Wlew doodbytniczy - badanie jelita grubego

Wlew doodbytniczy to badanie radiologiczne jelita grubego z użyciem kontrastu, wykonywane w celu wykrycia zmian zarysów jelita grubego. Jak przygotować się do tego badania proktologicznego i jak ono przebiega?

Wlew doodbytniczy - badanie jelita grubego
Autor: Photos.com Wlew doodbytniczy - badanie jelita grubego

Spis treści

  1. Wlew doodbytniczy: wskazania do badania
  2. Wlew doodbytniczy - przygotowanie do badania
  3. Wlew doodbytniczy: przebieg badania

Wlew doodbytniczy wykonuje się przy podejrzeniu procesu rozrostowego jelita grubego, przy chorobach zapalnych jelita grubego lub niedrożności w jego obrębie oraz innych dysfunkcjach tego narządu.

Jeśli jesteś w ciąży lub w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, a wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia, nie powinnaś poddawać się temu badaniu.

Wlew doodbytniczy: wskazania do badania

Wskazaniem do wykonania tego badania są:

Wlew doodbytniczy - przygotowanie do badania

Poniższe zalecenia mogą się nieco różnić, w zależności od ośrodka, w którym wykonywane jest badanie, ale zawsze mają na celu oczyszczenie jelita grubego z mas kałowych.

Badaniem poprzedzającym wlew doodbytniczy jest badanie per rectum

  • już tydzień przed badaniem nie należy spożywać owoców pestkowych
  • 2-3 doby przed badaniem należy stosować dietę płynną, bezresztkową (herbata z cukrem, galaretki, buliony), by oczyścić jelito
  • przeddzień badania i w dniu badania nie należy spożywać żadnych posiłków, zwykle
  • przyjmuje się też środki przeczyszczające - o ich rodzaju decyduje lekarz kierujący na badanie
  • w dniu badania nie wolno jeść, pić, palić tytoniu; przed badaniem stosuje się lewatywę, którą zwykle powtarza się, aż wypływająca z odbytu woda będzie czysta,
  • gdy zmiany jelita grubego są bardzo duże, zamiast lewatywy stosuje się podawanie doustne dużych ilości płynu

U dzieci wskazane jest podanie środka uspokajającego.W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Wlew doodbytniczy: przebieg badania

Do jelita grubego lekarz wprowadza środek cieniujący (kontrast), a następnie wykonuje zdjęcia rentgenowskie jelita.

Badanie zawsze rozpoczyna się od radiologicznego zdjęcia przeglądowego jamy brzusznej, by ocenić stan przygotowania pacjenta do badania.

Badanie jednokontrastowe polega na wypełnieniu jelita grubego zawiesiną barytową, a następnie jego opróżnieniu, co pozwala uwidocznić zarysy narządu i fałdów śluzówki jelita. Badanie dwukontrastowe polega na rozciągnięciu fałdów błony śluzowej jelita przez wprowadzenie powietrza i pokrycie jego powierzchni cienką warstwą barytu. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zdecydować o podaniu ci kontrastu doustnie. Podaje się wtedy metoklopramid, aby przyspieszyć perystaltykę jelita cienkiego. Po przejściu zawiesiny do części zstępującej jelita grubego, przez cewnik doodbytniczy wprowadza się powietrze. Podczas badania pacjent jest obracany na boki, aby uzyskać wypełnienie kontrastem całego jelita grubego. Lekarz wykonuje dokumentację zdjęciową w czasie twojego wydechu. Badanie trwa kilkadziesiąt minut.