Dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza ("ludzie drzewa") - przyczyny, objawy i leczenie
Dysplazja Lewandowsky'ego-Lutza to uwarunkowana genetycznie choroba skóry, w przebiegu której na ciele pojawiają się zmiany, przypominające wyglądem korę drzewa - stąd określenie osób nią dotkniętych "ludzie drzewa". Jest to bardzo rzadka choroba skóry, jednak ma związek z szeroko rozpowszechnionym wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jakie są przyczyny i objawy dysplazji Lewandowsky'ego-Lutza? Na czym polega leczenie?
Spis treści
- Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - przyczyny
- Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - objawy
- Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - diagnostyka
- Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - leczenie
- "Człowiek-drzewo" w Bangladeszu. Narośle na jego rękach i stopach ważą co najmniej 5 kg
Źródło: RUPTLY/x-news
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza (epidermodysplasia verruciformis, nabłonkowa dysplazja brodawkowata) to bardzo rzadka choroba skóry o podłożu genetycznym. Jej istotą jest nieprawidłowe namnażanie się komórek skóry, które tworzą narośle, przypominające wyglądem korę drzewa. Do tej pory na świecie odnotowano zaledwie kilka przypadków tej choroby.
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - przyczyny
Za dysplazję Lewandowsky’ego-Lutza prawdopodobnie odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – głównie typy 5, 8 i 14. Może on wywołać tę chorobę jedynie u osób o pewnej predyspozycji genetycznej - z mutacją chromosomu 17 w obrębie dwóch genów - EVER1 lub EVER2. Mutacja ta prowadzi do obniżenia się potencjału odpornościowego skóry, przez co wirus zaczyna penetrować jej warstwy, przyczyniając się do pojawienia się zmian chorobowych. Wiadomo, że predyspozycja ta jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny.
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - objawy
Objawy dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza to zmiany skórne, które:
- mogą być zlokalizowane na całym ciele (poza paznokciami i owłosioną skórą głowy). Zwykle najpierw obejmują twarz, dłonie i stopy, a następie rozprzestrzeniają się na skórze całego ciała
- mogą mieć postać rumienia, przebarwień, brodawek lub narośli, które wyglądem przypominają korę drzewa (tzw. rogi skórne)
- systematycznie się rozrastają, niekiedy bardzo gwałtownie
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.
Do tej pory najbardziej znaną osobą z dysplazją Lewandowsky’ego-Lutza był pochodzący z Indonezji Dede Koswara. Niemalże całe jego ciało było porośnięte jest warstwą brodawek. Z kolei dłonie i stopy swoim wyglądem przypominały gałęzie drzewa. Mężczyzna zmarł w 2016 roku. Z takimi samymi naroślami zmaga się pochodzący z Bangladeszu Abula Bajandara, u którego narośle pojawiły się, gdy ten miał 16 lat.
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - diagnostyka
Rozpoznanie stawia się na podstawie objawów i badaniu genetycznym. Czasami zmiany skórne mogą sugerować takie choroby, jak brodawki płaskie, liszaj płaski czy łupież pstry, dlatego należy je wykluczyć.
Dysplazja Lewandowsky’ego-Lutza - leczenie
Leczenie polega na podawaniu leków z grupy retinoidów, które hamują penetrację wirusa w warstwach skóry. U niektórych chorych zmiany cofają się na jakiś czas lub jedynie zostaje zahamowany ich wzrost.
Chorobowe zmiany skorne mogą ważyć nawet kilka kilogramów i utrudniać wykonywanie codziennych czynności, takie jak chodzenie czy jedzenie, dlatego lekarz może zdecydować o ich usunięciu podczas operacji chirurgicznej lub za pomocą lasera. Jednak zmiany często nawracają. Mogą również przekształcić się w nowotwór złośliwy skóry (np. raka kolczystokomórkowego skóry).
"Człowiek-drzewo" w Bangladeszu. Narośle na jego rękach i stopach ważą co najmniej 5 kg
Porady eksperta
Polecany artykuł: