapia tego typu zapalenia skóry wymaga podawania środków przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych.
Najlepiej z problemem udać się do dermatologa, który postawi właściwą diagnozę wykluczając np. łupież pstry lub łuszczycę, mające podobne objawy. Zadecyduje o podawaniu odpowiednich środków stosowanych miejscowo, na chorą skórę lub, jeśli zaawansowanie choroby tego wymaga, leków doustnych.
Porady eksperta