Mastodynia - przyczyny, objawy i leczenie mastodynii
Mastodynia to ból piersi połączony z ich obrzmieniem. Mastodynia najczęściej pojawia się przed okresem i jest spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem miesiączkowym. Jeśli jednak ból i obrzmienie piersi nie ustępują, a dodatkowo objawy te nasilają się, można podejrzewać różne choroby. Jakie są przyczyny i objawy mastodynii? Na czym polega leczenie tej przypadłości?
Spis treści
Mastodynia to ból piersi połączony z ich obrzmieniem i powiększeniem. Dolegliwości te mogą być na tyle silne i trwać na tyle długo (nawet tydzień), by utrudniać codzienne funkcjonowanie, powodować problemy ze snem, a także dyskomfort podczas współżycia. W większości przypadków za mastodynią stoją hormony, jednak czasami przyczyną bólu piersi z ich obrzmieniem mogą być poważne choroby - w tym rak.
Mastodynia - przyczyny
Mastodynia może być uzależniona od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie - spowodowana zmianami hormonalnymi, do których podczas niego dochodzi. W drugiej fazie cyklu stężenie estrogenów wzrasta. Ich nadmiar sprawia, że całe ciało puchnie, także w obrębie piersi. Z kolei niedobór progesteronu w tym samym czasie powoduje obrzęki i zwiększoną tkliwość - szczególnie piersi. Cykliczny ból piersi najczęściej pojawia się u młodych kobiet i znika bez leczenia przed menopauzą.
Z kolei mastodynia niecykliczna (niezależna od cyklu miesiączkowego) najczęściej dotyczy kobiet między 30. a 50. rokiem życia, a także tych po menopauzie.
Przy mastodynii niecyklicznej można podejrzewać szereg schorzeń:
- rak piersi (jednak ból piersi rzadko jest objawem tej choroby),
- ropień sutka,
- martwica tłuszczowa piersi,
- rozszerzenie przewodów mlecznych,
- torbiele piersi,
- zapalenie sutka (mastitis),
- choroba Mondora (zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych ściany klatki piersiowej),
- zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Również noszenie nieodpowiednio dobranej bielizny, karmienie piersią czy ciąża mogą być przyczyną mastodynii. Powodują ją także niektóre leki (etynyloestradiol w tabletkach antykoncepcyjnych, spironolakton - lek moczopędny).
Mastodynia - objawy
Cykliczne bóle piersi występują kilka dni przed miesiączką i ustępują z chwilą jej pojawienia się. Wówczas obie piersi są obrzmiałe, bardzo wrażliwe na dotyk, bolą (ból ten może promieniować nawet do pach i ramion). Ponadto pojawia się wrażenie, że piersi są cięższe niż zwykle, a brodawki bywają bardzo twarde.
Przy mastodynii niecyklicznej ból może objąć tylko jedną pierś. Ponadto często jest opisywany jako ostry, palący i występuje w jednym obszarze piersi.
Mastodynia - leczenie
Przy mastodynii cyklicznej pacjentce podaje się leki, których celem jest zablokowanie działania hormonów z grupy estrogenów na receptory piersi. Są to leki hormonalne, np. gestageny, bromokryptyna, tamoksyfen, jak i niehormonalne, np. NLPZ, olej z wiesiołka, leki odwadniające, witamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B. Szczególnie zaleca się przyjmować magnez. Suplementy magnezu spożyte w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (zwykle 2 tygodnie przed kolejnym okresem) zmieszają cykliczny ból piersi, a także inne objawy PMS - zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Nie bez znaczenia jest również dieta. Przede wszystkim z jadłospisu należy wykluczyć potrawy i napoje zawierające kofeinę i teofilinę (kawę, herbatę czarną i zieloną), a także kakao, czekoladę, napoje typu cola oraz tzw. napoje energetyzujące. Należy także zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie.
Przy mastodynii niecyklicznej leczenie zależy od przyczyny schorzenia.
Porady eksperta