Metody antykoncepcji: spirala czyli wkładka domaciczna zwykła i hormonalna
Wkładka domaciczna (popularna spirala) to metoda antykoncepcji zalecana przez ginekologów przede wszystkim kobietom, które pierwszy poród mają już za sobą. Wkładka wewnątrzmaciczna zabezpiecza przed ciążą na czas od 2 do 6 lat. Czy spirala jest skuteczna? Jakie są wady i zalety wkładki wewnątrzmacicznej?
Spis treści
- Dla kogo wkładka domaciczna
- Wkładka domaciczna: korzyści ze spirali
- Wkładka domaciczna ma też wady
- Ile kosztuje założenie spirali
Spirala kształtem przypominają literę T. Nowoczesna wkładka domaciczna jest wykonana z plastiku z dodatkiem miedzi albo srebra. Zmniejszaa radykalnie ruchliwość plemników. W wyniku tego nie mają one szansy, żeby dotrzeć do jajowodu i zapłodnić komórkę jajową. Wkładki domaciczne hormonalne wyposażone są w specjalny pojemniczek z progesteronem, który stopniowo uwalnia się do wnętrza macicy, działając miejscowo na jej błonę śluzową. W wyniku tego gęstnieje śluz w szyjce macicy, co czyni go nieprzenikliwym dla plemników i zmniejsza ich ruchliwość e jajowodach. W Polsce jedyną dostępną spiralą hormonalną jest Mirena.
Dla kogo wkładka domaciczna
Ta metoda jest polecana kobietom, które już rodziły, nie planują w najbliższym czasie dzieci, a nie chcą czy nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Panie, które nie rodziły, nie powinny jej stosować, ponieważ tradycyjna wkładkawewnątrzmaciczna (niezależnie od tego, z czego jest zrobiona) powoduje lekki stan zapalny macicy. Ponadto podczas jej zakładania może dojść do uszkodzenia szyjki. To z kolei czasem ma wpływ na przebieg ciąży. Mirena co prawda zapobiega infekcjom, ale i jej nie zakłada się kobiecie, która nie rodziła, a proponuje się pigułki. Spiralę zakłada lekarz w czasie menstruacji. W zależności od rodzaju zabezpiecza ona na 2-6 lat.
Wkładka domaciczna: korzyści ze spirali
- skuteczność spirali tradycyjnej według wskaźnika Pearla: 0,6-0,8, hormonalnej 0,1
- wkładki z hormonami hamują comiesięczny rozrost błony śluzowej macicy, dzięki czemu miesiączki są mniej obfite i krótsze (1–2 dni); można je stosować nie tylko w celach antykoncepcyjnych, ale również jako lek przy obfitych miesiączkach
- długotrwałe zabezpieczenie przed niepożądaną ciążą
- spirale zwykłe i hormonalne mogą stosować kobiety karmiące
- wkładki hormonalne przeciwdziałają przerostowi błony śluzowej macicy, rozwojowi mięśniaków i polipów
- metoda jest ekonomiczna, bo wydatek rozkłada się na kilka lat
Wkładka domaciczna ma też wady
- przeciwwskazaniem są niektóre wady budowy macicy (mięśniaki, deformacje szyjki na skutek ciąży), skłonność do infekcji przydatków, torbieli
- nie mogą z niej korzystać kobiety, które miały ciążę pozamaciczną
- mogą zwiększyć długość oraz intensywność krwawienia, zwłaszcza przez pierwsze miesiące od założenia (z wyjątkiem Mireny)
- spirale tradycyjne zwiększają ryzyko infekcji narządu rodnego.
Ile kosztuje założenie spirali
W zależności od rodzaju 80–850 zł.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta