Grzybica: jak uniknąć tej uciążliwej choroby stóp
2007-09-05
3:07
Grzybicą szczególnie łatwo zarazić się latem. Grzybica wcześnie wykryta daje się łatwo wyleczyć, a proste zabiegi profilaktyczne pozwolą skutecznie zapobiec zarażeniu grzybicą. Wystarczy odpowiednie obuwie, prawidłowa higiena i dbanie o stopy, aby zabezpieczyć się przed grzybicą.
- Nie chcesz mieć grzybicy? Nie niszcz naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Zbyt częste mycie (co kilka godzin) alkalicznym mydłem i stałe sięganie po dezodoranty naruszają naturalną barierę ochronną skóry. Dlatego myj nogi nie rzadziej, ale i nie częściej niż 2 razy dziennie, używając mydła lub żelu o pH 5,5. Warto wiedzieć, że w sprzedaży są także mydła z dodatkiem zapobiegającym grzybicy. Po każdym namydleniu stóp trzeba je kilkakrotnie i dokładnie spłukać bieżącą wodą.
- Prysznic, jako środek zapobiegający zakażeniu grzybem, jest bardziej higieniczny niż kąpiel, ponieważ ciało ma kontakt tylko z bieżącą wodą.
- Myjąc stopy, zwróć uwagę na czystość między palcami. Po kąpieli te miejsca szczególnie starannie osusz. Możesz w tym celu użyć nawet ciepłego strumienia suszarki do włosów.
- Do osuszania stóp przeznacz oddzielny ręcznik. Nie można używać tego samego ręcznika do całego ciała. Grzyby i bakterie przenoszą się wówczas łatwo z jednej części ciała na drugą. Dobrze jest ręczniki do stóp przy każdym praniu wygotować.
Profilaktyka grzybicy stóp: odpowiednie obuwie
- Rajstopy i skarpety zmieniaj przynajmniej raz dziennie. Skarpety z włókna syntetycznego źle przepuszczają powietrze, nie wchłaniają wilgoci, gromadzą pot. W takim środowisku grzyby czują się doskonale. Dlatego noś bawełniane skarpetki, a w gorące dni unikaj chodzenia w rajstopach, nawet jeżeli elegancja tego wymaga. Jeśli używasz skarpet impregnowanych środkiem przeciwgrzybiczym, pamiętaj, że po około 30 praniach impregnacja traci przeciwgrzybicze właściwości.
- Podeszwy gumowe w butach sprzyjają magazynowaniu wilgoci i poceniu się stóp. Prawdziwym rajem dla grzybów i rozwoju grzybicy jest obuwie, które wewnątrz zrobione jest z materiałów wełnianych lub z filcu. Dlatego używaj przewiewnych i wygodnych butów, które zapewnią dobrą wentylację i nie ścieśniają palców, a więc przestrzenie między nimi mogą swobodnie oddychać. Noś obuwie z naturalnych tworzyw, a w lecie sandały, klapki, buty bez palców i pięt.
- Buty wewnątrz spryskuj dezodorantami grzybobójczymi albo wysypuj je talkiem czy pudrem grzybobójczym.
- Ciekawe obserwacje poczynili fachowcy zajmujący się higieną odzieży. Jeżeli pocą się stopy, zalecają oni zmieniać obuwie co dwa dni – nie wcześniej i nie później. Nie wcześniej, bo para butów na zmianę nie zdąży jeszcze wyschnąć, ale również nie później, ponieważ noszone buty po dwóch dniach są ponownie pełne wilgoci.
- Pamiętaj, że na basenach, w siłowniach, hotelowych pokojach, w saunach i na drewnianych podestach czyhają na ciebie grzyby. Dlatego w tych miejscach zawsze noś klapki, których nigdy od nikogo nie pożyczaj – podobnie jak innych butów.
Profilaktyka grzybicy: dbaj o stopy
- Lecz urazy i choroby stóp. Częstym mikrourazem są pękające pięty. Przez szczelinki w skórze łatwo dostają się bakterie i grzyby. A to już może być początkiem grzybicy stóp. Zgłaszaj się do lekarza jak najszybciej, gdy zaniedbane schorzenie długo nie ustępuje, nawet przy stosowaniu najlepszych domowych sposobów.
- Raz na 10 dni wymocz nogi w naparze z ziół lub w wodzie z solą, zetrzyj zrogowaciały naskórek i zrób pedikiur.
- Nie korzystaj z cudzych przyborów do pedikiuru, pilniczków do paznokci, ręczników, gąbek.
- Nie chodź na na pedikiur do salonów kosmetycznych, które są na bakier z higieną (w dobrym gabinecie przyrządy starannie odkaża się po każdym wykorzystaniu).
- Nie obcinaj paznokci zaokrąglając ich brzegi (powinny być proste).
- Nie chodź boso w pokoju hotelowym, internacie, akademiku, solarium, klubie fitness, siłowni.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta