Orzechy piorące: zastosowanie. Czy orzechy piorące naprawdę działają?
Orzechy piorące to naturalny detergent zerwany prosto z drzewa - sprawia, że pranie jest ekologiczne, bez dodatku chemii i substancji zapachowych. To dlatego orzechy piorące wydają się wprost stworzone dla alergików. Jak używać orzechów piorących i w jakich przypadkach znajdą zastosowanie? Czy orzechy piorące rzeczywiście są skuteczne?
Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu, gdzie od wieków stosuje się je jako idealny środek do prania, zmiękczania i dezynfekowania wody. Łupinki orzechów piorących zawierają tzw. saponiny, rodzaj detergentu, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Gdy łupinki zetkną się z wodą, naturalne mydło wydziela się i tworzy delikatny roztwór mydlany.
Orzechy piorące są znakomitą alternatywą dla tradycyjnych środków piorących - proszków, płynów czy kapsułek. Są w pełni naturalne i nie podrażniają, dzięki czemu toleruje je skóra większości alergików. Można je stosować do prania odzieży i tkanin, z którymi styczność ma delikatna skóra noworodka oraz osoby chorej na atopowe zapalenie skóry - w tym ostatnim przypadku warto jednak uważnie obserwować, czy po pewnym czasie nie pojawi się niepożądana reakcja.
Spis treści
- Orzechy piorące: zastosowanie
- Orzechy piorące: jak używać?
- Orzechy piorące: czy są skuteczne?
- Kiedy orzechy tracą właściwości piorące?
- Ile kosztują orzechy piorące?
Orzechy piorące: zastosowanie
Orzechy piorące, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się przede wszystkim do prania ubrań - ręcznego i w pralce. Stosuje się je również do mycia naczyń w zmywarce - zaleca się użycie pięciu orzechów i umieszczenie ich np. w przegródce na sztućce.
Orzechy piorące wykorzystywane są również przy pielęgnacji psów i kotów - mają właściwości insektobójcze, więc nadają się do kąpieli zwierząt domowych, nie podrażniają skóry i nie powodują uczuleń.
Można je również wykorzystywać do sprzątania - wywar z łupin orzechów (kilkanaście skorupek gotujemy przez kilka minut w 750 ml wody, następnie odcedzamy i przelewamy płyn do butelki) można rozcieńczyć z wodą lub nalać bezpośrednio na ściereczkę i czyścić nim przedmioty codziennego użytku, w tym także zabawki.
I w końcu - orzechów piorących można użyć do pielęgnacji ciała - zawartym w łupinach saponinach przypisuje się właściwości antystresowe. Wywar z łupinek orzechów skutecznie zmniejsza bóle stawów, ma też działanie przeciwłupieżowe. Warto więc od czasu do czasu do kąpieli wlać wywar z orzechów piorących (ok. 30-50 ml).
Niektórzy stosują też orzechy piorące w ogrodzie - saponiny mają bowiem chronić rośliny dzięki swoim silnym właściwościom przeciwbakteryjnym, pierwotniakobójczym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Wywarem z łupinek orzechów wystarczy spryskać liście i łodygi roślin.
Orzechy piorące: jak używać?
Pranie w pralce
Jak używać orzechów do prania ubrań? Około 5 do 6 połówek pokruszonych łupin należy wsypać do bawełnianego woreczka i wrzucić bezpośrednio do bębna z ubraniami kolorowymi i białymi w temperaturze od 30oC do 90oC.
Jeśli pierzemy białe rzeczy, pamiętajmy o dodaniu 1,5 łyżki sody oczyszczonej, by prane tkaniny nie szarzały.
Orzechy mogą pozostać w pralce aż do zakończenia cyklu prania. W trakcie płukania woda jest zimna i często odnawiana. W tej fazie wydziela się niewiele saponiny. Ta mała ilość pozwala właśnie na zmiękczenie prania.
Pranie ręczne
Około 3-4 pokruszonych łupin trzymamy przez 15 minut w gorącej wodzie, następnie schładzamy ją do odpowiedniej temperatury i pierzemy tak, jak przy zastosowaniu tradycyjnego płynu do prania ręcznego. Orzechy wkładamy do bawełnianej saszetki i umieszczamy w misce razem z bielizną przeznaczoną do prania.
Łupiny orzecha piorącego są pełnowartościowym, czysto biologicznym i bardzo delikatnym dla barwników środkiem piorącym. Są skuteczne niezależnie od temperatury prania, zarówno przy praniu ręcznym, jak i w pralce.
Orzechy piorące: czy są skuteczne?
Choć często podkreśla się ekologiczność i ekonomiczność orzechów piorących, a wiele osób twierdzi, że świetnie się u nich sprawdzają, równie liczna, jeśli nie liczniejsza, jest grupa użytkowników nie do końca zadowolonych z działania orzechów piorących.
Wskazują m. in. na charakterystyczny zapach orzechów piorących, który nie każdemu może odpowiadać, i który niekiedy pozostaje po praniu na tkaninach. By zniwelować ten efekt, warto dodać do prania odrobinę olejku eterycznego w ulubionym zapachu.
Orzechy piorące nie zawsze też radzą sobie z praniem białych tkanin - warto więc do prania dodać porcję sody oczyszczonej, co da efekt wybielający i zapobiegnie szarzeniu ubrań.
Jednak największym zarzutem wobec orzechów piorących jest ich niska skuteczność w usuwaniu plam. O ile poradzą sobie z lekkimi zabrudzeniami na białych ubraniach (po dodaniu sody oczyszczonej), o tyle mocniejsze plamy, np. przy palcach i piętach skarpetek, zabrudzenia od potu, mogą nie zostać usunięte. Podobnie z materiałami kolorowymi i jeansem, do których ciężko dodać sodę oczyszczoną, by ich nie odbarwiła.
Dlatego podczas pierwszego zakupu orzechów piorących warto zdecydować się na ich mniejszą ilość lub np. pożyczyć produkt od znajomych, rodziny.
Kiedy orzechy tracą właściwości piorące?
Orzechy piorące są bardzo wydajne. Przy praniu w temperaturze do 30° jedna ich porcja wystarcza na około cztery prania, przy 40° na dwa do trzech, przy 60° na dwa prania, a przy praniu w temperaturze 90o - na jedno. Orzechy można stosować, aż do całkowitego wypłukania się saponiny - zmieniają wtedy kolor na jaśniejszy, tracą pierwotny połysk i lepią się. Początkowo orzechy są też twarde, z czasem - po kilkukrotnym użyciu - miękną.
Ile kosztują orzechy piorące?
Kilogram orzechów piorących kosztuje - w zależności od miejsca zakupu - od 18 do nawet 40 zł. Z jednego kg orzechów piorących można zrobić od 160 do 180 prań.
Czytaj też:
- Ile natury jest w kosmetykach naturalnych? Czy naturalne znaczy ekologiczne?
- Jak zrobić własne, naturalne perfumy? Łatwy przepis
- Pasta cukrowa: jak ją zrobić? Przepis na pastę cukrową zrobioną w domu
Porady eksperta