Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić

2009-01-13 2:11

Twój woreczek żółciowy szwankuje, jeśli często męczy cię niestrawność, czujesz ciężar w żołądku i ciągle ci się odbija. Zmień jadłospis. Proponowana przez nas dieta pozwoli pozbyć się dolegliwości i zapobiegnie poważniejszym kłopotom.

Problemy z WORECZKIEM ŻÓŁCIOWYM - radzimy, jak im zaradzić
Autor: GettyImages

Sygnały, takie jak: częsta niestrawność, ciężar w żołądku, ciągłe odbijanie, mogą świadczyć o tworzeniu się złogów w pęcherzyku żółciowym, popularnie nazywanym woreczkiem żółciowym lub w przewodach żółciowych, czyli o kamicy żółciowej. Wskazują na nią też silne bóle i napady kolki w prawej części brzucha, nudności, wymioty, zgaga. Dolegliwości występują najczęściej w nocy, kilka godzin po obfitym posiłku zawierającym czekoladę, żółtka jaj, śmietanę, tłuste mięso i wędliny, a także potrawy smażone i pieczone na tłuszczu. Wtedy pęcherzyk żółciowy się kurczy, wydalając jak najwięcej żółci niezbędnej do trawienia tłuszczów. Pod wpływem silnego skurczu wraz z żółcią mogą przesuwać się też kamienie żółciowe i to daje dolegliwości.

Kamica woreczka (pęcherzyka) żółciowego

Początkowo, gdy kamienie zaczynają się tworzyć, nie występują żadne objawy. Może to trwać nawet kilka lat. Wśród przyczyn schorzenia wymienia się: nieprawidłową dietę o wysokiej zawartości tłuszczu, cholesterolu, cukrów prostych, ubogą w błonnik i lecytynę. Kamienie żółciowe mogą powstawać także u osób stosujących głodówki i drastyczne kuracje odchudzające. Wiadomo też, że skłonność do kamicy żółciowej często występuje rodzinnie. Jeśli więc twoi krewni cierpieli na tę przypadłość, zawczasu wprowadź zmiany do swojej diety. Jedz regularnie, co najmniej 4-5 razy dziennie, najlepiej co 2-3 godziny. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci. Nie zapominaj o lekkim śniadaniu. Na czczo w pęcherzyku żółciowym znajduje się zbyt mało kwasów żółciowych niezbędnych do rozpuszczania cholesterolu. W gęstej, długo zalegającej w pęcherzyku żółci mogą się wytrącać kamienie. Posiłki przygotowuj tuż przed jedzeniem, nie przechowuj ich i nie odgrzewaj. Powinny być świeże i ciepłe - ani za gorące, ani za zimne. Wskazane jest gotowanie w wodzie lub na parze oraz duszenie bez tłuszczu. Wykluczone jest smażenie na tłuszczu i pieczenie, z wyjątkiem pieczenia w folii albo pergaminie. Pamiętaj, że nawet najchudsza potrawa po wchłonięciu tłuszczu z patelni staje się ciężko strawna,  wywołuje więc silny skurcz ścian pęcherzyka żółciowego i wzmożony wypływ żółci.

Ważne

Zwolennicy medycyny naturalnej polecają dwie kuracje pomagające pozbyć się kamieni żółciowych:

- Przed obiadem należy pić łyżkę oleju lnianego. Najlepiej zmieszać go z 3-4 łyżkami soku pomidorowego, marchwiowego lub buraczanego, doprawić natką pietruszki, koperkiem i ziołami. Olej łagodnie pobudza wydzielanie żółci i opróżnianie pęcherzyka żółciowego. Zapobiega zaleganiu żółci i tworzeniu się kamieni.
- Codziennie przez 5 dni trzeba wypić ok. 1 litra soku jabłkowego (najlepiej świeżo wyciśniętego). Szóstego dnia, po lekkiej kolacji (ok. godz. 18) wypić szklankę ciepłej wody z łyżką soli gorzkiej (do kupienia w aptece). Po 3 godzinach wypić następną szklankę roztworu, a następnie mieszaninę 120 g oliwy z oliwek i świeżo wyciśniętego soku z cytryny.

Gdy dolegliwości związane z woreczkiem żółciowym się nasilają

Przy napadzie kolki żółciowej, ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub przy ostrym zapaleniu dróg żółciowych stosuj ścisłą dietę.
Pierwszego dnia należy pić tylko słabą niesłodzoną herbatę, przegotowaną wodę, ziołowe napary (z rumianku lub mięty). Gdy poczujesz się lepiej, możesz jeść rzadkie kleiki na wodzie, rozcieńczone soki owocowe (niekwaśne), potem drobne kaszki, sucharki oraz pure z ziemniaków i marchewki.
Jeśli ostre objawy ustąpią (po 2-3 dniach), zacznij do posiłków dodawać mleko - na początek 2-3 łyżki. Trzeba je gotować osobno,
a potem wymieszać z ugotowaną kaszą manną lub pure ziemniaczanym. Z każdym dniem możesz zwiększać ilość mleka.
Powoli warto też wzbogacać dietę, pamiętając, by wprowadzać najwyżej 2 nowe produkty dziennie.
Dobrze tolerowane są potrawy z dwukrotnie mielonego chudego mięsa drobiowego, gotowane i przetarte warzywa (marchew, buraki, seler, pietruszka), świeży chudy twarożek, odrobina śmietanki, duszone jabłka oraz soki owocowe i warzywne.
Potem można jeść wysoko gatunkowe wędliny, czerstwe pieczywo z niewielką ilością masła, zupy warzywne z drobnymi kaszami (manna, mazurska) oraz gotowane chude mięso, np. pierś kurczaka w jarzynach.

Dieta bogata w warzywa i owoce pomoże na problemy z woreczkiem żółciowym

Wzbogać menu w produkty zawierające błonnik - razowe pieczywo, grube kasze, płatki zbożowe, a także warzywa i owoce (jedz co najmniej 50 dag dziennie). 
Wskazane są: marchew, pietruszka, szpinak, buraki, sałata, pomidory bez skórki, cykoria, rzeżucha i ogórki, seler, dynia, zielony groszek. Najlepiej jeść je na surowo, po doprawieniu odrobiną oleju lub masła. 
Niewskazane są: potrawy z warzyw strączkowych, grzyby, słodka kapusta, brukselka, kalafior, kalarepa, cebula, por, czosnek, rzepa, rzodkiewka, brukiew, a także świeże ogórki. 
Możesz jeść: dojrzałe oraz niezbyt kwaśne owoce obrane ze skórki. Owoce jagodowe (jagody, poziomki, maliny) najlepiej przetrzeć przez sitko, a gruszki ugotować lub upiec. 
Unikaj: owoców kwaśnych i niedojrzałych (agrest, porzeczki, wiśnie). 
Używaj łagodnych przypraw, które wspomagają trawienie, np. koperku, natki pietruszki, suszonych i świeżych ziół (majeranek, melisa, mięta, estragon), cynamonu, goździków, soku z cytryny.

Tego nie rób

  • Zrezygnuj z ciast z kremami i czekolady. 2-3 razy w tygodniu możesz zjeść deser: mus owocowy, galaretkę, kisiel, biszkopt.
  • Nie pij alkoholu. Raz na tydzień możesz pozwolić sobie na lampkę czerwonego wina. Zawiera polifenole, które obniżając poziom cholesterolu w żółci, zapobiegają tworzeniu się kamieni.
  • Zrezygnuj z kawy lub ogranicz się do filiżanki dziennie. Nie pij jej na czczo!
  • Źle tolerowane są też mocna herbata, kakao, napoje gazowane.

Czego unikać przy problemach z woreczkiem żółciowym

Trzeba przede wszystkim unikać tłuszczów zwierzęcych:

  • Śmietanę zastępuj jogurtem lub kefirem.
  • Ogranicz jedzenie masła (nie więcej niż łyżka dziennie) i jaj (do 2-3 na tydzień).
  • Niewskazane są też tłuste sery: żółte, topione i pleśniowe.
  • Możesz jeść tylko chude wędliny drobiowe, polędwicę, szynkę. A z mięs: cielęcinę, indyki, kurczaki, jagnięcinę, królika, dziczyznę oraz chudą wieprzowinę lub wołowinę.
  • Minimum 2 razy w tygodniu jedz chude ryby (dorsz, pstrąg, sandacz, flądra, okoń, szczupak, mintaj, morszczuk, płoć).

miesięcznik "Zdrowie"