Menorrhagia znaczy NADMIERNIE OBFITE MIESIĄCZKI
Obfite krwawienia, na które się skarżysz zwykle jest problemem subiektywnym - zdarza się, że mylnie interpretujesz krwawienia miesięczne jako zbyt obfite. Zawsze jednak warto skonsultować swoje wątpliwości z lekarzem, bo może to być menorrhagia, niosąca ze sobą m. in. ryzyko anemii.
Spis treści
Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) może doprowadzić do niedokrwistości i rozwoju anemii z niedoboru żelaza. Żelazo jest istotnym składnikiem hemoglobiny - barwnika zawartego w krwinkach czerwonych (erytrocytach).
Obfite miesiączki: objawy niedokrwistości
Jeśli odczuwasz osłabienie, łatwo się męczysz, dokuczają ci duszności, masz przyspieszone tętno i często boli cię głowa, to mogą być objawy niedokrwistości. Możesz również zaobserwować u siebie częstsze infekcje w wyniku spadku odporności. Z całą pewnością też zauważasz też bladość skóry i śluzówek, suchość i łuszczenie się skóry, łamliwość paznokci oraz wypadanie włosów. Uwaga! Anemia może doprowadzić do niewydolności układu krążenia.
Menorrhagia: przyczyny
Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) jest wieloprzyczynowe. Zazwyczaj jest skutkiem zażywania środków antykoncepcyjnych lub zaburzenia hormonalnego. Może je również wywołać wkładka domaciczna, rak trzonu macicy czy pojawiające się mięśniaki na macicy.
Przyczyn nadmiernego krwawienia można upatrywać w następujących dolegliwościach:
- rak endometrium lub błony śluzowej szyjki macicy
- nieprawidłowości dotyczące powierzchni endometrium np. mięśniaki macicy i polipy endometrialne
- zakażenia
- wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne IUD - ich używanie wiąże się z bardziej obfitymi krwawieniami
- endometrioza
- zaburzenia składu krwi
- depresja
- sterylizacja
- zespół policystycznych jajników
- choroby tarczycy
- guzy wydzielające estrogeny, głównie guzy jajnika
- okres klimakterium
- dojrzewanie
Również cukrzyca, nadciśnienie tętnicze mogą się przyczynić do nadmiernych miesiączek. Warto tu dodać, że obfite krwawienia często trwają bardzo długo szczególnie u młodych dziewczyn oraz kobiet przed menopauzą.
Jeśli cierpisz z powodu przedłużających się krwawień miesiączkowych, są one nadzwyczaj obfite, odczuwasz bóle w podbrzuszu, łatwo się męczysz, cierpisz na duszności i brak koncentracji, koniecznie udaj się do lekarza. Przyczyn nadmiernego krwawienia miesięcznego jest wiele, dlatego by uniknąć anemii, nie bagatelizuj ich. Skonsultuj się z lekarzem. Specjalista ustali konkretną przyczynę i zaordynuje metodę leczenia, jeśli leczenie jest konieczne.
Porady eksperta