Grzybica stóp: rodzaje i objawy

2008-04-11 10:50

Grzybica międzypalcowa nazywana jest "stopą atlety", bo dotyka najczęściej sportowców. Inne postacie grzybicy stóp to potnicowa i złuszczająca. Wszystkie zaczynają się od pieczenia i świądu skóry. Dowiedz się, jak rozpoznać grzybicę.

Grzybica stóp: rodzaje i objawy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rodzaje grzybicy stóp

Grzybica stóp zaczyna się od zaczerwienienia skóry na stopach. Dopiero później, gdy grzyby już usadowią się w skórze, widać drobne pęcherzyki (jak czubek szpilki), pojawia się obrzęk, swędzenie i pieczenie. Jeśli choroba nie zostanie powstrzymana, zakażona skóra może pękać, łuszczyć się, a nawet odchodzić sporymi płatami.

Rodzaje grzybicy stóp

  • Międzypalcowa

Najbardziej powszechna. Jest określana jako stopa atlety lub sportowca, ponieważ właśnie sportowcy cierpią na nią najczęściej. Pierwsze zmiany pojawiają się między piątym a czwartym palcem stopy, bo to między nimi jest najcieplej, najwilgotniej i najciaśniej. Skóra u nasady tych palców jest mocno zaczerwieniona lub pęknięta, a przy wycieraniu stóp dokucza ból. Z czasem choroba przenosi się na kolejne palce. Najrzadziej występuje między paluchem a drugim palcem, bo tu dociera najwięcej powietrza i palce nie przylegają ściśle do siebie.

Grzybica - objawy i profilaktyka
  • Potnicowa

Charakteryzuje się występowaniem licznych drobniutkich pęcherzyków na podeszwach stóp i czerwonym zabarwieniem skóry.

  • Złuszczająca

Objawia się nadmiernym rogowaceniem i złuszczaniem się naskórka całej stopy. O tzw. mokasynowej postaci grzybicy złuszczającej mówi się, gdy obejmuje ona nie tylko podeszwę, ale i brzeg stopy – tyle, ile jest schowane w bucie. Przy każdym rodzaju choroby w mniejszym lub większym nasileniu występuje świąd oraz pieczenie skóry. Czasem są one tak dokuczliwe, że nie pozwalają spokojnie spać ani koncentrować się na pracy.

Zrób to koniecznie

Kąpiele dla nadmiernie pocących się stóp

Niektóre zioła zmniejszają wydzielanie się potu, dlatego 2–3 razy w tygodniu warto zrobić stopom ziołową kąpiel.

  • orzechowo-szałwiowa

Weź po 25 g liści szałwii i orzecha włoskiego. Zioła wymieszaj, odmierz 1,5 łyżki mieszanki i zalej 1 litrem wrzącej wody. Ogrzewaj pod przykryciem do wrzenia. Odstaw na 30 minut. Przecedź, wlej do miednicy i uzupełnij ciepłą wodą. Stopy mocz przez 15 minut.

  • wieloziołowa

Weź po 25 g hyzopu lekarskiego, liści szałwii, liści orzecha włoskiego, kory wierzby, kory dębu. Zioła wymieszaj, odmierz 2 łyżki mieszanki, zalej 1,5 l wrzącej wody i ogrzewaj pod przykryciem do wrzenia. Odstaw na 30 minut. Przecedzony odwar wlej do miednicy i uzupełnij ciepłą wodą. Stopy mocz przez 15 minut.

miesięcznik "Zdrowie"