Leczenie grzybicy paznokci laserem - na czym polega?
Leczenie grzybicy paznokci laserem jest coraz popularniejszą metodą walki z tą uciążliwą chorobą. Nic dziwnego, laserowe leczenie grzybicy paznokci - w przeciwieństwie do tradycyjnych metod - pozwala szybko i skutecznie pozbyć się problemu. Na czym polega leczenie grzybicy paznokci laserem? Jak należy przygotować się do zabiegu? Na te pytania odpowiada lekarz specjalista dermatolog, Jadwiga Matla-Stodolna.
Spis treści
- Grzybica paznokci - od czego zacząć leczenie?
- Grzybica paznokci - sposoby leczenia
- Leczenie grzybicy paznokci laserem - na czym polega?
- Laserowe leczenie grzybicy paznokci [wideo]
Leczenie grzybicy paznokci laserem jest alternatywą dla długotrwałego i często nieskutecznego tradycyjnego leczenia grzybicy paznokci. Maści i lakiery zazwyczaj nie poprawiają stanu płytki paznokciowej, a wielomiesięczne kuracje lekami doustnymi obciążają wątrobę i cały organizm. Laserowe leczenie grzybicy paznokci pozwala szybko i skutecznie pozbyć się problemu. Leczenie grzybicy paznokci laserem jest bezbolesne, nie uszkadza płytki paznokciowej, a cztery zabiegi wystarczą, aby zapoczątkować proces regeneracji nowego, zdrowego paznokcia.
Grzybica paznokci - od czego zacząć leczenie?
Grzybicy paznokci nie można lekceważyć. Pozostawiona sama sobie może rozprzestrzenić się na kolejne paznokcie, a nawet przenieść się na paznokcie dłoni. Sygnałem ostrzegawczym jest zmiana zabarwienia paznokcia. Może zmienić kolor z różowego na żółty, zielonkawy lub brązowy. Zazwyczaj płytka paznokciowa traci swoją przejrzystość, staje się matowa i grubieje. Może być bardzo osłabiona, krucha, z poszarpanymi krawędziami. - Ból spowodowany grzybicą paznokci może sprawiać dyskomfort przy chodzeniu lub wykonywaniu prac rękami - tłumaczy Jadwiga Matla-Stodolna, lekarz specjalista dermatolog w Ośrodku leczniczo-rehabilitacyjnym NATURA oraz FootMedica Klinika Zdrowej Stopy.
Leczenie grzybicy paznokci należy zacząć od konsultacji w gabinecie dermatologa, który powinien wykonać badanie mykologiczne. Badanie to polega na pobraniu próbek zmian chorobowych, które następnie poddaje się badaniu pod mikroskopem, a następnie hodowli. - Jeżeli z materiału zostaje wyhodowany grzyb, oznacza to, że pacjent zmaga się z grzybicą - tłumaczy dr Jadwiga Matla-Stodolna. Jest to ważne badanie, ponieważ wskaże rodzaj grzyba i specjalista będzie mógł dobrać odpowiednią terapię – dodaje dermatolog.
Grzybica paznokci - sposoby leczenia
Leki miejscowe są dostępne w formie lakierów i maści. Zazwyczaj są uzupełnieniem terapii farmakologicznej, a stosowane samodzielnie najczęściej nie poprawiają stanu płytki paznokciowej. Z kolei leczenie doustne chociaż przynosi efekty, bardzo obciąża wątrobę i cały organizm. - Warto dodać, że kuracje lekami doustnymi są wielomiesięczne - mówi dr Matla-Stodolna. W zależności od rodzaju grzyba i dobranej terapii farmakologicznej leczenie może trwać nawet pół roku - dodaje ekspert.
Leczenie grzybicy paznokci laserem - na czym polega?
Coraz popularniejszą metodą leczenia grzybicy paznokci są zabiegi naświetlenia promieniem lasera. Jednym z nich jest zabieg laserem Lunula. Jest to zimny laser, który łączy w sobie dwie fale o różnej długości: 405 nm i 635 nm. Pierwsza z nich działa bakteriobójczo oraz grzybobójczo, druga z kolei pobudza procesy immunologiczne organizmu. Dwie wiązki światła: czerwona i niebieska, poprzez obroty naświetlają całe zmienione chorobowo paznokcie, działając również na wały i macierz paznokcia. Światło lasera przenika przez płytkę, nie uszkadzając ani paznokcia ani otaczającej go skóry, zabijając grzyby znajdujące się pod płytką paznokcia. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i powtarza się w odstępach około tygodnia, na ogół czterokrotnie.
Terapia laserem Lunula umożliwia stopniowy wzrost zdrowych paznokci. W normalnych warunkach paznokcie rąk rosną 5-6 miesięcy, a paznokcie stóp 12 – 18 miesięcy. Bardzo istotna jest systematyczna kontrola po 3 i 6 miesiącach oraz współpraca z podologiem w zakresie pielęgnacji.
Zabiegi powinny być wykonywane w profesjonalnym gabinecie podologicznym lub dermatologicznym. Ich zastosowanie nie wymaga wcześniejszego badania mykologicznego. Natomiast bardzo wskazane jest fachowe oczyszczenie frezem płytki paznokciowej i wykonanie sterylizacji skarpet i obuwia ozonem w specjalnej komorze, aby nie dopuścić do powtórnego zakażenia. U niektórych pacjentów ważne jest równoległe leczenie chorób towarzyszących.
Laserowe leczenie grzybicy paznokci [wideo]
Grzybica stóp i paznokci jest bardzo uciążliwym schorzeniem. To choroba zakaźna, którą bardzo łatwo można zarazić się chociażby na basenie, w saunie czy na siłowni. Do tej pory grzybicę paznokci i stóp leczono farmakologicznie. Leczenie było długie i często nie dawało oczekiwanych rezultatów. Od dwóch lat do walki z grzybicą stóp i paznokci dermatolodzy i podolodzy stosują terapię laserową. Na czym te zabiegi polegają? Jak długo trwa terapia i jakie daje efekty? Posłuchaj naszego eksperta - Joanny Stodolnej-Tukendorf, fizjoterapeuty, podologa z Kliniki Footmedica.
Porady eksperta
Polecany artykuł: