Cholecystografia to badanie pęcherzyka żółciowego. Na czym polega?

Cholecystografia to badanie radiologiczne pęcherzyka (woreczka) żółciowego. Dzięki cholecystografii można zobrazować pęcherzyk żółciowy i wykryć wiele schorzeń, np. kamicę czy stan zapalny. Sprawdź na czym polega cholecystografia i jakie są wskazania do jej wykonania.

Cholecystografia to badanie pęcherzyka żółciowego. Na czym polega?
Autor: Thinkstockphotos.com Cholecystografia to badanie radiologiczne pęcherzyka (woreczka) żółciowego.

Spis treści

  1. Cholecystografia - wskazania
  2. Cholecystografia - jak się przygotować?
  3. Cholecystografia - na czym polega?

Cholecystografia to badanie radiologiczne pęcherzyka (woreczka) żółciowego. Cholecystografia była kiedyś uważana za podstawowe badanie, które należy wykonać przy podejrzeniu kamicy żółciowej. Obecnie jest rzadko wykorzystywana, gdyż ma niską wartość diagnostyczną. Obecnie w przypadku schorzeń pęcherzyka żółciowego wykonuje się ultrasonografię (USG) dróg żółciowych (ultrasonografia wątrobowo-żółciowa). W badaniu tym nie wykorzystuje się promieniowania, nie trzeba podawać kontrastu i można je wielokrotnie powtarzać bez skutków ubocznych.

Cholecystografia - wskazania

  • podejrzenie anomalii rozwojowych pęcherzyka żółciowego
  • cholecystoza przerostowa
  • kwalifikacjęa do ewentualnego leczenia kamicy pęcherzykowej metodami niechirurgicznymi
  • ocena drożności dróg żółciowych po operacjach

CZYTAJ TEŻ >> Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

Cholecystografii nie można przeprowadzać u ciężarnych ani kobiet, które mogą być w ciąży

Cholecystografia - jak się przygotować?

Przed badaniem należy poinformować lekarza o ciąży (jest bezwzględnym przeciwwskazaniem), a także o chorobach krążenia (np. chorobie wieńcowej czy skłonności do krwawień), przyjmowanych lekarz (zwłaszcza jeśli są to leki przeciwkrzepliwe), a także o jaskrze, uczuleniach i dusznościach.

SPRAWDŹ >> Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym. Jadłospis, gdy choruje woreczek żółciowy

Cholecystografia - na czym polega?

Pacjentowi jest podawany środek cieniujący - doustnie (zwykle w postaci drażetek - cholecystografia doustna) lub dożylnie (cholecystografia dożylna), który dostaje się krwiobiegu, a następnie zostaje wydzielony przez wątrobę z żółcią.

Potem zostaje wykonana seria zdjęć rentgenowskich pęcherzyka żółciowego, a także przewodu pęcherzykowego i żółciowego wspólnego (drogi żółciowe), choć zobrazowanie tych ostatnich zwykle nie jest wystarczające.

Żółć razem z środkiem cieniującym odwzorowuje zarys pęcherzyka. Dzięki temu można ocenić jego umiejscowienie, kształt, rozmiary i wykryć ewentualne niedrożności oraz ustalić ich przyczynę (np. kamienie).

Na przykład, w przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego charakterystyczną cechą jest brak uwidocznienia pęcherzyka.