Blizna po cesarce - pielęgnacja blizny po cc
Blizna po cesarce wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki kilku podstawowym zasadom pielęgnacji cięcia po cesarce, rana szybciej się zagoi, a blizna po cc będzie w przyszłości mniej widoczna. Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Co robić, a czego unikać, by blizna po cc była jak najmniej widoczna?
Blizna po cesarce nie jest w dzisiejszych czasach problemem – cięcie wykonywane jest nisko, tuż nad spojeniem łonowym, a zszywane nowoczesnymi metodami, które zmniejszają bliznę po cc. Mimo to najpierw rana, a potem blizna po cesarce, wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Prawidłowe postępowanie z raną po cesarce przyspiesza jej gojenia i zapobiega ewentualnym problemom – np. infekcjom rany czy rozejściu się szwów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce sprawia też, że miejsce cięcia z czasem staje się coraz mniej widoczne. Zobacz, jakie są podstawowe zasady pielęgnacji blizny po cc.
Spis treści
- Jak tworzy się blizna po cesarce?
- Pielęgnacja rany po cesarce
- Pielęgnacja świeżej blizny po cesarce
- Pielęgnacja dojrzałej rany po cesarce
Jak tworzy się blizna po cesarce?
Cesarskie cięcie jest obecnie częstym zabiegiem – szacuje się, że w ten sposób w Polsce przychodzi na świat ponad 40 procent wszystkich dzieci. Technika wykonywania cesarskich cięć zmieniła się i obecnie wykonywane są one tuż nad spojeniem łonowym.
Po wyjęciu dziecka macica zszywana jest nićmi rozpuszczalnymi, skóra natomiast – normalnymi, które trzeba usunąć ok.7- 8 dni po porodzie. Szycie jest wykonywane tak zwanym szwem ciągłym śródskórnym – używa się do tego jednej nici, którą chwyta się głębsze warstwy tkanki. Dzięki temu nie widać śladów po igle, a więc i sama blizna po cc jest mniej widoczna, szybciej się też goi.
Miejsce po cięciu cesarskim zaczyna się goić natychmiast. Proces zabliźniania się rany polega na produkcji nowych komórek tkanki łącznej i włókien kolagenowych, które powstają w miejscu ubytku spowodowanego cięciem. W ten sposób w miejscu rany skóra ponownie łączy się ze sobą i powstaje blizna po cesarce.
Pielęgnacja rany po cesarce
Zanim to się jednak stanie, rana zostaje zakryta specjalnym opatrunkiem. Powinien być zmieniany 2 razy dziennie i przemywany płynem odkażającym z oktenidyną. Także po wyjściu ze szpitala kobieta powinna zmieniać opatrunek, zwłaszcza gdy zamoczy go w czasie kąpieli.
Na tym etapie normalne jest to, że z rany może wydobywać się wysięg, czyli niewielkie ilości jasnego płynu. Można go usuwać delikatnie w czasie mycia (wolno wziąć prysznic, nie należy jednak przesiadywać godzinami w wannie), używając środków do higieny intymnej lub płynów do mycia dla noworodków.
Po wyjściu spod prysznica ranę trzeba dokładnie, ale delikatnie osuszyć papierowym ręcznikiem, aby nie przenieść na ranę bakterii z ręcznika materiałowego.
Aby przyspieszyć proces gojenia się rany można stosować specjalistyczne plastry lub żele hydrokoloidowe, które tworzą pod opatrunkiem środowisko sprzyjające procesowi gojenia się - ciepłe i wilgotne. Opatrunki te chłoną wysięk i przepuszczają powietrze potrzebne do prawidłowego gojenia się rany. Dlatego też w czasie odpoczynku czy snu warto opuścić majtki poniżej rany, aby zapewnić tworzącej się bliźnie po cesarce dopływ powietrza.
Staraj się być aktywna, mimo że rana po cesarce boli i ciągnie – ruch poprawia krążenie krwi, a więc odżywia miejsce rany i przyspiesza jej gojenie.
Pielęgnacja świeżej blizny po cesarce
Po 7-8 dniach szwy zostają zdjęte w przychodni lub przez położną środowiskową, która może wykonać taki zabieg nawet w domu pacjentki. Zdjęcie szwów może spowodować niewielkie krwawienie z rany, dlatego po zabiegu można bliznę po cesarce zakleić plastrem, jednak od tej pory nie musi być ona zasłonięta.
Wyjątkiem są plastry silikonowe, które można stosować, aby przyspieszyć gojenie: silikon podnosi temperaturę, co sprzyja produkcji kolagenu i zwiększa nawilżenie skóry w okolicy blizny po cc, przez co jest gładka i elastyczna.
Dodatkowo, silikon zmniejsza ryzyko powstania bliznowców lub blizn przerosłych, które są efektem nieprawidłowego zagojenia się rany. Nie jest to groźne, ale na pewno nieestetyczne.
Okolice blizny po cc po zdjęciu szwów można przemywać w czasie kąpieli płynem do higieny intymnej lub delikatnym środkiem myjącym. Nie wolno zbyt mocno jej pocierać ani uciskać.
W czasie połogu lepiej też nie nosić ciasnej bielizny. Majtki kobiety po cc powinny być miękkie, przewiewne i luźne, wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny. Warto tez unikać dźwiganie, nie ćwiczyć (np. „brzuszków”) i nie męczyć się, aby nie dopuścić do rozejścia się rany.
Pamiętaj, że gojąca się rana może swędzieć, a miejsce cięcia i jego okolice mogą być „odrętwiałe”. To normalne odczucie spowodowane przecięciem nerwów w miejscu rany, które powinno minąć po kilku tygodniach.
Mama w połogu po cesarskim cięciu powinna zwrócić uwagę, czy rana dobrze się goi. Dobrze oznacza stan, gdy z rany nie sączy się ropna, cuchnąca wydzielina lub krew, czy miejsce nie jest rozgrzane i zaczerwienione, a także czy nie jest bardzo bolesne.
Sygnałem do wizyty u lekarza są takie właśnie objawy, a także towarzysząca im wysoka temperatura ciała i ogólne złe samopoczucie, które może świadczyć o zakażeniu rany.
Pielęgnacja dojrzałej rany po cesarce
Zakończeniu połogu, czyli 6 tygodni od narodzin dziecka to moment, kiedy kobieta może sięgnąć po maści i żele zmniejszające widoczność blizny po cesarce. Przez kilka miesięcy miejsce cięcia będzie miało postać czerwonej lub różowej linii, która stopniowo będzie blaknąć.
Mimo to dla wielu kobiet stanowi to pewien dyskomfort, dlatego sięgają po preparaty na blizny po cc. Ich stosowanie może zmniejszyć widoczność śladu po zabiegu, wygładzić go i rozjaśnić, ale nie usunie go całkowicie.
Stosowanie maści na blizny po cc przydaje się na pewno w sytuacji, gdy w miejscu cięcia pojawił się bliznowiec lub blizna przerosła. Tego typu powikłania są wynikiem nadmiaru włókien kolagenowych i tkanek powstałych w czasie zabliźniania się rany. Bliznowce i rany przerostowe są grube, twarde i ciemniejsze niż reszta skóry.
Do pielęgnacji dojrzałej blizny po cesarce warto stosować preparaty z silikonem, wyciągiem z cebuli, masą perłowa i z kolagenem. Powinno się unikać ekspozycji rany na promienie słoneczne - nie powinno się opalać przynajmniej przez pierwsze miesiące po porodzie.
Czytaj też:
- Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu
- Maść na blizny, plastry, żel czy krem - co stosować na blizny
- Krem na blizny - skład, działanie, skuteczność
- Maści na blizny - skład, działanie, skuteczność
- Plastry na blizny - rodzaje, wskazania, zastosowanie
Porady eksperta