Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie

2015-04-29 8:02

Choroby skóry piersi to zwykle niegroźne stany zapalne, np. zakażenie brodawki piersi. Jednak w niektórych przypadkach choroby skóry piersi mogą mieć charakter nowotworowy. Rak piersi może bowiem przyjąć postać stanu zapalnego. Wówczas objawia się charakterystycznym dla wielu chorób skóry owrzodzeniem, a dodatkowo guz może nie być wyczuwalny, co może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy. Sprawdź, jakie są choroby skóry piersi i jak rozpoznać ich objawy.

Choroby skóry piersi: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka
  2. Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy
  3. Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami
  4. Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa
  5. Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta
  6. Choroby skóry piersi - rak piersi
  7. Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]

Zaczerwieniona skóra pod piersiami, grudki na sutkach czy pęcherzyki lub owrzodzenia na skórze piersi to tylko niektóre objawy chorób skóry piersi. Niektóre z nich są niegroźne, zwłaszcza jeśli pojawiają się u kobiet karmiących, które często zmagają się np. z zakażeniem brodawek sutkowych. Jeśli jednak podejrzane zmiany na piersiach pojawiają się u kobiet starszych, a dodatkowo utrzymują się dość długo, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Przyczyną zmian może być nawet rak piersi.

Choroby skóry piersi - połogowe zapalenie sutka

Połogowe zapalenie sutka to choroba, którą wywołuje gronkowiec złocisty hemolizujący. Najczęściej dotyka ona kobiety karmiące piersią. Przewody mleczne są bowiem bardzo podatne na zakażenia wywołane przez bakterie wnikające z zewnątrz.

Zakażenie brodawki piersi objawia się bólem, który początkowo może być niewielki i ograniczony do fragmentu piersi, oraz gorączką. Później dołączają zaczerwienienie i ocieplenie skóry piersi oraz ich powiększenie. Objawem towarzyszącym może być twardy naciek i ropień piersi.

WARTO WIEDZIEĆ >> Domowe sposoby na pękające brodawki

Wówczas zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych i antybiotyków, które leczą zapalenie (oczywiście na zlecenie lekarza), i stosowanie zimnych okładów. Mama nie powinna karmić dziecka chorą piersią. Gdy utworzy się ropień, konieczna jest interwencja chirurga.

Choroby skóry piersi - łupież rumieniowy

Łupież rumieniowy (erythrasma) to bakteryjna infekcja skóry wywołana przez bakterię Corynebacterium minutissimum. Objawia się zaczerwienioną, a potem brunatną skórą, która może się łuszczyć. Zmiany lokalizują się przede wszystkim w fałdach skóry pod piersiami. W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Choroby skóry piersi - wyprzenie w fałdach pod piersiami

Wyprzenie pod piersiami - bakteryjne lub drożdżakowe - to stan zapalny umiejscowiony w fałdach skóry pod piersiami. Choroba objawia się zaczerwieniem objętych zapaleniem obszarów skóry i złuszczaniem w obrębie zmian. Dodatkowo może się z nich sączyć surowicza wydzielina. Leczenie zależy od przyczyny stanu zapalnego. Infekcję na tle bakteryjnym leczy się antybiotykami w postaci maści lub tabletek. Grzybica skóry pod piersiami wymaga podawania leków przeciwgrzybiczych.

Choroby skóry piersi - przetoka sutkowa

Przetoka sutkowa to choroba skóry, która dotyka kobiety zmagające się z ropniem piersi. W niektórych przypadkach ropień przebija się na zewnątrz piersi, tzn. ropna wydzielina zostaje odprowadzona na zewnątrz, tworząc tzw. przetokę. Wówczas pojawiają się owrzodzenia na piersiach. W takiej sytuacji konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Ważne

Białe grudki na sutkach - co oznaczają?

Białawe, wypukłe zgrubienia w obrębie otoczki nie powinny nas martwić. To naturalnie występujące gruczoły Montgomery’ego, czyli przekształcone gruczoły potowe, które mogą się układać koliście na całej powierzchni otoczki lub nieregularnie, w mniejszych lub większych skupiskach.

Choroby skóry piersi - rak sutka Pageta

Choroba Pageta brodawki sutkowej (rak sutka Pageta) to rak wylotowych przewodów mlekowych. Jest to rzadka postać raka piersi - stanowi 0,5-5 proc. tych nowotworów - która zwykle dotyka kobiety między 60. a 70. rokiem życia. Początkowo na brodawce i w obrębie jej otoczki pojawiają się zaczerwienienie i zmiana, która przypomina wyprysk. Następnie dochodzi do owrzodzenia brodawki sutkowej, a także jej wciągnięcia, czemu może towarzyszyć wyciek z brodawki sutkowej krwistej wydzieliny.

SPRAWDŹ >> OBJAWY RAKA PIERSI. Jakie zmiany w wyglądzie piersi mogą świadczyć o nowotworze?

Choroby skóry piersi - rak piersi

W niektórych przypadkach rak piersi przyjmuje postać stanu zapalnego. Rak zapalny piersi jest wynikiem tworzenia zatorów z komórek rakowych w naczyniach limfatycznych piersi i objawia się obrzmieniem i bolesnością piersi. Ponadto skóra na piersiach jest zaczerwieniona i odczuwalne jest jej nadmierne ocieplenie, co można pomylić np. z zakażeniem skóry na tle bakteryjnym. Tym bardziej, że w niektórych przypadkach guz może nie być wyczuwalny.

CZYTAJ TEŻ >> Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Jak samodzielnie zbadać piersi? [wideo]

Samobadanie piersi: instrukcja krok po kroku