Ślepota śnieżna - przyczyny, objawy, leczenie
Ślepota śnieżna, wbrew temu co sugeruje nazwa, nie powoduje utraty wzroku. Na ślepotę śnieżną narażone są osoby, które zdobywają najwyższe szczyty gór, choć nie tylko. Jakie są przyczyny i objawy ślepoty śnieżnej? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Ślepota śnieżna - przyczyny
- Ślepota śnieżna - objawy
- Ślepota śnieżna - leczenie
- Ślepota śnieżna - jak zapobiegać?
Ślepota śnieżna to ostre zapalenie spojówek i nabłonka rogówki spowodowane intensywną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, które prowadzi do oparzenia tych części oka.
Ślepota śnieżna - przyczyny
Na ślepotę śnieżą jesteśmy narażeni zwłaszcza w górach, gdyż właśnie tam promieniowanie słoneczne jest znacznie większe niż na poziomie morza. Co 1000 metrów wysokości promieniowanie ultrafioletowe wzrasta o 6 – 8 proc.1 Dodatkowo śnieg odbija 85 proc. promieniowania słonecznego. Narażenie na promieniowanie słoneczne zwiększa także dziura ozonowa.1
Ślepota śnieżna to dość częsta dolegliwość wśród plażowiczów nie korzystających z okularów przeciwsłonecznych. Ślepotę śnieżną może również wywołać światło reflektorów, o czym przekonała się księżna Norwegii Mette-Marit.2 Ostre słońce i światło reflektorów podczas udzielania wywiadu spowodowały u niej poparzenia skóry twarzy i tzw. ślepotę śnieżną.
Ślepota śnieżna - objawy
Objawy ślepoty śnieżnej pojawiają się po 4-12 godzinach od oparzenia i są to:
- ból oczu - zwykle nasila się przy poruszaniu oczu i może być tak silny, że powoduje skurcz powiek
- światłowstręt
- łzawienie
- uczucie piasku w oku
- zaczerwienienie oczu
- opuchnięte powieki
- ból głowy
Ślepota śnieżna - leczenie
Chory powinien odpoczywać w ciemnym pomieszczeniu lub namiocie, aby chronić oczy przed światłem. Konieczne jest także założenie chroniącego przed światłem opatrunku na oczy.
Ślepota śnieżna może mieć charakter przejściowy lub trwały.
Poza tym należy stosować zimne okłady i przemywać oczy czystą wodą. Aby złagodzić ból oczu, należy zastosować leki przeciwbólowe, np. paracetamol, a także krople rozszerzające źrenice (rozszerzenie źrenic ma efekt przeciwbólowy). Aby zapobiec rozwinięciu się infekcji, również stosuje się specjalne krople do oczy i maści.
Wyleczenie ślepoty śnieżnej zależy od stopnia uszkodzenia wzroku. Jeśli nie było ono wielkie, całkowite wyleczenie zwykle następuje od 48 do 72 godzin. W przeciwnym przypadku chory nawet do końca życia musi nosić specjalne okulary zapobiegające dalszemu uszkodzeniu wzroku. Tak było w przypadku Wojciecha Jaruzelskiego, którego w 1941 roku wywieziono do Kraju Ałtajskiego na Syberii, gdzie pracował przy wyrębie drzew w tajdze.3 Jego oczy zostały podrażnione odbijającym się od śniegu światłem na tyle mocno, że do końca swych dni musiał nosić specjalne soczewki zapobiegające dalszemu uszkodzeniu wzroku.
Ślepota śnieżna - jak zapobiegać?
Aby chronić oczy przed ślepotą śnieżną, należy nosić okulary z silnym filtrem UV, ale te specjalne - przeznaczone do noszenia w warunkach wysokogórskich. To okulary z dopasowującymi się do poziomu natężenia światła soczewkami. Skutecznie redukują wszelkie odblaski i refleksy, zapewniając pełną ochronę UV. Poza tym są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo wyposażona w boczne, gumowe osłonki oraz miękkie końcówki zauszników. Należy je nosić przez cały czas, nawet jeśli nie ma słońca (promieniowanie UV-B przenika przez chmury).
Źródła:
1. Szymczak R., Ślepota śnieżna, "Góry" nr 6 (181) czerwiec 2009
2. Norwegian princess suffers sunburn, http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/1983679.stm
3. Okulary Jaruzelskiego – dlaczego generał Wojciech Jaruzelski nosi charakterystyczne ciemne szkła?, http://www.fokus.tv/news/okulary-jaruzelskiego-dlaczego-general-wojciech-jaruzelski-nosi-charakterystyczne-ciemne-szkla/8759