ECZEMA HERPETICUM – choroba zakaźna wywoływana przez wirusy opryszczki
Eczema herpeticum jest chorobą skóry i charakteryzuje się obecnością zmian pęcherzowo-ropnych.
Spis treści
Eczema herpeticum dotyczy głównie dzieci ze schorzeniami alergicznymi skóry lub dorosłych z atopowym zapaleniem skóry. Okres wylęgania zakażenia wynosi od kilku do kilkunastu dni.
Eczema herpeticum – objawy
Cechy charakterystyczne to:
- pęcherzyki z ropną zawartością i pępkowatym zagłębieniem w części środkowej. Nieprawidłowości mają tendencje do grupowania się
- podwyższona temperatura ciała, u dzieci możliwe ogólne osłabienie
Eczema herpeticum - diagnoza
Chorobę rozpoznaje się na podstawie typowych cech klinicznych, zwłaszcza jeśli dziecko ma kłopoty alergiczne skóry. W procesie diagnostycznym konieczne jest zróżnicowanie eczemy z piodermią lub zliszajowaceniem zmian alergicznych, które mają mniej gwałtowny przebieg kliniczny, bez występowania gorączki i pęcherzyków z pępkowatym zagłębieniem.
Eczema herpeticum - leczenie
Miejscowa terapia eczemy herpeticum polega na stosowaniu aerozoli lub kremów zwierających antybiotyki albo środki odkażające. Ogólnoustrojowo podaje się acyklowir w kroplówkach dożylnych i antybiotyki wykazujące szerokie spektrum działania na liczne bakterie chorobotwórcze. Często terapia ma charakter przewlekły i tylko długotrwałe podawanie leków może zapewnić wyleczenie choroby.