Choroby męskie i problemy ze zdrowiem u MĘŻCZYZN

2014-04-08 17:35

Mężczyźni nie lubią mówić o swoich problemach ze zdrowiem, a ich niektóre słabości wręcz urosły do rangi męskich atrybutów - groźna otyłość brzuszna bywa przez panów z dumą nazywana mięśniem piwnym. Za problemy z erekcją winą bywa obarczana partnerka, gdy tymczasem przyczyną jest np. miażdżyca czy cukrzyca. Problemy z sercem też często są bagatelizowane, bo jakże zrezygnować z tłustej, "męskiej" karkówki na rzecz "babskich" sałatek... Na szczęście stereotypy dotyczące zdrowia mężczyzn powoli ulegają zmianie. Czy wiesz, jakie są słabe strony męskiego zdrowia? Oto lista chorób i dolegliwości, które najczęściej trapią mężczyzn.

Choroby męskie i problemy ze zdrowiem u MĘŻCZYZN
Autor: thinkstockphotos.com

Nie? No cóż – dorosły mężczyzna sam powinien troszczyć się o swoje zdrowie. Ale dobrze wiesz, że w tej kwestii silna płeć jest wyjątkowo oporna. Mężczyzna nie dopuszcza do siebie myśli, że coś mogłoby mu dolegać. Badania profilaktyczne są dla niego strata czasu, chyba że dotyczą... samochodu. Jeśli chodzi o auto, jest wręcz pedantyczny: nigdy nie zapomni sprawdzić poziomu oleju silnikowego czy stanu hamulców. Z autem – gdy trzeba – natychmiast pędzi do mechanika, ale nie widzi potrzeby, by np. zbadać swój cholesterol czy ciśnienie. A przecież panowie, chociaż się do tego nie przyznają, mają swoje słabe strony. Z badań wynika, że żyją o 6–8 lat krócej niż kobiety. Statystyczny Polak dożywa 68,8 roku, a mógłby znacznie dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Powiedz swojemu mężczyźnie: nie jesteś ze stali. Nie chowaj głowy w piasek i zobacz, skąd może przyjść zagrożenie, a także jak się przed nim skutecznie bronić.

Zdrowie mężczyzn - żołądek i dwunastnica

Ponad połowa dorosłych mężczyzn cierpi z powodu wrzodów trawiennych. Dokuczają zwłaszcza nerwusom, panom żyjącym w ciągłym stresie i nieregularnie się odżywiającym. Przyczyną wrzodów może być (chociaż nie zawsze tak jest) bakteria Helicobacter pylori. By to sprawdzić, warto w domu zrobić prosty test (HelicoTest, dostępny w aptekach). Chorobę wrzodową można dziś z powodzeniem leczyć farmakologicznie.

Zdrowie mężczyzn - choroby prostaty

Prostata leży tuż pod pęcherzem moczowym i niczym kołnierz otacza początkowy odcinek cewki moczowej. To niewielki, ale bardzo ważny gruczoł (nazywa się go także gruczołem krokowym lub sterczem). Produkuje wydzielinę, dzięki której plemniki mogą się dobrze odżywiać, być sprawne i szybko przemieszczać się do celu. Gdy prostata zaczyna się powiększać (zwykle ok. 50. roku życia), pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu. Ostry ból w kroczu świadczy o zapaleniu prostaty i wymaga pomocy lekarza urologa.

Zdrowie mężczyzn - serce

Niewłaściwe odżywianie, stres, papierosy, nadużywanie alkoholu sprawiają, że na choroby układu krążenia zapadają coraz młodsi, aktywni zawodowo mężczyźni. Groźna jest szczególnie miażdżyca – choroba spowodowana odkładaniem się w tętnicach złogów zbudowanych z cholesterolu i soli wapnia. Zmniejszają one wewnętrzny przekrój tętnic i krew z trudem dociera do poszczególnych narządów. Z czasem tętnice mogą ulec całkowitemu zatkaniu, a to już prosta droga do zawału lub udaru mózgu.

Łysienie androgenowe

Wielu mężczyzn zaczyna łysieć już między 18.–20. rokiem życia. To łysienie androgenowe, które nie jest chorobą, a tylko skłonnością genetyczną. Przyczyną jest miejscowa nadprodukcja enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron – hormon, który sprawia, że mieszki włosowe stopniowo się kurczą i tracą zdolność tworzenia nowych włosów. Na rynku jest sporo leków przeciw łysieniu androgenowemu.

Otyłość brzuszna

Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to patologiczne zjawisko, które lekarze nazywają otyłością brzuszną. Dotyczy 40 proc. mężczyzn. To właśnie otyłość jest przyczyną choroby wieńcowej, bezdechu sennego, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu i cukrzycy. Aby otyłość brzuszna nie przerodziła się jeszcze w otyłość olbrzymią, pomoże zmiana stylu życia i diety. Mniej kalorii, więcej ruchu – to recepta nie tylko na poprawę sylwetki, ale też uniknięcie wielu groźnych chorób.

Problemy z erekcją

Mogą mieć dwa podłoża – psychiczne i fizyczne. Przewlekły stres, przemęczenie to częste przyczyny kłopotów z erekcją. Mogą być one też skutkiem cukrzycy (uszkadza nerwy) oraz miażdżycy (blokuje dopływ krwi do prącia). Erekcję osłabia także nadużywanie alkoholu.

Przedwczesny wytrysk

Zazwyczaj ma podłoże psychologiczne. W 90 proc. przypadków można zwalczyć tę przypadłość, wykonując określone ćwiczenia na przedwczesny wytrysk, pijąc zioła albo przyjmując tabletki zalecone przez androloga lub seksuologa. Są też specjalne prezerwatywy. Niektórym panom pomaga wieczorna lampka wina lub kieliszek koniaku.

Problem

Jakich witamin potrzebuje twój mężczyzna?

  • Panowie, którzy pracują fizycznie lub intensywnie uprawiają sport, potrzebują więcej witaminy C, E, B i beta-karotenu. Wynika to z szybszej przemiany materii, a więc też większego zużycia energii.
  • Palaczom potrzebna jest witamina A. W połączeniu z witaminą C i E zmniejsza ryzyko raka płuc. Palący mężczyźni mają o 40 proc. zwiększone zapotrzebowanie na witaminę A i E.
  • Kto nie stroni od alkoholu, fast foodów czy chińszczyzny, powinien wspomagać organizm witaminą B1.
  • U sercowców nie może brakować witaminy C oraz E (od 100 do 200 mg dziennie), które chronią naczynia krwionośne przed zawałem serca.
  • Dojrzali panowie potrzebują więcej witamin z grupy B (B1, B6, B12), a także C, E oraz kwasu foliowego. Nie może też im zabraknąć witaminy D, która chroni układ kostny przed osteoporozą.
  • Mężczyznom żyjącym w ciągłym stresie i przepracowanym więcej spokoju, równowagi psychicznej przyniesie regularne przyjmowanie kwasu foliowego wraz z witaminą C i E.
  • Niedobór witamin pojawia się też po niektórych kuracjach. Przyjmowanie leków przeciwbólowych utrudnia wchłanianie witaminy C i B, leków na żołądek – witaminy C, antybiotyków – wszystkich witamin, lekarstw obniżających poziom cholesterolu – witaminy A, D, E i K.

Chrapanie

Chrapanie może się okazać niebezpieczne dla zdrowia, gdy towarzyszy mu bezdech senny. Ich następstwem jest małe nasycenie krwi tlenem, które prowadzi do przejściowego niedotlenienia serca i mózgu, a to może skutkować rozwojem choroby wieńcowej, zawałem, udarem, nadciśnieniem tętniczym. Śmiertelnie groźne są też zaburzenia rytmu spowodowane bezdechem. Zarówno chrapanie, jak i bezdech należy leczyć.

Męska depresja

Choć depresja częściej dopada kobiety, to mężczyźni chorują na nią ciężej, bo rzadziej chodzą do specjalisty. Nie chcą przyjmować leków, które w 80 proc. przypadków są skuteczne. W chwilach znacznego obniżenia nastroju, bezsenności uważają, że sami sobie poradzą. Uciekają w pracę lub nadużywają alkoholu. To sprawia, że z powodu depresji mężczyźni częściej niż kobiety popełniają samobójstwa.

Zdrowie mężczyzn - układ kostny

U panów jest on mocniejszy niż u kobiet, ale z powodu niezdrowego stylu życia im także grozi osteoporoza, czyli odwapnienie kości. Dieta uboga w wapń i witaminę D3, nałogowe palenie i nadużywanie alkoholu sprawiają, że co ósmy mężczyzna ma osłabione kości. Do słabych punktów należą także stawy. W młodości są one bardziej niż u kobiet narażone na urazy, dlatego w wieku dojrzałym panom często dokuczają stawy kolanowe i barkowe.

Gorsza pamięć

Nie złość się, gdy on znów zapomniał zrobić zakupy. Słabą pamięć ma 52 proc. panów w sile wieku. Przyczyną bywa przemęczenie, miażdżyca, niedobór lecytyny, L-karnityny lub witaminy B6 i B12.

Zrób to koniecznie

Proste ćwiczenia dla zapracowanych panów

Wielu mężczyzn, niezależnie od wieku, narzeka na brak czasu. To wymówka, która ma ich rozgrzeszyć, że zrezygnowali z aktywności fizycznej. Ale nawet nic nie robiąc, jadąc ze spotkania na spotkanie, można ćwiczyć, by usprawnić swój organizm.
Oto kilka propozycji.

  • Zrób kilka przysiadów podczas codziennej toalety rano i wieczorem.
  • Chodź jak najczęściej po schodach.
  • Przesiądź się do komunikacji miejskiej - dojście do przystanku to też ruch!
  • Podczas tzw. pracy koncepcyjnej, zastanawiania się nad nowym projektem możesz wysoko unosić kolana. Taki marsz w miejscu to pełnowartościowy trening.
  • Gdy komputer przetwarza dane, zrób kilka ćwiczeń rozciągających, możesz się po prostu przeciągać.
  • Siedząc w fotelu, zaciskaj i rozluźniaj pośladki, utrzymując je w napięciu przez 10 sekund.
  • Podczas jazdy samochodem napinaj poszczególne grupy mięśni przez 5–10 sekund, a następnie rozluźnij je. Powtórz ćwiczenie po 10 razy dla każdego mięśnia.

Na te ćwiczenia musisz znaleźć co najmniej 5 minut każdego dnia. Są bardzo przydatne, ponieważ normalizują ciśnienie krwi, czynność serca, poprawiają gospodarkę tłuszczową. Badania Cooper Institute for Aerobics Research w Dallas dowiodły, że wykonując je regularnie, spalisz mniej więcej tyle samo kalorii co podczas lekkiego treningu.

To ci się przyda

1 września ruszył drugi etap kampanii profilaktycznej największej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka "Jestem Kobietą i dbam...". Do 30 listopada na stronie www.kobieta.diagnostyka.pl wszystkie Panie mogą pobrać bon 70% zniżki na pakiet badań dla swoich partnerów oraz wziąć udział w konkursie. Do wygrania tydzień w Alpach, 10 weekendów w SPA i 20 zestawów kosmetyków.

miesięcznik "Zdrowie"