Język geograficzny: przyczyny, objawy, leczenie
Język geograficzny to inaczej łagodne wędrujące zapalenie języka albo rumień wędrujący języka. Nieregularne jasne i czerwonawe pola na języku nie są stanem chorobowym choć czasem towarzyszą pewnym chorobom. Czy język geograficzny trzeba (i można) leczyć?
Spis treści
- Język geograficzny – nie tylko geny
- Język geograficzny: leczenie
- Język geograficzny a medycyna chińska
Rumień wędrujący znika i pojawia się w różnych miejscach i w różnej konfiguracji, plamki "wysepki" są czasem mniejsze, czasem większe. Zdarza się, że taki język staje się bardziej wrażliwy pod wpływem np. alkoholu lub pewnych pokarmów – gorących, zimnych, pikantnych – i może być bolesny, szczypać lub piec. W większości przypadków taką urodę dziedziczymy w genach i nie ma ona żadnego znaczenia diagnostycznego. Ale nie zawsze.
Język geograficzny czyli rumień wędrujący języka (łac. lingua geographica) występuje u niewielkiego odsetka ludzi (ok. 2 procent populacji). Charakterystyczne plamki o ciemnoróżowym lub czerwonym zabarwieniu miejscami pozbawione brodawek (a konkretnie jednej z grup brodawek – nitkowatych) i otoczone jasną obwódką tworzą na powierzchni języka złudzenie mapy, stąd nazwa tej przypadłości. Czy raczej cechy – bo język geograficzny jest, według aktualnego stanu wiedzy medycznej, po prostu specyficznym wyglądem języka.
Bardzo rzadko zdarza się, że zmiany geograficzne występują także w innych miejscach jamy ustnej, np. na wewnętrznej stronie policzków.
Język geograficzny – nie tylko geny
Kiedy język geograficzny może świadczyć o chorobie? Na pewno gdy pojawia się znienacka u osoby, która wcześniej miała "normalny" język. Wtedy ciężko już winić przodków za taki objaw, należy zwrócić się do lekarza. Język z nieregularnymi "rysunkami" na powierzchni może wskazywać na jakiś stan zapalny błony śluzowej, na awitaminozę, na grzybicze zakażenie jamy ustnej lub na alergię. Występuje także u osób z bielactwem, cukrzycą czy łuszczycą. Pacjent powinien zostać skierowany na odpowiednie badania w kierunku tych chorób.
Język geograficzny: leczenie
Generalnie języka geograficznego się nie leczy. Jego ewentualną bolesność można tylko łagodzić środkami znieczulającymi lub stosowanymi miejscowo sterydami. Jeśli jednak język geograficzny jest zmianą chorobową, np. objawem grzybicy (najczęściej winowajcą jest drożdżak Candida), lekarz przepisze odpowiednie leki przeciwgrzybicze, aczkolwiek lepsze rezultaty przyniesie w takim wypadku dieta przeciwgrzybicza. W przypadku alergii dolegliwości się zmniejszają, a nawet całkiem ustępują jeśli wykluczymy z diety alergeny. Zdarza się, że zmiany na języku wywołane są niedoborami witaminy B i kuracja witaminowa w ciągu kilku tygodni powinna rozwiązać problem.
Język geograficzny a medycyna chińska
Oficjalne stanowisko w kwestii języka geograficznego brzmi, że to tylko taka uroda. Ot, niegroźna, nie wymagająca leczenia przypadłość. Jednak według praw logiki wszystko musi mieć swoją przyczynę i prawdopodobnie na razie po prostu nie wiadomo czym spowodowany jest ten objaw. Sięgając natomiast do medycyny chińskiej (o wiele starszej niż zachodnia) dowiemy się, że język geograficzny świadczy o nieprawidłowej pracy gruczołów wydzielania wewnętrznego i jest oznaką zaburzenia odporności. A zatem szeroko pojęta troska o układ autoimmunologiczny powinna przynieść poprawę. Przyjrzyjmy się uważnie naszej diecie (np. czy jemy dużo przetworzonych, bogatych w cukry produktów), aktywności fizycznej i ogólnej higienie życia.
Porady eksperta