SKALA APGAR - badanie oceniające stan noworodka
Urodziła pani śliczne, zdrowe dziecko. Daliśmy mu 10 punktów w skali Apgar. Na takie słowa czeka każda mama. Ale musisz pamiętać, że dziesiątka w skali Apgar oznacza, że organizm noworodka wykonuje podstawowe funkcje życiowe, ale niestety, nie gwarantuje, że w przyszłości twój syn czy córka będą się idealnie rozwijać.
Spis treści
- W skali Apgar oceniane są podstawowe funkcje życiowe
- Ile punktów i za co dostaje noworodek w skali Apgar?
- Potrzebny dystans do wyniku badania według skali Apgar
Stworzoną w 1956 roku przez dr Wirginię Apgar skalę stosuje się na całym świecie. Dzięki niej, używając prostych testów, lekarze mogą się zorientować, czy nowo narodzone dziecko jest zdolne do życia poza łonem matki. Badanie według skali Apgar przeprowadza się 4 razy: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.
Noworodka poddaje się pięciu testom. Za każdy z nich może dostać od 0 do 2 pkt. Potem punkty są sumowane i lekarz neonatolog (pediatra, specjalista od noworodków) wystawia cenzurkę. 8-10 pkt. oznacza bardzo dobry stan dziecka, 5-7 pkt. - stan średni (często dziecko potrzebuje wtedy np. udrożnienia dróg oddechowych i podania tlenu), 0-4 pkt. - stan ciężki wymagający natychmiastowej intensywnej pomocy medycznej.
W skali Apgar oceniane są podstawowe funkcje życiowe
Zaraz po porodzie, jeszcze na sali porodowej, neonatolog ocenia:
- czynność serca - lekarz osłuchuje dziecko stetoskopem. Jeżeli serce uderza ponad 100 razy na minutę, noworodek dostaje 2 punkty; jeśli mniej niż 100 - 1 punkt; przy braku czynności serca - 0 punktów.
- oddychanie - za pierwszy, donośny krzyk noworodek dostaje 2 punkty. Jeżeli krzyk jest nieregularny, słaby - 1 punkt. Gdy dziecko w ogóle nie krzyczy - 0 punktów.
- napięcie mięśni - lekarz zgina i prostuje ręce oraz nogi noworodka. Jeśli ruchy kończyn są energiczne, silne, zostaną mu przyznane 2 punkty. Jeżeli napięcie mięśni jest słabe - 1 punkt. Gdy są one całkowicie wiotkie - 0 punktów.
CZYTAJ TEŻ: Sprawdź, czy NOWORODEK dobrze widzi i słyszy
- reakcje na bodźce - noworodkowi drażni się okolice nozdrzy i ust. Wkłada mu się cewnik do noska. Dziecko powinno zareagować głośnym płaczem, krzykiem lub kichaniem i za to dostanie 2 punkty. Jeśli na buzi pojawi się tylko grymas - 1 punkt. Gdy nie będzie żadnej reakcji - 0 punktów.
- barwę skóry - prawidłowo ukrwiona skóra jest różowa i za to przyznawane są 2 punkty. Jeżeli noworodek ma sine ręce i nogi - lekarz przyzna 1 punkt, a jeśli skóra na całym ciele jest sina albo blada - 0 punktów.
Ile punktów i za co dostaje noworodek w skali Apgar?
Potrzebny dystans do wyniku badania według skali Apgar
"Dziesiątka" w skali Apgar świadczy o tym, że organizm noworodka wykonuje podstawowe funkcje życiowe. Ale testy te nie wykażą, czy ośrodkowy układ nerwowy jest prawidłowo zbudowany i będzie dobrze funkcjonował. Ośrodki nerwowe, regulujące funkcje życiowe oceniane w skali Apgar, znajdują się w pniu mózgu.
A normalny rozwój psychoruchowy dziecka zależy od prawidłowej budowy także śródmózgowia i kory mózgowej. Ważne jest też, jak przebiegają procesy biochemiczne w komórkach mózgu oraz kiedy dojrzewają poszczególne jego części.
U tak małego dziecka nawet specjalistyczne badania nie pomogłyby w ustaleniu ogólnej kondycji ośrodkowego układu nerwowego i prognozy na przyszłość. To dlatego „dziesiątką" trzeba się cieszyć, ale też należy ją traktować tylko jako szansę, że dziecko dobrze sobie poradzi na tym świecie.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta