Co to jest toczeń? [Porada eksperta]
Mieszkam za granicą i nie wiem, jak podejść do problemu. W styczniu 2014 odkryłam wysypkę na brzuchu, ale nie podeszłam do tego zbyt poważnie. W kwietniu tego samego roku wysypka się nasiliła i oprócz brzucha miałam już wysypkę na całym ciele. Pojawiło się zmęczenie oraz ból stawów. Udałam się do przychodni. Lekarz nie bardzo wiedział, co mi jest, więc dostałam skierowanie do dermatologa. W październiku w końcu dostałam się na wizytę. Zrobiono mi biopsję, po 6 tygodniach lekarz stwierdził, że wyszła egzema, ale ze znakiem zapytania. W styczniu 2015 znów zrobiono mi biopsję i wyszedł podostry toczeń rumieniowaty skóry SCLE. Tak prawdę mówiąc, nie powiedziano mi zbyt wiele o tej chorobie. Wszystkiego dowiedziałam się z internetu. W czerwcu tego roku przepisano mi Plaquenil 200 mg. Powiedziano mi, że muszę się zastanowić, czy chcę brać ten lek. Nie czułam się po nim najlepiej, ale bóle stawów ustały. Chodziłam na kontrole i stwierdzono, że wysypka ustanie. W czerwcu 2016 roku zaszłam w ciążę i wysypka zmalała. Czekałam na kontrolę u dermatologa i doczekałam się i byłam wczoraj. Znów przepisano mi Plaquenil i zastanawiam się co dalej. Szukam informacji o tej chorobie. I proszę parę słów o Plaquenil.
Jest choroba o podłożu autoimmunologicznym, obejmująca szerokie spektrum zmian skórnych i w postaci układowej, zaburzeń narządowych. Patogeneza choroby nie jest w pełni poznana. Podkreśla się złożony jej mechanizm obejmujący czynniki genetyczne, zaburzenia naczyniowe oraz zaburzenia immunologiczne.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na przebieg choroby jest promieniowanie ultrafioletowe (UVR). We wszystkich postaciach tocznia rumieniowatego obserwuje się nadwrażliwość na UVR, która prowadzi do aktywowania zmian chorobowych. Wyróżnia się 3 główne postacie tocznia: układowy, przewlekły skórny i podostry skórny toczeń rumieniowaty (SCLE). SCLE jest to szczególna postać LE, w której nierzadko spełnione są kryteria rozpoznania SLE, jednakże schorzenie ma typowe rozsiane zmiany skórne łuszczycopodobne lub obrączkowate oraz zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Cechą charakterystyczną jest wybitna nadwrażliwość na światło słoneczne oraz obecność przeciwciał Ro i/lub La.
W terapii podstawą są leki przeciwmalaryczne (należy do nich Plaquenil), rzadziej konieczne jest zastosowanie ogólnie sterydów lub leków immunosupresyjnych.
Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.
Inne porady tego eksperta