Endoskopia: kiedy robi się badania endoskopowe?
Endoskopia to badanie, które nie tylko pozwala pobrać materiał do dalszych badań, ale również, jeśli to konieczne, od razu przeprowadzić zabieg. Badania endoskopowe wykorzystuje się przede wszystkim w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, ortopedii oraz w laryngologii. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o endoskopii?
Spis treści
Endoskopia (badanie endoskopowe) polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy - endoskopu. Część endoskopu zawiera światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód - przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy, służący do wprowadzania specjalnych narzędzi do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów. Endoskopy znalazły zastosowanie w różnych urządzeniach, przystosowanych do diagnozowania określonych części ciała (laparoskopy, bronchoskopy, artroskopy, gastroskopy itd.).
Endoskopia: rodzaje
- Bronchoskopia to badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli, umożliwiające jednocześnie pobranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, cytologicznych czy bakteriologicznych.
- Endoskopia igłowa, np. oczna, umożliwia oglądanie wewnętrznych struktur oka czy zastawek serca i naczyń wieńcowych.
- Gastroskopia jest badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego i umożliwia diagnostykę schorzeń przełyku, żołądka, dwunastnicy, pobieranie wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych i tamowanie niewielkich krwawień.
- Endoskopia kapsułkowa to badanie umożliwiające diagnostykę schorzeń całego jelita cienkiego. W odróżnieniu od innych badań endoskopowych, w tym przypadku pacjent nie połyka giętkiej rurki, ale metalową kapsułkę, zawierającą miniaturową kamerę, która, przechodząc przez jego przewód pokarmowy, wykonuje około 50 tysięcy zdjęć. Zdjęcia te są przekazywane do urządzenia, zamontowanego na brzuchu pacjenta. Po przejściu przez układ pokarmowy kapsułka jest wydalana.
- Artroskopia to wziernikowanie stawu, np. stawu kolanowego.
- Cystoskopia to wziernikowanie pęcherza, cewki moczowej, moczowodów oraz u mężczyzn również prostaty. Przez cewkę moczową wprowadza się cystoskop, umożliwiający oglądanie jej wnętrza. Celem tego badania może być rozpoznanie zakażeń, polipów, kamicy nerkowej, nowotworów.
- Laparoskopia to chyba najbardziej popularne badanie endoskopowe. Służy ocenie budowy wnętrza jamy otrzewnej np. żołądka, wątroby, żeńskich organów płciowych. Endoskop wprowadza się w tym przypadku przez nacięcie w brzuchu.
- Kolonoskopia to badanie oceniające błonę śluzową jelita grubego.
Polecany artykuł:
Porady eksperta