Kontaktowe zapalenie skóry - objawy. Jak rozpoznać wyprysk kontaktowy?
Kontaktowe zapalenie skóry (inaczej wyprysk kontaktowy) to choroba skóry, której objawy są bardzo charakterystyczne. Na fragmencie skóry, która miała bezpośredni kontakt z alergenem lub substancją drażniącą, pojawiają się uciążliwe, swędzące zmiany. Najczęściej jest to wysypka, jednak niekiedy stan zapalny może przybrać inną formę. Sprawdź, jak rozpoznać kontaktowe zapalenie skóry.
Objawy kontaktowego zapalenia skóry zwykle przybierają formę wysypki. Jednak w zależności od rodzaju kontaktowego zapalenia skóry, może się ona pojawić na różnych częściach ciała. Różny może być także czas, jaki mija od kontaktu skóry z alergenem lub substancją drażniącą do pojawienia się objawów stanu zapalnego.
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry zwykle pojawia się w miejscu styczności skóry z antygenem, jednak w pewnych przypadkach może być zlokalizowane w miejscu odległym od tego, w którym doszło do kontaktu z alergenem. Tak jest w przypadku krwiopochodnego zapalenia skóry (wyprysk krwiopochodny), który ma miejsce, gdy alergen przechodzi z miejsca kontaktu po całym układzie krwionośnym i pojawia się tzw. syndrom pawiana, czyli zaczerwienienie okolic pośladków. Ponadto alergiczny wyprysk kontaktowy jest tzw. reakcją opóźnioną, co oznacza, że rozwija się dopiero po jakimś czasie od kontaktu z alergenem. Warto wiedzieć, że objawy wyprysku alergicznego mogą pojawić się nagle, mimo wieloletniego kontaktu z substancją uczulającą, np. pomimo długiego używania proszku do prania czy płynu po płukania tkanin.
Natomiast niealergiczne kontaktowe zapalenie skóry zlokalizowane jest zawsze w miejscu styczności skóry z substancją drażniącą i pojawia się zaraz po bezpośrednim kontakcie skóry z tą substancją.
Kontaktowe zapalenie skóry - jak rozpoznać objawy?
W przypadku kontaktowego zapalenia skóry objawem dominującym zwykle jest świąd fragmentu skóry wystawionej na działanie alergenu (metali, roślin) lub substancji drażniących (kosmetyków, detergentów), któremu towarzyszą uczucie pieczenia lub bolesności skóry oraz cieplejszy naskórek, który jest uwrażliwiony na dotyk. Zapalenie skóry najczęściej przyjmuje postać wysypki, czyli wyprysku - czerwonych guzków, które mogą sączyć (wysięk) lub przybierać formę strupków. Inne postaci zapalenia skóry to zmiany suche, ulegające lichenifikacji (pogrubieniu i ściemnieniu skóry i naskórka), rumień (czyli pokrzywka, która zwykle wskazuje na alergię na rośliny) i łuszcząca się skóra (wskazuje na fotoalergię). Inne zmiany, które mogą pojawić się na skórze, to:
- pęknięcia (szczeliny) w naskórku
- naskórek z łuszczeniem, wyglądem otartym lub zgrubionym
- naskórek wysuszony, zaczerwieniony lub szorstki (zwykle efekt działania detergentów)
Nie drap wysypki alergicznej!
Drapanie wysypki alergicznej przynosi tylko chwilową ulgę, jednak w dłużej perspektywie może przynieść wiele szkód. Drapanie wysypki powoduje dalsze podrażnienie skóry, które może doprowadzić do groźnych nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Porady eksperta