AZS wpływa na nasze życie intymne. Gdzie szukać pomocy? [Porada eksperta]

2017-10-26 23:01

Mój mąż cierpi na AZS od kilku lat. Odczuwany przez męża codzienny dyskomfort negatywnie wpływa na nasze życie intymne, a w konsekwencji na nasz wiązek. Jak przełamać bariery kontaktu fizycznego u męża?

Porada psychodermatologa
Autor: Getty Images

Dolegliwości związane z AZS mogą negatywnie wpływać na bliskość oraz Państwa życie intymne z różnych powodów. Być może jest to kwestia świądu i bólu, jaki odczuwa Pani mąż w związku z objawami choroby, zwłaszcza jeśli obejmuje ona dość duże partie ciała. Doznania te są dla pacjentów bardzie nieprzyjemne, odczuwane przez cały dzień skutecznie zniechęcają do kontaktu fizycznego z drugą osobą, ponieważ negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie osoby chorej.

Inną, częstą przyczyną powstawania między partnerami bariery w kontakcie fizycznym jest wstyd osoby chorej. AZS jest brzydką chorobą, zmienia wygląd pacjentów, wpływa na ich sposób spostrzegania samego siebie. Pojawia się niezadowolenie z własnego wyglądu, a co za tym idzie, poczucie, że nie jest się atrakcyjnym fizycznie, zachwiana zostaje samoocena chorego. Warto spróbować porozmawiać z mężem i dowiedzieć się, co jest przyczyną postawionej bariery. Czasem szczera rozmowa o przeżywanych emocjach, wzajemnych oczekiwaniach i lękach pozwala przełamać barierę, spojrzeć na daną sytuację z innej perspektywy. Jeśli występujący u Państwa problem jest na tyle duży, że rozmowa kończy się burzliwie, warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy psychologa lub seksuologa, który pomoże Państwu otworzyć się na emocje i oczekiwania drugiej strony.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Bartczak

psychodermatolog, absolwentka Wydziału Psychologii UW. Specjalizuje się w pomocy psychologicznej głównie dla pacjentów z problemami dermatologicznymi (łuszczyca, atopowe zapalenieb skóry, trądzik, pokrzywka, itd.) oraz dla rodziców dzieci z problemami skórnymi.

Współpracuje z Polskim Towarzystwem Chorób Atopowych, świadcząc pomoc i wsparcie dla osób z atopowym zapaleniem skóry.

EKSPERT UDZIELA ODPOWIEDZI NA PYTANIA W RAMACH KAMPANII "STOP!ATOPIA" www.stopatopia.pl