NADCIŚNIENIE może zaburzać erekcję

2015-07-22 11:32

Nadciśnienie tętnicze, jeśli jest nieleczone lub niewłaściwie leczone, upośledza wiele narządów, pogarsza jakość życia, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, a także prowadzi do problemów ze wzwodem. Często dopiero zaburzenia erekcji skłaniają mężczyznę do badań i ujawniają przyczynę problemów.

NADCIŚNIENIE może zaburzać erekcję
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nadciśnienie może przyczyniać się do problemów z erekcją
  2. Jak obniżyć ciśnienie? Poznaj domowe sposoby [WIDEO]
  3. Przy nadciśnieniu konieczna jest zmiana trybu życia
  4. Leczenie nadciśnienia

Do zaburzeń erekcji dochodzi z różnych powodów, np. z powodu cukrzycy, przewlekłych chorób nerek, niektórych schorzeń neurologicznych, marskości wątrobychoroby tarczycy czy problemów natury psychicznej. Jednak coraz częściej winna jest miażdżyca i spowodowane nią nadciśnienie, zwłaszcza źle leczone.

Nadciśnienie może przyczyniać się do problemów z erekcją

Tak naprawdę głównym winowajcą jest nadmiar cholesterolu. Gdy tego związku tłuszczowego jest we krwi zbyt dużo, zaczyna się on odkładać w naczyniach. Powstają blaszki miażdżycowe, które utrudniają przepływ krwi i zwiększają ciśnienie. Co wspólnego ma to z erekcją? Aby doszło do pełnego wzwodu, do penisa musi napłynąć 20 razy więcej krwi, niż gdy jest on w stanie spoczynku. Jeśli tętnice doprowadzające krew do prącia są zwężone, to mimo podniecenia ciała jamiste nie wypełnią się dostateczną ilością krwi: wzwód się nie pojawi lub będzie niepełny. Zdarza się, że dopiero zaburzenia erekcji skłaniają mężczyznę do badań i ujawniają schorzenie podstawowe.

Jak obniżyć ciśnienie? Poznaj domowe sposoby [WIDEO]

Domowe sposoby na nadciśnienie

Przy nadciśnieniu konieczna jest zmiana trybu życia

Nieleczone nadciśnienie tętnicze wpływa nie tylko na kondycję w sypialni. Upośledza wiele narządów, znacząco pogarsza jakość życia, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. A zatem leczenie należy rozpocząć od ustabilizowania pracy układu krążenia. Ale w niektórych przypadkach zdarza się, że leki na nadciśnienie, np. z grupy beta-blokerów, mogą powodować przejściową impotencję. Trzeba o tym natychmiast powiedzieć lekarzowi, który dobierze inną terapię. Jednak same preparaty (trzeba je brać codziennie i nie wolno odstawiać) nie zawsze wystarczą. Potrzebna jest też zmiana stylu życia na taki, który pomoże obniżyć poziom cholesterolu. Służy temu regularny wysiłek fizyczny i wykreślenie produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięso i nabiał), zwiększenie ilości kwasów nienasyconych (ryby, oleje).

Leczenie nadciśnienia

Jeśli mimo to zaburzenia erekcji się utrzymują, trzeba rozpocząć też inne leczenie. Ale nie należy rezygnować z seksu. To bardzo istotny element zdrowia: aktywizuje układ oddechowo-krążeniowy, wzmacnia mięśnie i odporność na choroby, wyzwala pozytywne reakcje w mózgu i odmładza. Możliwości leczenia jest wiele: od doustnych leków zwiększających napływ krwi do prącia po interwencję chirurgiczną (polega na udrożnieniu naczyń tętniczych i żylnych członka albo wszczepieniu protez do ciał jamistych). W wyjątkowych przypadkach, aby umożliwić pacjentowi współżycie, lekarz może zaproponować korzystanie ze specjalnych urządzeń próżniowych.

miesięcznik "Zdrowie"