Dur powrotny - przyczyny, objawy, leczenie
Dur powrotny, gorączka powrotna, ostra choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Jej główny objaw to powracająca co tydzień trzydniowa gorączka. Jakie są pozostałe objawy duru powrotnego? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Dur powrotny (gorączka powrotna) - objawy
- Dur powrotny (gorączka powrotna) - diagnostyka
- Dur powrotny (gorączka powrotna) - leczenie
- Dur powrotny (gorączka powrotna) - powikłania
Dur powrotny, gorączka powrotna, ostra choroba zakaźna wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Wyróżnia się dwie postaci choroby:
- przenoszoną przez wesz odzieżową (Borrelia recurrentis) - występowała w Europie w czasie wojen, a obecnie występuje nadal w Afryce Subsaharyjskiej (szczególnie w regionach dotkniętych wojną i w obozach dla uchodźców. Występuje powszechnie w Etiopii, Sudanie, Erytrei i Somalii), Chinach i Ameryce Południowej
- przenoszoną przez kleszcze (Borrelia duttoni) - głównie przez kleszcze z gatunku Ornithodoros hermsi. Choroba występuje w Australii, w Ameryce Środkowej i Południowej, Stanach Zjednoczonych (choroba jest rozpowszechniona zwłaszcza w 14 stanach: Arizona, California, Colorado, Idaho, Kansas, Montana, Nevada, New Mexico, Oklahoma, Oregon, Texas, Utah, Washington i Wyoming), w Azji Centralnej i w Afryce, a także nad Morzem Śródziemnym
Dur powrotny (gorączka powrotna) - objawy
Przebieg choroby zależy od rozległości zmian w drobnych naczyniach włosowatych. zniszczenie śródbłonka tych naczyń prowadzi do uszkodzeń narządów (wątroba, ośrodkowy układ nerwowy). Początek duru powrotnego jest nagły:
Czas inkubacji choroby wynosi 7 dni.
- gorączka
- dreszcze
- bóle mięśni
- bóle głowy
- nudności
- wymioty
- żółtaczka
- krwawienia z nosa
- wybroczyny w skórze
Choroba trwa zwykle 3–5 dni, po tygodniu lub później pojawia się następny jej atak, który trwa 3dni. Po tygodniu mogą pojawić się kolejne ataki choroby.
Dur powrotny (gorączka powrotna) - diagnostyka
Wykonuje się badania laboratoryjne w celu wykazania we krwi krętków.
Dur powrotny (gorączka powrotna) - leczenie
Leczenie duru powrotnego polega na podawaniu antybiotyków. Nie opracowała szczegółowych wytycznych dotyczących leczenia, jednak eksperci generalnie zalecają tetracyklinę 500 mg co 6 godzin przez 10 dni jako korzystny doustny schemat dla dorosłych.
Dur powrotny (gorączka powrotna) - powikłania
Długoterminowe następstwa duru powrotnego są rzadkie, ale obejmują zapalenie tęczówki, zapalenie błony naczyniowej, neuropatie.