Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu?
Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Niestety, leczenie grzybicy paznokci pod okiem doświadczonego lekarza to jedyna gwarancja na skuteczne pozbycie się grzybicy paznokci. Zamiast leczyć grzybicę w domu trzeba jak najszybciej pójść do lekarza dermatologa.
Leczenie grzybicy paznokci nie jest łatwą sprawą. Domowe środki mogą okazać się zbyt słabe, a całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest niezwykle ważne, ponieważ nawet nieświadomie można zarazić nią domowników i nie tylko.
Grzybica paznokci czyha na swoje ofiary np. na basenie, w obuwiu wypożyczanym (np. do gry w kręgle, jazdy na nartach lub w łyżwach) oraz w gabinetach pedicure.
Spis treści
- Leczenie grzybicy paznokci - leki doustne
- Leczenie grzybicy paznokci - leki miejscowe
- Chirurgiczne metody leczenia grzybicy paznokci
- Laserowe leczenie grzybicy paznokci
Jeśli chcemy skutecznie poradzić sobie z grzybicą paznokci trzeba pójść do dermatologa. Zrobić badanie mykologiczne i przestrzegać zaleceń lekarza. Przepisze on zapewne zarówno leki do stosowania miejscowego jak też, skuteczniejsze, preparaty doustne.
Sprawdź, jakie są objawy grzybicy.
Leczenie grzybicy paznokci - leki doustne
Dzisiaj w leczeniu grzybicy paznokci medycyna dysponuje skuteczniejszymi i dającymi mniej działań niepożądanych substancjami leczniczymi.
Pierwszą z nich jest terbinafina - bardzo skuteczna w przypadku zakażenia dermatofitami, jednak mniej skuteczna w przypadku zakażenia drożdżakami Candida albicans lub pleśniami, które także się zdarzają.
Dlatego ważne jest, by lekarz wiedział z jakiego rodzaju zakażeniem ma do czynienia. leki zawierające terbinafinę przyjmuje się codziennie przez sześć tygodni, czasem dłużej, nawet do sześciu miesięcy.
Inną nową substancją leczniczą, która działa także w przypadku drożdżaków, jest itrakonazol. Leki ją zawierające przyjmuje się przez tydzień, raz miesiącu. Kuracja trwa 3 tygodnie.
Leczenie grzybicy paznokci - leki miejscowe
Leki stosowane miejscowo uzupełniają jedynie leczenie ogólne w leczeniu grzybicy paznokci. Występują w formie specjalnych lakierów do paznokci, zawierających takie substancje czynne jak cyklopiroks i amorolfina.
Dostępne są także w formie kremów zawierających np. bifonazol. Preparaty te stosowane samodzielnie rzadko dają sobie radę z grzybicą paznokci, mówi się, że skutkują jednie w połowie przypadków. Dlatego należy ich używać jako uzupełnienie do preparatów przyjmowanych doustnie.
Chirurgiczne metody leczenia grzybicy paznokci
Jeśli grzybica paznokci jest uporczywa, nie poddaje się leczeniu lub nawraca, lekarz podejmuje z reguły decyzję o wykonaniu operacji zdjęcia zakażonej płytki paznokciowej, eliminując w ten sposób źródło infekcji.
W czasie operacji starannie oczyszcza się łożysko paznokcia i wał paznokciowy, tak by usunąć mogące tam pozostawać grzyby. Następnie co tydzień pacjent przychodzi na kontrolę, która polega na ponownym oczyszczeniu łożyska paznokcia oraz zastosowaniu miejscowych środków przeciwgrzybiczych.
W trakcie kuracji cały czas podaje się również doustne preparaty przeciwgrzybicze. Taka skojarzona terapia jest skutecznym sposobem leczenia uporczywych grzybic paznokci.
Obecnie istnieją też ośrodki, w których leczy się grzybicę paznokci za pomocą naświetlania promieniem lasera neodymowo-jagowego. Kuracja wymaga pięciu 5-7 zabiegów w odstępach 4 dniowych lub tygodniowych.
Czytaj: Dieta przy grzybicy dla chorych na drożdżycę
Laserowe leczenie grzybicy paznokci
Grzybica stóp i paznokci jest bardzo uciążliwym schorzeniem. To choroba zakaźna, którą bardzo łatwo można zarazić się chociażby na basenie, w saunie czy na siłowni. Do tej pory grzybicę paznokci i stóp leczono farmakologicznie. Leczenie było długie i często nie dawało oczekiwanych rezultatów. Od kilku lat do walki z grzybicą stóp i paznokci dermatolodzy i podolodzy stosują terapię laserową. Na czym te zabiegi polegają? Jak długo trwa terapia i jakie daje efekty? Posłuchaj naszego eksperta - Joanny Stodolnej-Tukendorf, fizjoterapeuty, podologa z Kliniki Footmedica.
Więcej o laserowym leczeniu grzybicy znajdziesz tutaj.
Porady eksperta