Lekarz wykrył uchyłki? Sprawdź, czy masz powody do zmartwień
Uchyłki jelita grubego ujawnione na USG zazwyczaj nie są powodem do zmartwień. Poważniejszym schorzeniem jest dopiero zapalenie uchyłków jelita grubego. Czy wiesz, jakie objawy wywołują obie choroby?
Spis treści
- W której części przewodu pokarmowego powstają uchyłki?
- Przyczyną powstawania uchyłków jest dieta ubogoresztkowa
- Uchyłkowatość czy zapalenie uchyłków?
Uchyłki w jelicie powstają z reguły u osób po czterdziestce. U młodszych uchyłki jelita grubego rzadko się tworzą, ponieważ trzeba sobie na nie "zapracować", przez wiele lat stosując dietę ubogą w błonnik. Częstotliwość ich występowania rośnie z wiekiem. Ma je ok. 30 proc. sześćdziesięciolatków i prawdopodobnie 80-90 proc. Polaków po 75. roku życia. Są chorobą cywilizacyjną rzadko występującą w biednych krajach Afryki czy Azji.
W której części przewodu pokarmowego powstają uchyłki?
Jelito grube tworzą kątnica, okrężnica i odbytnica. Okrężnica to jego najdłuższy odcinek, który składa się z czterech części: wstępującej, poprzecznej, zstępującej i esowatej (zwanej esica).
To właśnie w tej ostatniej części, leżącej po lewej stronie brzucha, w 90 proc. przypadków występują uchyłki. Mogą się tworzyć także w pozostałych odcinkach jelita grubego (z wyjątkiem odbytnicy), ale w esicy jest ich najwięcej. Są to uwypuklenia w ścianie jelita grubego – wyściełająca jego wnętrze błona śluzowa przeciska się przez warstwę mięśniową, tworząc małe kieszonki.
Przyczyną powstawania uchyłków jest dieta ubogoresztkowa
Przyczyną tego procesu jest spożywanie zbyt małej ilości błonnika. Dieta ubogoresztkowa prowadzi do wydłużenia się pasażu jelitowego i zmniejszenia objętości mas kałowych. Wymusza to nadmierne skurcze okrężnicy –wtedy ciśnienie w jelicie rośnie, czego skutkiem jest wypchnięcie błony śluzowej na zewnątrz. Powstawaniu uchyłków sprzyjają także pewne predyspozycje genetyczne (słabość mięśni jelita grubego) i stres.
Uchyłkowatość czy zapalenie uchyłków?
Uchyłki z reguły nam nie dokuczają i nie musimy się nimi w ogóle przejmować, dopóki nie pojawią się dolegliwości (dotyczy to 10-15 proc. osób). Mówimy wtedy o uchyłkowatości jelita grubego.
Objawami uchyłkowatości jelita grubego mogą być:
- zaparcia (czasami także biegunki),
- pobolewania po lewej stronie brzucha,
- niejednokrotnie nasilające się po jedzeniu,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- puste parcia (nie ma po nich defekacji),
- niestrawność,
- uczucie dyskomfortu.
Symptomy te są jednak mało charakterystyczne, ponieważ występują też przy innych schorzeniach układu pokarmowego. Zdiagnozowana przez lekarza uchyłkowatość jelita grubego nie stanowi poważnego problemu, dopóki nie dojdzie do zapalenia uchyłków.
Objawami zapalenia uchyłków są:
- bóle brzucha,
- gorączka,
- kłopoty z wypróżnieniem, a nawet zatrzymanie stolca.
Z leczeniem stanu zapalnego nie należy zwlekać, ponieważ daje groźne powikłania, takie jak perforacja ściany jelita grubego czy zapalenie otrzewnej, które wymagają natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Porady eksperta